Villajoyosa

Imazhi | Udhëtari

Këtë verë shumë njerëz kanë zgjedhur destinacionet brenda Spanjës për të shijuar një pushim të merituar. Shumë prej tyre kanë qenë ata që kanë zgjedhur vendet e detit dhe plazhit që nuk janë aq të mbushur me njerëz, veçanërisht në rrethanat në të cilat vendi është për shkak të koronavirusit. Villajoyosa, në Alicante Costa Blanca, është një nga bashkitë që plotëson këto kërkesa, ndryshe nga qytetet e tjera në provincë më tradicionalisht të lidhura me turizmin masiv.

Në postimin vijues, ne hyjmë në këtë kryeqytet historik të rajonit bregdetar të Marina Baixa me shumë aromë mesdhetare, detare dhe tregtare. Mund të vini me ne?

Ku është Villajoyosa?

E vendosur midis Benidorm dhe El Campello, ky qytet rrugët e të cilit mbajnë erë si çokollatë dhe janë të mbushura me shtëpi shumëngjyrëshe karakterizohet nga turizmi i tij diskret dhe i qetë. 15 kilometrat e vijës bregdetare të zonës së saj komunale, më shumë se dhjetë plazhet e saj dhe modeli i tij i urbanizmit të përgjegjshëm e bëjnë Villajoyosa pikën e kundërt të nxitimit të qyteteve të tjera turistike aty pranë.

Çfarë të shohësh në Villajoyosa?

Qytet i vjetër

Qyteti i vjetër ndodhet në një kodër që dikur ishte një qytet iberik që identifikohet shpesh me alonët e teksteve klasike. Më vonë, Villajoyosa fitoi emrin e saj aktual kur Bernat de Sarriá e ripushtoi atë në 1301 nga myslimanët. Atëherë u kërkua një emër vendi me një objektiv të qartë të ripopullimit emri i të cilit ngjalli gëzim në përpjekjen për të tërhequr njerëzit në një zonë të rrethuar së fundmi të pushtuar dhe të paqëndrueshme. Në Vilamuseu në Calle Colón 57 mund të mësoni shumë më tepër rreth historisë së qytetit falë koleksioneve të tij të objekteve fenikase, punike ose greke dhe ekspozitave të koleksioneve historike.

Brenda qendrës historike, e shpallur një Zonë me Interes Kulturor, ia vlen të vizitohet kisha e Nuestra Señora de la Asunción (një nga shembujt e Kalasë-Kisha që ekzistojnë në Alicante dhe i përkasin stilit Gotik Katalan), mbyllja me mure, Torre de Sant Josep (më e madhja e tre kullave funerale romake më të ruajtura në Spanjë) ose Torre Vigía nga shekulli XVI.

Vende të tjera me interes janë Villa Giacomina (në një stil historik të ndërtuar në 1920 në zonën Malladeta), kulla Sant Josep (një monument funerale romake i shekullit të XNUMX-të emri zyrtar i të cilit është kulla Hercules), shenjtërorja Malladeta (e Iberisë dhe Romës) origjina nga shekulli i XNUMX para Krishtit - shekulli i XNUMX pas Krishtit) ose banjot monumentale publike të Allon.

Çokollatë tradicionale

Në fillim të postimit, ai bëri referencë për faktin se rrugët e këtij qyteti kanë erë si çokollatë dhe se për disa shekuj, kjo delikatesë ka qenë një nga shenjat dalluese të Villajoyosa pasi është selia e fabrikave të ndryshme që prodhojnë këtë shijshme e embel. Më e njohur është Çokollata Valor (Avda. Pianista Gonzalo Soriano, 13) megjithëse nuk është e vetmja pasi ato janë gjithashtu shumë të njohura Çokollatat Marcos Tonda (Partida Torres, 3), Çokollatat Clavileño (Colón, 187) ose Çokollatat Pérez (Partida Mediat, 1).

Ata organizojnë turne udhërrëfyese në muzetë e tyre të çokollatës, ku vizitorët mund të mësojnë rreth origjinës së çokollatës dhe si kanë evoluar proceset e prodhimit dhe makineritë e përdorura.

Gastronomi cilësore

Valencian është një nga kuzhinat më të shijshme në Spanjë. Veçanërisht ai në Villajoyosa, bazohet në peshkim me produkte të tilla si butak, mojama ose kapak i kripur dhe i ndikuar nga enët me oriz.
Përveç çokollatës, një tjetër ëmbëlsirë artizanale e shijshme që bëhet në Villajoyosa është nougat prej guri. Kremozësia e saj dhe një prekje limoni e bëjnë atë plotësisht të papërmbajtshëm.

Disa restorante lokalë të specializuar në përgatitjen e paella, si dhe supë orizi, enët e përbëra kryesisht nga peshqit. Midis tyre mund të gjeni "arrós amb llampuga", "arrós amb ceba" dhe "arrós amb espinacs". Pjata të tjera tipike janë "suquet de peix", "els polpets amb orenga" dhe "pebrereta". Por midis këtyre më të përhapurit në këtë qytet është "caldero de peix".

 

Imazhi | Vanitatis

Shtëpi shumëngjyrëshe dhe të varura

Villajoyosa ka qenë tradicionalisht një qytet i vogël i qetë i peshkatarëve që filluan të peshkonin. Familjet e tyre vendosën të pikturonin fasadat e shtëpive me ngjyra në mënyrë që marinarët të ktheheshin në shtëpi çdo pasdite të mund të identifikonin shtëpinë e tyre. Me kalimin e kohës ajo është bërë një shenjë dalluese e qytetit. Nga shëtitorja, duke shëtitur përgjatë Carrer Arsenal, Carrer del Pal, Pou ose Sant Pere, ne mund të mendojmë për këtë ylber të veçantë.

Thuhet gjithashtu se ballkonet shërbenin si një transmetues i lajmeve pasi, varësisht nga ngjyra e çarçafit që varej prej tyre, peshkatarët në distancë mund të dinin nëse i priste një lajm i mirë apo i keq.

Plazhet e Villajoyosa

Imazhi | Periodike

Villajoyosa ka më shumë se dhjetë plazhe spektakolare për të zgjedhur: pranë portit të peshkimit është plazhi i tij me rërë urbane, megjithëse ka gjithashtu një tip fshatar me guralecë dhe rërë të tillë si Paraíso ose Bol Nou. Theshtë më e gjera dhe është përshtatur për njerëzit me lëvizshmëri të zvogëluar.

Lidhur me sportet ujore, nëse jeni të interesuar për snorkeling, nuk mund të humbni Estudiantes, Puntes del Moro, El Xarco, Racó de Conill dhe L´Esparrelló. Këta dy të fundit janë gjithashtu nudistë.

Maurët dhe të krishterët

Por nëse doni ta shijoni edhe më shumë këtë vend, data më e mirë është nga 24 deri më 31 korrik, kur festohet festivali Moors and Christian, i shpallur me Interes Ndërkombëtar Turistik.

Ndryshe nga festat e tjera Moors dhe Christian, këtu nuk ka një paradë, por më tepër një luftim detar dhe një ulje në plazh. Ata festohen për nder të Santa Marta, shenjt mbrojtës të Villajoyosa, që nga viti 1694 sepse i atribuohet asaj që vite para se ajo të shfaqej për të ndihmuar njerëzit nga sulmi i piratëve Berberë që ngacmuan zonën.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*