Veshje indiane

Veshje indiane

Kur udhëtojmë në vende të tjera që kanë një kulturë krejtësisht e ndryshme nga e jona ne dëshirojmë të vëzhgojmë gjithçka, sepse ndryshon nga gastronomia në përdorime dhe zakone apo veshje. Sot do të flasim për veshjet në Indi. Edhe pse në ditët e sotme në shumicën e vendeve mund të shihni veshje të ngjashme për shkak të globalizimit, e vërteta është se në shumë vende disa zakone ruhen akoma me kostume tipike dhe pjesë të caktuara që janë ende pjesë e kulturës së tyre.

L kostumet tipike janë shumë përfaqësuese të kulturës së secilit vend dhe kjo është arsyeja pse ne e gjejmë veshjen e Indisë si diçka që është pjesë e kulturës së saj. Do të shohim diçka më shumë për këtë lloj veshjeje që përdoret në jetën e përditshme ose që përdoret në ceremoni dhe raste të veçanta.

Udhëtoni për në Indi

Nëse udhëtojmë për në Indi, si në çdo vend tjetër, mund të na duhet të përshtatemi pak me zakonet e tyre. Veshja është me të vërtetë shumëngjyrëshe dhe do të shohim shumë pëlhura të pabesueshme plot detaje, me pëlhura të lehta. Somethingshtë diçka që do të tërheqë vëmendjen tonë. Por është gjithashtu e rëndësishme për tu përshtatur me atë që janë mësuar. Në përgjithësi, nuk është e zakonshme që gratë të tregojnë plotësisht këmbët ose shpatullat e tyre, kështu që është gjithmonë më mirë të veshin rroba diskrete me këmisha që mbulojnë shpatullat ose ndoshta një shall në rast se duhet ta përshtatim atë për të mbuluar veten. Nëse i respektojmë zakonet e tyre, vizita në Indi padyshim që do të jetë shumë më e lehtë dhe do ta shijojmë më shumë.

Veshje të grave në Indi

Veshje indiane

Në Indi ekziston një veshje që është shumë karakteristike dhe sigurisht që më vjen ndërmend sari tipik i grave. Kjo është padyshim veshje më e njohur dhe e përdorur nga gratë në Indi në një mënyrë tradicionale. Shtë një pëlhurë që mat rreth pesë metra të gjatë dhe 1.2 të gjerë. Kjo pëlhurë është mbështjellë rreth trupit në një mënyrë specifike, duke formuar një fustan. Ju gjithashtu mund të shtoni një bluzë dhe një skaj të gjatë të quajtur peikot. Këto janë veshjet që do të shohim më shumë dhe që padyshim do të na pëlqejnë. Dizajnet dhe ngjyrat e tij janë të pafundme dhe mund të përshtaten në raste të ndryshme në varësi të cilësisë së pëlhurave ose modeleve të tyre. Shumë turistë vijnë për të blerë një sari të këndshëm si suvenir.

Veshje indiane për femra

Një veshje tjetër që e përdorur nga gratë indiane është kameez Salwar. Salwar është emri që u jepet pantallonave të gjera që përshtaten në kyçet e këmbëve dhe janë një veshje me të vërtetë e rehatshme. Ky lloj pantallonash madje u bë i famshëm vite më parë në kulturën tonë. Ato përdoren zakonisht në vendet ku bëhet punë e vështirë si në male dhe është një veshje e përshtatshme edhe për burrat. Këto tunika i shtohen një tunikë me mëngë të gjata që arrin në gju. Në përgjithësi, këto veshje zakonisht shkojnë të gjitha njësoj si sari.

Veshje për burra në Indi

Dhoti nga India

Tek burrat ka disa veshje tipike siç është dhoti. Ky është një pantallonë e bardhë shumë e rehatshme që përbëhet nga një pëlhurë drejtkëndëshe me gjatësinë e saree afërsisht dhe që rrokulliset në bel, kalon nëpër këmbë dhe fiksohet përsëri në bel. Comfortableshtë e rehatshme dhe e lehtë dhe zakonisht është e bardhë, megjithëse ka edhe nuanca të tjera si kremi. Megjithëse bartet në të gjithë Indinë, është më tipike për vendet si shteti i Bengalit.

Veshje indiane

Një tjetër veshje tipike në Indi për burrat është kurta. Kurta vishet gjithashtu në vende si Pakistani ose Sri Lanka. Shtë një këmishë e gjatë që bie në gjunjë apo edhe pak më poshtë. Ndonjëherë gratë gjithashtu e veshin atë, edhe pse në një version më të shkurtër dhe me pëlhura të tjera më të gjalla ose me modele të tjera, pasi ato zakonisht përdorin shumë modele lulesh. Kjo kurtë mund të vishet tradicionalisht me pantallona salwar ose dhoti.

Ka rroba që janë të veçanta dhe që nuk përdoren njëlloj kudo, siç është rasti me mushkëritë, të cilën do ta shihnim si një skaj të gjatë të lidhur në bel. Kjo pjesë mund të përdoret në mënyra të ndryshme dhe në varësi të zonës që vishen nga burra, gra ose të dy. Për shembull, në Panjab ato janë pjesë shumë ngjyra dhe mund të vishen nga burra dhe gra, në Kerala ka veçantinë që është e lidhur në anën e djathtë dhe të dyja janë të veshura dhe në vende si Tamil Nadu vetëm burrat e veshin atë dhe ajo është i lidhur në anën e majtë. Shtë një copë pambuku dhe në varësi të zonës mund të jetë gjithashtu në një ngjyrë të vetme ose të ketë modele dhe ngjyra të ndryshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*