Kostum tipik nga Brazili

Fëmijë me kostumin tipik të Brazilit

A e dini se çfarë kostum tipik nga Brazili? Para se ta dini, është e përshtatshme të dini se kombet janë një krijim modern dhe në ndërtimin e tyre aspektet e ndryshme të jetës dhe kulturës së njerëzve që jetojnë brenda territoreve të tyre janë të rëndësishme: gjuha ose gjuhët, arkitektura, zakonet dhe veshje apo veshje tipike, për shembull.

Ne mund të flasim për një vend dhe disa veshje tipike sipas rajonit, klasës shoqërore ose grupit etnik në rast se është një vend multi-etnik. Bota është një vend i larmishëm dhe shumë vende janë botë të vogla për veten e tyre. Në Amerikën e Jugut, për shembull, është Brazili, një gjigant i vërtetë. Cila është veshja më tipike braziliane?

Indeks

Brasil

Flamuri i Brazilit

Brazili është një vend i madh që zë një pjesë të mirë të territorit të Amerikës së Jugut dhe sipërfaqja e së cilës është e mbuluar në një pjesë të madhe nga një prej xhunglave më magjepsëse dhe më të pasura në botë, Amazon.

Brasil es tokë e njerëzve autoktonë dhe vetëm në shekullin e XNUMX-të arritën evropianët, Portugezët. Falë Traktatit të Tordesillas, tokat i kaluan Mbretërisë së Portugalisë dhe dy milion banorët autoktonë të vlerësuar në atë kohë të banuar në Brazil, filluan të kolonizoheshin. Kishte disa grupe etnike që përfundimisht do të përziheshin me Portugezët, në mënyrë që përzierjet e reja racore të lindnin me ardhjen e skllevërve të zinj nga Afrika.

Piktura e skllevërve në Brazil

Secili popull vendas kishte zakonet e tij, historinë e tij, gjuhën e tij, dhe nga ato sinkretizma të zakonshme që ndodhën në Amerikë, do të lindnin zakonet braziliane të sotme, dhe natyrisht, veshje të ndryshme tipike braziliane që mund të shihen në të gjithë vendin.

Veshje tipike braziliane

Rio Grande bëj shpirt

Kostumet tipike i kanë rrënjët në Evropë sepse indianët nuk ecnin me funde apo pantallona. Epoka koloniale zgjati këtu për më shumë se 300 vjet kështu gjurma portugeze dhe evropiane në rroba në përgjithësi ishte shumë e fortë. Populli indigjen që për disa arsye ishte integruar në shoqërinë koloniale dhe zezakët, do të përshtateshin përdorimet dhe zakonet e zotërve të tyre evropianë kur visheshin.

Kostumi tipik i Brazilit ndryshon sipas zonës së vendit dhe ne mund të bëjmë një nënndarje të shpejtë dhe arbitrare që shërben për të dhënë një mostër të kësaj larmie, pa qenë shteruese: Salvador de Bahía, Rio de Janeiro, Amazonas, Pernambuco dhe Paraíba dhe Rio Big do Sul. Në rastin e fundit kemi një kostum tipik brazilian që përsëritet në disa vende fqinje si Uruguai dhe Argjentina: veshje njeri fshati, brekë dhe këmisha të bardha.

Brekët nuk janë asgjë tjetër përveç pantallonave të gjera dhe të gjera, të cilat u përdorën dhe ende bëhen nga burrat e vendit, pasi ato janë të rehatshme për t'u hipur. Brekëve u shtohen bluzat, ponços, çizme lëkure me doreza dhe kapele kashte. Pantallonat mbahen nga një fjongo lëkure ose leshi, mbase me një zbukurim.

Kostumet tipike të Pernambuco dhe Paraíba

Në rastin të veshjeve braziliane tipike për Pernambuco dhe Paraíba, dy shtete të Brazilit, ato janë kostume shumëngjyrëshe që zakonisht shihen në festivale dhe në festat e shenjtorëve mbrojtës: fustane të gjata për ta, me bel të shënuar dhe mëngë të gjera, xhaketë xhup dhe çizme, mund të jetë një fustan me shtyp lule dhe ngjyra, të cilat shtojnë dantella dhe zhurma dhe kapele të zbukuruara.

Në rastin nga burrat, ata veshin pantallona të ngushta, këmishë me kravatë (këmisha mund të ketë plaid), shall, xhaketë në gjunjë me tre butona, kapelë kashte dhe çizme. A nuk është e nxehtë për kaq shumë rroba të rënda? Po, por le të kujtojmë se origjina e këtyre festivaleve nuk është në Amerikë, por në Evropë dhe sezonet shkojnë gjithmonë në rrugën e gabuar.

Bahian

Një nga veshjet tipike të Brazilit që dikush mund ta identifikojë më shpejt është ajo e gratë e San Salvador de Bahia, Bahianas. Ata pretendojnë një fe sinkretike të quajtur camdomblé dhe ata vishen me funde të gjera të gjata, bluza dhe zbukurime të qëndisura me dorë të tilla si gjerdan dhe vathë të mëdhenj. Në të vërtetë kjo fe pohohet në pjesë të ndryshme të Brazilit dhe veshja mund të ndryshojë pak nga njëra anë në tjetrën, por në thelb ky është emëruesi i përbashkët.

Isshtë një lloj veshjeje për përdorim të përditshëm që merr më shumë rëndësi për festivalet fetare dhe më pas ndryshon pambukun e thjeshtë dhe praktik për chintz, dantella ose muslin. me shumë e bardhë, po, ka pak ngjyra. Një brez shtohet në lartësinë e gjoksit që vepron si një kraharor ose sytjena dhe një çallmë, pamja e bregdetit, e cila nuk është asgjë më shumë se një leckë e mbajtur fort. Shefja ose gruaja e hierarkisë më të lartë brenda tempullit, dallohet nga pjesa tjetër sepse ajo mban një pallto ose mantel mbi fustan dhe një çallmë më të madhe dhe më të goditur.

Kostum tipik brazilian për karnavalet në Rio

Dhe çfarë lidhje me veshje tipike Rio? Ekziston? Po, pak a shumë. A janë veshjet e valltarëve samba një kostum tipik brazilian? Në kuptimin që identifikohet si veshje braziliane, mund të jetë. Në një tjetër, më antropologjik, kam dyshimet e mia. Por mire, se një balerin samba ka një bikini të vogël, shumëngjyrësh.

Ndërsa në notimet e Karnavaleve vlerësohen kostumet, këto bikini marrin jetë me gurë, pendë dhe vezullime. Natyrisht, askush nuk sheh në rrugë. Por karnavalet në Rio janë festa po aq të njohura sa festimet Candomblé në Bahia.

Më në fund, nëse shkojmë te Amazonas Ne mund të flasim për veshjet tipike të njerëzve autoktonë, por do të duhet të bëjmë disa ndryshime midis fiseve dhe do të ishte e rëndë. Banorët origjinal të zonës së Amazonës ishin praktikisht të zhveshur deri në mbërritjen e evropianëve dhe kur ata filluan të visheshin e bënë këtë duke ndjekur modelin e komoditetit dhe jo modës së evropianëve.

Veshje braziliane në Amazon

Ekziston një botë e tërë e zbukurime, byzylykë, shtiza, gjëra për flokë, që dallojnë një fis nga tjetri, dhe gjithashtu në festivale fetare ato vërehen kostume të caktuara të bëra nga degë, lëvore pemësh ose fibra natyrore që fitojnë ngjyrë me bojërat e perimeve. Të udhëhequr nga praktika, shumë prej kostumeve tipike mbulojnë organet gjenitale dhe pjesët më të prekshme të trupit të njeriut.

Sigurisht këto nuk janë kostumet e vetme tipike nga Brazili. Nëse nuk shihni një konkurs bukurie për të parë se cila është gruaja më e bukur në Brazil, do të kuptoni se vendi është i madh dhe se kur bëhet fjalë për parakalim me kostume tipike ka shumë më tepër. Por si një shembull, një buton vlen dhe kjo listë është e jona.

Çfarë veshje braziliane keni veshur?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*