Veshje tradicionale japoneze

Japonia është shtëpia ime e dytë. Kam qenë atje shumë herë dhe mezi po pres që të kthehet pandemia. Unë e dua këtë vend, njerëzit e tij, gastronominë dhe kulturën e tij. Japonia është një Feniks, nuk ka dyshim, dhe mes kaq shumë mrekullish sot ne do të nxjerrim në pah çështjen veshje tradicionale japoneze.

Këtu njerëzit vishen si të duan, do ta vëreni kur ecni nëpër rrugët e saj dhe askush nuk sheh se çfarë keni veshur. Por gjithashtu, është një shoqëri ku modernja bashkëjeton me të vjetrën, kështu që një kartolinë e zakonshme është të shohësh një grua në kimono pranë një ekzekutivi në këmbë, të dyja duke pritur për trenin e plumbave.

Moda në Japoni

Siç thashë më lart veshja japoneze si duan, me përparësinë e madhe që askush nuk i gjykon ata. Ju mund të hasni një grua të rritur të veshur si një personazh anime ose një burrë të moshuar të veshur si një që di çfarë, një biznesmen i zgjuar, një punëtor ndërtimi ose disa të rinj të nxirë artificialisht.

Ka modë, sigurisht që ka, ka grupe që i ndjekin, por mua më duket se ndryshimi është se askush nuk shikon se çfarë bën tjetri. Unë vij nga një kulturë ku nëse përdoret e verdha në verë, ne të gjithë veshim të verdhë, dhe këtu janë disa ndryshime. Që pamja nuk është kritike është e shkëlqyeshme. A nuk keni gjoks të madh, a nuk ju përshtaten xhinse si Jennifer Lopez? Kujt i intereson?

Pra, nëse planifikoni të shkoni në Japoni, duhet ta dini se ecja nëpër rrugët e saj dhe vëzhgimi i njerëzve të saj është një përvojë e shkëlqyer kulturore. Dhe po, modernja, e rrallë dhe e mahnitshme do të përzihet me atë tradicionale, me yukata, kimonos, sandale geta dhe më shumë.

Veshje tradicionale japoneze

Veshja tradicionale japoneze është kimono. Në përgjithësi, kimonot bëhen me pëlhura mëndafshi, ata kanë mëngë të gjata që shkojnë nga shpatullat në këmbë, ose pothuajse, ato mbahen me një rrip të gjerë, obi, dhe në jetën e përditshme ata kanë mbetur për ngjarje të veçanta ose festivale tradicionale.

Kimono kufizon lëvizjet e femrave dhe është një veshje që kushton dhe kërkon kohë për tu veshur. Ajo shkon krah për krah me rolin e grave në shoqërinë tradicionale japoneze, atë të ecjes ndihmëse, shoqëruese, delikatesës. Ka kimono dimri dhe ka kimono verore, më e lehtë, më pak e shtresuar, e njohur si jukata Fëmijët ose të rriturit e rinj duhet të veshin yukata për festivalet e verës, siç e keni parë me siguri në shumë manga dhe anime.

Kimono është femërore dhe mashkullore. Shtë shtresuar dhe numri i shtresave ka të bëjë me nivelin ekonomik të personit ose rëndësia e tij shoqërore. Kimonot e grave në të vërtetë janë më të ndërlikuara se ato të burrave dhe kanë më shumë detaje. Shtresat nuk mbulojnë njëra-tjetrën dhe kjo lejon një lojë vërtet të bukur të vijave me ngjyra.

Pëlhura me të cilën bëhet një kimono ka një gjatësi të quajtur kështu, afërsisht 11.7 metra i gjatë dhe rreth 34 centimetra i gjerë është i zakonshmi. Dy pjesë janë prerë nga kjo kështu, njëra për të bërë pjesën e përparme dhe frontin e kundërt djathtas dhe tjetra për homologët e tyre përkatës. Një shtresë vertikale është bërë në qendër të pjesës së pasme dhe këtu ndodhen të dy seksionet dhe gjatësitë e ardhshme palosen dhe qepen në trup për të formuar mëngët.

Thellësia e mëngëve ndryshon nga veshje në veshje. Në fillim të shekullit të XNUMX-të, kimonot bëheshin me të meisen, një pëlhurë e rrotulluar nga mëndafshi e marrë nga fshikëza të dëmtuar. Më vonë, me futjen e makinerive të tekstilit, përdorimi i këtij lloji të fijeve të gradës së ulët u përsos dhe kështu u krijua një pëlhurë më e shkëlqyeshme, e trashë, e qëndrueshme dhe relativisht më e lirë. Kjo pëlhurë u lye me ngjyra artificiale, me teknika inovative, dhe kështu të gjitha gratë japoneze filluan të zgjedhin meisen për të bërë kimonot e tyre të rastësishme.

Një lloj tjetër kimono është Tsukesage, pak më rastësor sesa kimono Homongi. Ka dizajne më të thjeshta dhe më modeste që mbulojnë një zonë të vogël poshtë belit.

Ekziston një stil i veshjes tradicionale shumë tipike për geishë Kiotos, SUsohiki. Këto gra të reja vishen me të kur kërcejnë ose bëjnë ndonjë art tipik. Ngjyra dhe modeli i kësaj veshje varet nga stina e vitit dhe ngjarja ku geisha merr pjesë.

Shtë një fustan i gjatë, mjaft nëse e krahasojmë me një kimono të rregullt, sepse është krijuar ashtu që skaji të tërhiqet përtej dyshemesë. Susohiki mund të matë më shumë se 2 metra dhe nganjëherë ai quhet edhe Hikizuru. Ata gjithashtu e përdorin atë kur këndojnë këngë Maikowho, vallëzojnë ose luajnë shamisen (instrumenti tradicional japonez me tre tela). Një nga aksesorët e saj më të lezetshëm është Kanzashi dmth., Një aksesor flokësh Shtë bërë nga druri i llakuar, ari, argjendi, guaska breshke, mëndafshi ose plastike.

Ju mund të keni vërejtur se ka disa stile kimonos, kështu që këtu janë emrat e disa prej më të njohurve: furisode, me mëngë të gjata dhe të veshura nga gratë e reja kur ato mbushin 20 vjeç, homongi, gjysmë-zyrtare, femërore, për t'u përdorur në dasmat e miqve, Komon Shtë më rastësor dhe ato kanë shumë dizajne, dhe së fundmi kimono për burra, gjithmonë më e thjeshtë, më zyrtare, duke kombinuar xhaketë hakama dhe haori.

Dhe jukata? Siç thamë, ato janë kimonot e thjeshta dhe të lehta, të bëra prej fijeve pambuku ose sintetike. Ato vishen nga vajzat dhe djemtë e rinj dhe janë shumë të popullarizuara sepse mirëmbahen lehtë dhe janë më të lira. Yukatas tradicionalisht lyheshin me indigo, por sot ka një larmi ngjyrash dhe modelesh për shitje. Nëse vizitoni një ryokan ose një onsen, do të keni një në dhomën tuaj për ta përdorur ndërsa jeni mysafir.

Një tjetër veshje tradicionale japoneze është hakama. Forshtë për burra dhe është një veshje që vishet mbi kimono. Tiedshtë e lidhur në bel dhe bie afërsisht në gjunjë. Zakonisht kjo veshje ishte në dispozicion në të zezë dhe të bardhë, me vija, edhe pse ka edhe modele në blu. Ju do ta shihni hakama në mundësit sumo, kur ata marrin pjesë në një ngjarje publike ose ceremoni zyrtare. Somethingshtë diçka e ngjashme emblema e burrit japonez.

Një veshje tjetër tradicionale është lumtur që përdorin burra në festivalesidomos ata që kërcejnë. Happyi është një këmishë me mëngë bërryli. Ajo ka një ballë të hapur, është e lidhur me rripa dhe ndërsa lumenjtë e zbukuruar me ikona dhe dizajne goditëse përdoren në festivale, në ngjarje të tjera ato janë të lidhura rreth belit me një rrip dhe janë më të thjeshta. Disa modele janë në zonën e qafës dhe nganjëherë ngjiten në mëngë në shpatulla.

Dhe së fundmi, për sa i përket thjeshtësisë kemi jinbei, rastësor, i ngjashëm me pizhamet tona, për të shkuar nëpër shtëpi ose në festa të verës. Ata janë të veshur nga burra dhe fëmijë, edhe pse kohët e fundit disa gra i zgjedhin ato.

Këtë veshje tradicionale japoneze i shtohen sandalet prej druri të njohura si të marrë një, të veshur me ose pa çorape tabi, sandale zori, lëkure ose pëlhure, xhaketa haori e veshur nga gra dhe burra dhe kanzahi, krehjet aq e bukur sa shohim në kokat e grave japoneze.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*