Verë 2016, çfarë të shohësh në Gjermani

Berlin

Gjermania, kreu i Bashkimit Evropian, është rritur në popullaritet për sa i përket turizmit, kështu që tani që klima është më miqësore dhe i ftohti është një kujtim mund të jetë koha për të udhëtuar në këtë vend dhe për të zbuluar destinacionet e saj më të mira turistike.

Gjermania ka shumë atraksione Dhe një itinerar i mundshëm mund të përfshijë disa nga më të mirët: Berlin, Potsdam, Hamburg, Mynih y Neuschwanstein. Si? Ju mund të llogaritni rreth dhjetë ditë ose më pak nëse shkurtoni qëndrimin tuaj në kryeqytet. Le të shohim atëherë çfarë të shohim në secilën prej këtyre destinacioneve dhe si t'i bashkojmë të gjithë.

Berlin

Berlin 1

Berlin është porta hyrëse për në Gjermani më e zakonshme, kështu që mund ta bëni atë një pikë nisjeje dhe mbërritjeje. Ka tërheqje gjeografike dhe historike: Porta e Brandenburgut, Checkpoint Charlie, Muri i Berlinit me Memorialin dhe Galeria East Side dhe disa nga muzetë e tij, në varësi të shijes tuaj. Ju gjithashtu mund të shëtisni përgjatë bulevardeve të Prenzlauer Berg, përmes Parkut Tiergarten dhe kur dielli të perëndojë, të dilni në bare në Neukölln, Friedrichshain ose Kreuzberg.

Porta e Brandenburgut

Në fundjavë ka shumë tregje pleshtesh për të eksploruar kështu që nëse ndodh të jeni një të Shtunë ose të Dielë, përfitoni. Memoriali i Murit të Berlinit Shtë afër S-Nordbahnhof dhe në dalje të stacionit ju filloni të dini historinë e vendit, Murit dhe stacioneve fantazmë, tunelet e të cilave shërbyen për të shpëtuar nga Lindja në Perëndim. Ka turne të drejtuara në Mur dhe ju mund të merrni me qira një audiogji për 10 euro për ditën ose 8 për katër orë. Nëse tema e unifikimit ju intereson, mund të bëni një turne në Muzeu Historik Gjerman e cila është e hapur nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 6 pasdite çdo ditë.

Murit të Berlinit

Ju nuk mund t'i bëni të gjitha këto brenda një dite, kështu që unë do të vlerësoja midis dy dhe tre ditëve në Berlin.

Potsdam

Potsdam

Atëherë ju mund të udhëtoni dhe të bëni një udhëtim ditor në Potsdam elegante, ish-rezidenca e mbretërve Prusë. ajo është e më pak se një orë udhëtim me tren nga Berlini pra nuk është një udhëtim i shtrenjtë. Këtu mund të vizitoni Kalaja e Frederikut të Madh ndërtuar në shekullin e tetëmbëdhjetë, kalojnë nëpër Pallati i Portokallive dhe kopshtet e saj, nga Parku Sanssouci dhe përmes lagjes Hollandeze me shtëpitë e saj të vogla të lezetshme.

Lagja Hollandeze në Potsdam

Ju arrini herët dhe keni kohë për të bërë gjithçka.

Hamburg

Hamburg

Hamburgu është i madh dhe i rëndësishëm qyteti port. Mund të arrini atje me autobus nga Berlini në një udhëtim tre orësh. Autobusët janë të rregullt si ditën ashtu edhe natën dhe çmimi është më pak se 10 euro. Ju gjithashtu mund të mbërrini me tren me shpejtësi të lartë, ICE, në më pak se dy orë, por me çmime nga 20 euro nëse bleni paraprakisht. Çfarë ka për të parë në Hamburg?

Hamburg 1

Epo ju duhet shëtitje nëpër zonën bregdetare me ndërtesat e saj piktoreske me tulla të kuqe, pothuajse të gjitha depot e vjetra, nëse është nxehtë mund të hani dhe pushoni në Sheshi Elbstrand në lumin Elba ose merrni tragetin dhe shkoni vërdallë, lart e poshtë shkallët blakenese, shëtitje nëpër rrethet e Schanze dhe Karo, shumë në modë, dhe nëse qëndroni për të fjetur, Red Light District është Reeperbahn. Edhe Shën Pauli ka gjënë e vet.

Në Hamburg mund të qëndroni një ditë vetëm, ekskursion, por me të vërtetë dy ose tre ditë është ideale. Dy të paktën. Nga atje ju hidheni në Mynih.

Mynih

Marienplatz në Mynih

Inshtë në Bavari. Në verë ajo mbushet me kopshte birre, kopshte birre, kështu që është e mrekullueshme. Mynihu është një qytet ndryshe nga Berlini dhe Hamburgu, një qytet me përzierje fshati. Ose një fshat i madh. Nëse keni shkuar në Hamburg më parë, nga atje mund të merrni një autobus (është një udhëtim tetë orë), ose treni që zgjat gjashtë orë.

Michaelkirche

Në Munih ju mund të ecni nëpër Kopshtin Anglez, e madhe, e bukur dhe elegante, takohen me Michaelskirche, një kishë e bukur e Rilindjes, pushoni në brigjet e lumit Isar, vizitoni Pallati Nymphenburg dhe natyrisht, ngjituni në katin e fundit të Neues rathaus. Ngjitja është e lirë dhe pamjet që kthehen janë të shkëlqyera. Muzeumet? Nëse ju pëlqen arti mund të vizitoni Muzetë Pinakothek, pesë institucione në total.

Kalaja e Neuschwantein

Kalaja e Neuschwantein

Isshtë një kështjellë magjike, e cila duket si diçka jashtë përrallës. Ndodhet rreth dy orë me makinë nga Mynihu në Schwangau. Duke qenë në Mynih ju jeni shumë afër, kështu që është një destinacion i shkëlqyeshëm. Ju mund të shkoni prapa dhe prapa ose të qëndroni në një nga fshatrat e zonës. Gjithashtu mund të arrini atje me tren nga Mynihu në fshatin Füssen në një udhëtim prej dy orësh e gjysmë.

Nga atje ju merrni autobusin 73 për në Steingaden Feuerwehrhaus ose 78 për Tegelbergbahn Schwangau. Treni dhe autobusi, së bashku, kushtojnë rreth 60 euro. Arritja te kalaja është e lehtë: o ju ecni lart në një shëtitje 40 minuta përpjetë nëpër mes të një pylli të bukur Ose ju merrni autobusin që shkon lart e poshtë. Hyrja në kështjellë kushton 12 euro dhe nëse i vizitoni të dyja, aty afër është një kështjellë tjetër, 23 euro. Kur blini biletën, keni kohën e hyrjes, kështu që mos u vono sepse nëse e humbni turneun, ju paguani përsëri.

Kalaja Neuschwantein 1

A ia vlen të vizitohet brenda? E vërteta është se dhomat e saj të brendshme nuk janë asgjë spektakolare dhe turneu është shumë i shpejtë dhe nuk ju lejohet të bëni fotografi… Kështu që duhet të mendoni për këtë. Nga ana tjetër, në verë është një destinacion shumë turistik dhe ka mijëra vizitorë, kështu që nëse mund të arrini atje herët. Hapet në 8 të mëngjesit

Duke njohur më të mirët e Berlinit, më të mirët e Potsdamit, më të mirët e Hamburgut dhe më të mirët e Mynihut, plus kështjellën më të mirë në botë, mendoj se mund të thuash që ke vizituar Gjermaninë. Itinerari i propozuar është i rrjedhshëm, nuk përfshin udhëtimin në distanca të gjata ose marrjen e aeroplanëve midis qyteteve. Ata janë të lidhur si rruaza në një gjerdan. Dhjetë ditë është një periudhë e mirë kohore për të bërë këtë udhëtim, edhe pse siç ju thashë më lart, nëse ju pëlqen një temë më shumë se një tjetër, itinerari gjithmonë mund të ndryshohet.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*