Cilat rroba dhe sende të tjera duhet të merrni në një dalje në det?

çfarë-rroba-dhe-sende të tjera-duhet-të-merrni-në-një-anije-lundrim

Nëse do të kaloni pushimet tuaja ose takime të tjera të veçanta në bordin e një anijeje të madhe, ky artikull do të jetë shumë i dobishëm. Në të do t'ju tregojmë cilat rroba dhe sende të tjera duhet të merrni në një dalje në det, ose të paktën, këshillohet që të mbani. Merrni një laps dhe letër dhe shkruani gjithçka që ju nevojitet një nga një për të filluar këtë udhëtim. Kur shkoni të paketoni bagazhet, mbajeni listën afër, kështu që të siguroheni se do të merrni gjërat e domosdoshme dhe vërtet të nevojshme.

Rroba për tokë të thatë

Të shkosh në një dalje në det nuk do të thotë që do të kalosh ditët në bordin e një anije, do të jesh gjithashtu në tokë të thatë. Për këto ditë (gjithmonë në varësi të zbritjeve që anija ka planifikuar dhe vizitat që keni kontraktuar me ta), ju këshillojmë të zgjidhni rroba dhe këpucë të rehatshme.

Informoni veten para udhëtimit se çfarë klimë Do të kemi në ato qytete ku do të ndalemi është udhëzimi që duhet të ndiqet nga të gjithë që duhet të organizojnë valixhen e tyre të udhëtimit. Nëse është verë ju këshillojmë të sillni, përveç rrobave dhe këpucëve të rehatshme, një kapelë apo kapelë me vizore, syze dielli dhe kremë dielli. Nëse është dimër dhe është ftohtë, mos harroni të vishni një xhaketë në mes të sezonit (pranverë-vjeshtë) dhe një pallto që na jep shumë nxehtësi. Për netët në kuvertë këshillohet gjithashtu të vishni mëngë të gjata, edhe nëse është verë, pasi temperaturat në det të hapur bien ndjeshëm.

Veshje rastësore dhe zyrtare

çfarë-rroba-dhe-sende të tjera duhet të marrin-për-një-dalje në det shtëpie

Për ditët dhe netët në anije duhet të vishni rroba informale dhe formale, po, joformali do të jetë gjithmonë shumë më tepër sesa zyrtarja. Në varësi të netëve që kaloni në anije, do të ketë një numër "netësh gala" ku zakonisht shkojnë burrat xhaketë kostumi ose smoks dhe gratë në fustan i gjatë. Probabiliteti që ka më shumë ose më pak «Netë Gala» është pak a shumë si kjo:

  • Lundrim nga 3 deri në 5 netë: 1 ditë gala.
  • Lundrim nga 6 deri në 10 netë: 2 ditë gala.
  • Lundrim me më shumë se 10 netë: 3 ditë gala.

Edhe kështu, ju mund të informoni veten për këtë detaj kur punësoni lundrimin tuaj dhe kështu të parashikoni paraprakisht se çfarë "rroba zyrtare" dhe sa të vendosni në valixhet tuaja.

Në këto net, përveç shijimit të një darke gala, edhe ju mundeni shijoni shfaqjet si teatër, vallëzim, karaoke, kinema, Etj

Essentialshtë thelbësore që të vishni vetëm rrobat që do të vishni, por paketimi i valixheve mund të jetë një çmenduri e vërtetë. Në çdo dalje në det ata kanë gjithashtu një shërbim lavanderi. Njohja e kësaj do t'ju ndihmojë kur paketoni valixhen tuaj në mënyrë që të mos e mbingarkoni atë.

Rroba banje

çfarë-rroba-dhe-sende të tjera-duhet-të-merrni-në-një-kuvertë në det

Për ditët e kuvertës, ju mund të shijoni sa herë të doni pishina dhe 'solarium' gjenden në të gjitha anijet turistike. Për këtë arsye nuk mund të harroni rrobat e banjës dhe të gjithë aksesorët e saj: rroba banje ose bikini për ata, Pantallona të shkurtra Bermuda për ata, peshqirë, sarongs, krem ​​dielli, syze dielli, pantofla për pishina, fustane dhe bluza të lehta, etj.

Në çdo dalje në det mund të keni edhe një palestër. Nëse jeni adhurues sporti dhe edhe nëse jeni me pushime nuk doni të neglizhoni tonifikimin tuaj, sigurohuni që të shtoni edhe një tuta sportive, 'këmbëzat ' ose pantallona djerse dhe këmisha teknike, plus një peshqir mesatar për djersë dhe një shishe ujë.

Artikuj të tjerë

Më poshtë ne rishikojmë se cilat sende të tjera duhet të sillni në lundrim:

  • Çanta shpine dhe çanta: Kur largoheni nga anija kur ajo arrin në kontinent, do t'ju duhet një çantë ose çantë shpine për të marrë atë që ju nevojitet për të kaluar mëngjesin ose pasditen në cilindo qytet: shami, çantë, dokumentacion, aparat fotografik, etj.
  • Qese tualeti me artikuj higjene dhe kozmetike: Kremra hidratues, furçë dhëmbësh, përbërje, drejtues flokësh, piskatore, krem ​​dielli, etj.
  • Udhëzues të udhëtimit të dini se cilat vende do të vizitoni dhe cilat vende ato rekomandojnë në secilën prej tyre.
  • Ditari i udhëtimit: nëse ju pëlqen të shkruani, do të kënaqeni me të vërtetë duke shkruar ditën e kësaj lundrimi (anekdota, kujtime, etj.).
  • Nëse do të bëni një udhëtim të gjatë që mund të dëshironi dërgoni kartolina nga faqet që vizitoni te miqtë tuaj. Për ta bërë këtë, mos harroni libri i adresave.
  • Un libër që ju pëlqen ta lexoni në ato "momente të vdekura" ndërsa bëni rrezet e diellit në pishinë.
  • Kamera fotografike për të kapur ato momente vërtet të dashura, 'Selfies', monumente etj.

çfarë-rroba-dhe-sende të tjera-duhet-të-merrni-në-një-lundrim

Dhe kjo tha, ne rekomandojmë vetëm diçka tjetër: shijoni lundrimin, përfitoni nga çdo moment që jetoni në anije dhe në secilin qytet që shkelni. Pak përvoja janë aq të dobishme sa udhëtimet: shijojeni!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*