Vera në Tunizi

Veriu i Afrikës është Republika Tuniziane, e quajtur zakonisht Tunez. Ai qëndron në Mesdhe, midis ujërave të tij dhe maleve Atlas, me pjesën më të madhe të shkretëtirës së famshme të Saharasë që pushton territorin e saj.

Në verë mbretëron moti i mirë. Nga maji ju mund të shijoni vizitat në shkretëtira, vendet arkeologjike dhe plazhet pasi temperatura është midis 12 dhe 28 ºC kështu që edhe pse nuk ka verë të freskët është një sezon i mirë për të shijuar jashtë. Dhe çfarë plazhesh ka! Le ta zbulojmë atëherë çfarë mund të bësh një verë në Tunizi.

Plazhet e Tunizisë

Bregu mesdhetar përqendron më pas vendbanimet urbane që janë kthyer në aktivitete detare dhe turizëm. Vendi ka 1300 kilometra vijë bregdetare dhe rreth 600 prej tyre janë të okupuara nga plazhet. Çdo verë ka rreth 7 milion turistë që vijnë për t'i shijuar ata.

Në këto llixha oferta e akomodimit është e larmishme Dhe ose mund të marrësh me qira një apartament ose të shkosh në një hotel të thjeshtë të vogël ose në një hotel luksoz apo edhe në një hotel të ndarë. Le të shohim disa nga destinacionet e tij më të mira dhe më turistike të plazhit.

Djerba

Është një ishull që mat 25 kilometra të gjatë me 20 të gjerë dhe ka 150 kilometra vijë bregdetare. Isshtë rreth 2 metra nga bregu, në Gjirin e Gabes, dhe është një destinacion luksoz. Njihet gjithashtu me emrat e Jerba, Yerba ose Gelves.

Ka një port të mirë natyror në bregdetin jugor dhe shumë shekuj histori që nga ajo kohë Kartagjenasit, Romakët, disa fise barbare, Bizantinët dhe më në fund Arabët kaluan këtu. Secili qytet ka lënë gjurmët e tij, kështu që përtej shijimit të diellit dhe detit, ka vende të mira për të humbur veten në të kaluarën.

Tek Djerba mbërrini me traget nga kontinenti dhe nga një argjinaturë ose "rrugë romake" shtatë kilometra i gjatë dhe daton të paktën nga shekulli i tretë para Krishtit Temperatura mesatare vjetore e tij është rreth 19ºC dhe maksimumi i tij në verë është 33 ºC. Një kënaqësi sepse flladi i detit fryn dhe bëhet mjaft i freskët. Këtu në djerba ka të paktën 20 plazhe, të gjitha në bregun lindor dhe të gjitha rërat e arta.

Para viteve 50 ai nuk ishte një destinacion turistik por në mes të asaj dekade ai zbarkoi Klubi Mediterranée dhe përdredhi rrjedhën e historisë. Kështu, nga vitet 80 i gjithë ishulli jetonte tashmë nga turizmi. Kalimi i kohës e ka lënë disi prapa tregun e hotelit dhe nuk ka më shkëlqimin e dikurshëm por ka gjithmonë oferta të reja dhe industria përpiqet sezon pas sezoni për të ofruar më të mirën për vizitorët e saj, kështu që ka kazino, muze, rrënoja antike, kurs golfi, llixha dhe tjeter

Plazhet më të mira janë Sidi Bakkour, Sidi Hacchani dhe Sidi Mahrez, në verilindje dhe ato në jug shtohen, Sidi Jmour në perëndim dhe në lindje atë të Agir dhe Sidi Garrous.

Susa

Në bregun lindor të Tunizisë është ky qytet që është kryeqyteti i guvernatorit Susa. 140shtë XNUMX kilometra nga Tunisi dhe prehet në Gjirin e Hammamet. Medina e saj është që nga viti 1988 Trashëgimia Botërore.

Jo shumë larg nga qendra e Susa është Qendra turistike Port El Kantaouti, i njohur si «porti i parë i kopshtit të Mesdheut». Isshtë 100% stil tunizian, i cili na paraqet me një kartolinë jeshile dhe të valëzuar, me ajra arabo-andaluziane, të hotele, ndërtesa, dyqane dhe qendra kushtuar kohës së lirë. Marina është shtuar gjithashtu, me kapacitet për 340 ankorime, dhe një kurs golfi.

Sigurisht, nuk mund ta harrojmë sulmi që ISIS kreu këtu në 2015 dhe në të cilin vdiqën më shumë se 30 njerëz. Një terrorist i armatosur me një pushkë sulmi ruse qëlloi në plazhin e një hoteli të zinxhirit Riu.

Monastir

Isshtë një qytet i vogël bregdetar emri i të cilit rrjedh nga latinishtja. Isshtë vetëm 162 kilometra nga Tunisi, kryeqyteti i vendit dhe në jug të Susas, në majën e Gjirit të Hammamet. Gëzon një klimë të butë, qiejt janë gjithmonë të pastër në verë dhe ujërat e tij shkëlqejnë në rrezet e diellit.

Ka një popullsi mesatare prej 50 mijë banorësh dhe ata dinë të mirëpresin vizitorët e verës. Qyteti, megjithëse i vogël, ka shumë shekuj histori kështu ka një trashëgimi të pasur historike dhe kulturore, me tradita, gastronomi dhe festivale shumëngjyrëshe. Mos harroni të vizitoni Ribat, fortesën, një nga ndërtesat më imponuese në vend, si dhe plazhet e gjera, me shezlong dhe çadra kashte, sa të këndshme aq edhe praktike.

mahdia

Pak a shumë i njëjti numër i banorëve kanë Mahdia, një tjetër qytet i bukur bregdetar. Justshtë vetëm në juglindje të Monastirit dhe është kryeqyteti i një guvernatori me të njëjtin emër që nuk jeton vetëm nga turizmi, por edhe nga peshkimi dhe përpunimi i tij.

Ju mund të mbërrini me tren nga Monastir ose nga Susa dhe historia na tregon se ishte kryeqyteti i parë i halifëve Fatimidë në shekullin XNUMX. Një kryqëzatë e krishterë kaloi këtu dhe gjithashtu kororsarët që përdornin Detin Mesdhe. Sot një nga ndërtesat e saj më emblematike është Kalaja Borj el Kebir, e ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të për të mbrojtur spanjollët.

Ajo qëndron në një gadishull shkëmbor por plazhet e saj janë një parajsë me rërë. Natyrisht, është një vend shumë më i thjeshtë dhe më i qetë se Djerba.

Hammamet

Është një poli turistik oferta e hotelit e të cilit është e madhe. Ka nje medina e vjetër, nën kala dhe pranë portit të peshkimit, dhe nje tjeter shume me e re e cila është në zonën e hotelit të Yasmine.

Ky kompleks i ri është i rrethuar nga një mur i gjatë i gjatë një kilometër. Duket si një kështjellë antike megjithëse nuk është por është projektuar dhe ndërtuar pikërisht për atë. Medina Yasmine Hammamet që atëherë dyqane dhe disko në kafene dhe restorante që kalojnë përmes një çekiçi tipik dhe shumë banesave të ndara në kohë.bëni që çdo verë ata të zënë veten e tyre në maksimum.

Për argëtim ekziston kompleksi Toka e Kartagos, u përqendrua në ofrimin e vizitorëve të saj një panoramë prej dy mijë vjetësh histori në mënyrën më të mirë dhe më argëtuese. Ka modele, skena të jetës së përditshme dhe ndryshimeve të saj ndër shekuj, dhe shfaqje interaktive.

Ju mund të shijoni plazhin, të hani në një restorant me pamje nga deti ose të qëndroni në një banesë të bardhë si bora për të shijuar tarracën tuaj me pamje nga deti blu.

Sidi Bou Tha

Ajo ka një popullsi të qëndrueshme prej vetëm 5 njerëz, por rritet në 150 kur mbërrin vera. Isshtë një nga destinacionet më të njohura verore në Tunizi dhe është vetëm 20 kilometra nga kryeqyteti i Tunizit. Pikërisht për këtë arsye.

Isshtë kartolina klasike e Mesdheut që nga vitet 20 të shekullit të XNUMX-të banorët e saj vazhdojnë me angazhimin për të pikturuar gjithçka të bardhë dhe blu: muret e bardha dhe dyert blu, dritaret dhe shufrat. Ndër atraksionet e tij kulturore është pallati i Baron Erlanger, i njëjti që i dha emrin ligjit që e detyron qytetin të ruajë këtë angazhim me ngjyra, dhe Xhamia Zaouia.

Peisazhet e bukura kanë frymëzuar shumë artistë dhe vazhdojnë ta bëjnë këtë. ka shumë galeri arti dhe punëtori. Duhet parë një Café des Nattes, një sit i vizituar nga shkrimtarë si Gide në fillim të shekullit të XNUMX-të. Dhe së fundmi, nëse doni të vazhdoni të eksploroni, mund të largoheni për rreth një orë dhe të arrini Bizerte, një sit qendra historike e së cilës është një bukuri.

Këto janë disa nga destinacionet më të mira verore në Tunizi. Ato janë vende të njohura, por ju mund të përkulni këtu dhe atje dhe nëse nuk ju pëlqejnë turmat mund të ndaleni në vende që janë akoma më të qeta dhe më të thyer, si Tabarka.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*