Vera 2016, zbuloni plazhet më të qeta në Portugali

carrapateira

Vera po vjen dhe është e pamundur të mos mendojmë se çfarë do të bëjmë, ku do të shkojmë, nëse duam male, det apo qytet si destinacion pushimesh. Spanja është shumë afër Portugalisë, kështu që Plazhet Portugeze janë gjithmonë një tundim i shkëlqyeshëm.

Portugalia ka shumë plazhe të bukura dhe disa janë me të vërtetë të njohura, por nuk janë të vetmet. Nëse doni të shpëtoni nga njerëzit, çmimet e shtrenjta dhe turmat dhe thjesht po kërkoni një vend buzë detit për të çlodhur trupin dhe shpirtin tuaj, këtu është disa nga plazhet më të qeta dhe më të bukura në Portugali. Shkoni dhe zbuloni ato këtë verë 2016.

Plazhet në Portugali

Është e vërtetë se një nga destinacionet më të bukura bregdetare në Portugali është Algarve. Ai përqendron numrin më të madh të plazheve të njohura, por gjithmonë ka hapësirë ​​për të Qytetet bregdetare jo shumë të vizituara, më të largëta, me çmime më të zakonshme për xhepat tanë të krizës së përjetshme ekonomike. Dhe gjëja më e mirë është se ata nuk kanë aq shumë njerëz të varur përreth, duke bërë zhurmë, duke prishur qetësinë tuaj të merituar të verës.

carrapateira

Carrapateira 1

Ky destinacion është në veri të një plazhi tjetër që ne do të rekomandojmë, Sagres. Ajo qëndron në bregun perëndimor të Algarve. DHEAshtë një plazh në Atlantik i cili i përket qytetit të vogël të Carrapateira, buzë një kodre, vetëm një kilometër nga bregu

Surf në Carrapateira

Edhe pse është i vogël, ai pret vizitorë dhe ofron bujtina të vogla dhe dhoma private që pronarët e tyre i vendosin me qira. Qyteti në të vërtetë ka dy plazhe, si me rërë të bukur dhe të hollë dhe me kushte të mira për surfim. Në fakt në njërën prej tyre një punë e vogël shkollë surf kaq shumë vijnë posaçërisht për të trajnuar ose mësuar. Dhe nëse ju pëlqen historia, gjithmonë mund të shkoni në një ekskursion në fortesën e vjetër të ndërtuar për të mbrojtur veten nga piratët në shekullin e XNUMX-të.

sagres

Sagres 1

Ky është një nga destinacionet më të njohura midis këtyre destinacioneve të qeta që po rishikojmë sot. Shtë një komunë e Vila do Bispo emri i të cilit rrjedh nga I shenjtë Duket se para krishterimit civilizime të ndryshme adhuronin perënditë e tyre nga këtu. Tashmë në historinë më të afërt Sagres është i lidhur ngushtë me udhëtimet detare të Portugalisë dhe madje u bastis nga anglezi famëkeq Francis Drake.

sagres

Por sot duhet të flasim jo për historinë e saj, por për plazhet e saj. Ju mund të zbuloni historinë e tij nëse vendosni të vizitoni qytetin bregdetar. Ka katër plazhe e shkëlqyeshme që më shumë sesa të kompensojë sa jo tërheqëse qyteti mund të jetë në shikim të parë. Është një destinacion i shkëlqyeshëm për familjet që duan të pushojnë me pak para, surfers ose backpackers. Plazhet janë Praia de Belixe, në rrëzë të shkëmbinjve dhe me pamje të mrekullueshme, Praia do Martinhal, e cila është dhjetë pikë për surfing në erë, Praia do Tonel synon surfimin. dhe së fundmi Praia de Mareta është më e mira nëse nuk doni të jeni një turist shumë aktiv dhe gjëja juaj është që thjesht të shtriheni në diell dhe të kënaqeni duke bërë një banjë herë pas here.

Vila Nova de Milfontes

Vila Nova de Milfontes

Isshtë një qytet i themeluar në fund të shekullit të XNUMX-të dhe banorët e tij të parë ishin të dënuar që duhej të përjetonin disa sulme piratësh derisa ndërtimi i një fortese të vinte një kontroll të vogël në sulmet kriminale. Pushoni në bregdetin e Atlantikut, në bregun perëndimor të Alentejo, në gjysmë të rrugës midis Lisbonës dhe Algarve, dhe ai zotëron një grykëderdhje të bukur dhe të gjerë që i përket lumit Mira.

Rreth tij ka shumë plazhe dhe disa, ato më të afërtat, janë alternativa të mira turistike. Ata nuk janë aq të popullarizuar nga turistët e huaj kështu që ka më shumë vendas. Furnas, Aivados, Ribeira da Azanha, Praia da Franquia dhe Malhao janë më të mirët. Plazhet pranë grykëderdhjes Ata janë nga ujërat më të qetë dhe të ngrohtë dhe kjo është arsyeja pse ato janë destinacione më të njohura. Bregdeti është i bukur pasi i përket Parkut Kombëtar Costa Vincentina de Aletejano, kështu që kurrë nuk mund të ketë vendpushime të mëdha. Kjo është mirë!

Vila Nova

Alentejo është një qytet i qetë, shumë portugez në verë, me pak turistë të huaj, dhe Vila Nova de Milfontes është krijuar për ta, kështu që askush nuk ju vret me çmime.  Sezoni i tij turistik është i ndarë në dy pjesëKa pushime verore portugeze (nga fundi i Korrikut deri në fund të Gushtit), pushime të shkurtra por intensive ku ka shumë njerëz kudo, dhe sezoni i ulët ku Protuguesët po punojnë.

Vilanova 1

Jashtë pushimeve në Portugali Vila Nova de Milfontes është një destinacion i relaksuar, të qetë. Mbani në mend gjëja e parë që të bëni rezervime paraprakisht, po. Moti më i mirë fillon në mes të majit dhe zgjat deri në fund të shtatorit. Pranvera është e freskët dhe vjeshta është e freskët gjithashtu, por nëse nuk doni të qëndroni në plazh dhe të eksploroni rajonin, këto janë kohë të mira për ta bërë këtë: udhëtime me biçikletë, rritje, shëtitje në shkëmb. Deti është gjithmonë i ftohtë, po, në fund të fundit është Atlantiku.

Çfarë ju rekomandojmë të shihni në Vila Nova de Milfontes? Fort Sao Clemente që mbron hyrjen në grykëderdhjen e Mira de piratas, i kthyer tani në një hotel, far në shkëmb, në grykën e të njëjtit grykëderdhje, mund të bashkoheni me portin në një shëtitje të këndshme bregdetare, Kisha e Zojës së Hirit, shekulli XVI edhe pse i restauruar në 1959 dhe natyrisht të gjitha plazhet. Dhe mos harroni të provoni gastronominë lokale!

Tavira

Tavira 2

Edhe pse nuk është një qytet bregdetar në det, por në bregun e një lumi, lumi Gilao, është një vend i veçantë sepse ju merrni një traget prej vetëm 10 minutash dhe jeni në pjesën e bukur Ilha de Tavira, një destinacion me 14 kilometra plazhe.

Tavira ka një histori të lashtë, që daton që nga epoka e bronzit dhe fenikasit, romakët dhe maurët kanë kaluar. Isshtë një qytet shumë tërheqës, me hotele, bare, restorante dhe kafene, një urë harkore shumë të njohur dhe disa ndërtesa historike. Çfarë është vetëm 20 kilometra nga kufiri me Spanjën është e dobishme Për plazhet, duhet të kaloni në ishull, por anijet janë shumë të shpeshta.

Tavira 1

Ju tashmë e dini atë, nëse po mendoni për Portugalinë këtë pushim veror mund të zgjidhni destinacione më pak të njohura, më pak të njohura dhe më pak të kushtueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*