Villalba e Alcores

Kalaja e Villalba de los Alcores

I banuar që nga koha pararomake, Villalba e Alcores ndodhet në verilindje të provinca e Valladolid. Konkretisht, zona e saj komunale është e ndarë midis rajoneve të bukura të malet e Torozos dhe Tokë bujqësore.

Tashmë në mesjetë, pasi i përkiste myslimanëve, do të ripopullohej nga të krishterët. Ka mostra të bollshme në qytetin e Fuenteungrillo, ku janë gjetur mbetje të shekujve X-XV. Sot, Villalba de los Alcores është një qytet i vogël kastilian i përkushtuar ndaj bujqësisë ku mund të vizitoni monumente të shquara. Më pas, ne do t'ju tregojmë se çfarë të shihni dhe të bëni në këtë qytet të bukur.

Kalaja e Villalba de los Alcores

Kalaja e qytetit

Një tjetër imazh i kështjellës Villalba de los Alcores

Ai dominon qytetin nga një kep dhe është simboli i tij autentik si për historinë, ashtu edhe për vlerën monumentale. Sa i përket të parës, ai kaloi pak kohë atje Joan I i Kastiljes kur ajo ishte në procesion drejt Granadës me arkivolin e burrit të saj, Filipi i pashëm. Po kështu, ai shërbeu si burg për Dofinin e Francës dhe vëllain e tij, të marrë peng Carlos i deri te babai i tij, Françesku I, në përputhje me dispozitat e Traktatit të Madridit, pas Betejës së Pavias.

Sa i përket monumentit, nuk ka konsensus për datën e ndërtimit të tij. Megjithatë, teza më e pranuar e vendos atë në Shekulli XII, brenda fortifikimeve të krijuara në kuadrin e luftimeve kufitare midis Castilla dhe Leon. Por, gjithsesi, do të ishte plotësuar në shekujt XIV dhe XV.

Si rezultat, ju ende mund ta vlerësoni sot ambiente të ndryshme. Pjesa e jashtme përbëhet nga një mur mbi të cilin kishte disa kulla dhe beteja. Nëpërmjet një dere me hark me majë hyje në ambient. Pasi kaluat nëpër një oborr roje, arritët në një portë të dytë përmes së cilës ju hyni në një hapësirë ​​tjetër me kube gjithashtu të përdredhur. Më në fund, arritëm në terrenin e parakalimit dhe në vetë kalanë.

Muri i Villalbës

Një nga kullat e murit të qytetit

Ata e sajuan tre galeri të mbivendosura. Pjesa e poshtme, e cila ruhet ende, mbulohet nga një qemer i mbështetur nga harqe gotike të mbështetur nga masivë të stilit sakson. Dy galeritë e tjera paraqesin karakteristika të ngjashme. Dhe më vonë është e bukura kullë baruti, e cila madje përshkruan një elips. Së fundi, në zonën veriore është kulla e haraçit, edhe më i lartë se pjesa tjetër e ndërtesës.

Nga ana tjetër, Villalba de los Alcores ka edhe një gjurmë tjetër mesjetare. Bëhet fjalë për tënden muret, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Ruhen ende disa piktura dhe mbi të gjitha disa prej tij kulla rrethore. Në kohën e vet kishte dy dyer, atë poshtë dhe atë sipër.

Kisha e Santiago Apostol dhe tempuj të tjerë në qytetin e Valladolid

Kisha e Santiagos

Kisha e Santiago Apostol

Pikërisht pranë asaj që ishte dera e Abajos, do të gjeni të bukurën kisha e Santiago Apóstol, e ndërtuar po ashtu në fund të shek. Prandaj, ajo tregon tipare romane dhe kalimtare në gotike. Megjithatë, portiku dhe sakristia u ndërtuan në shekullin e XNUMX-të dhe i përgjigjen stilit neoklasik.

Nga ana e jashtme shquhet për muret e forta dhe kambanoren katrore. Nga ana tjetër, kjo e fundit është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe ka elemente të Rilindjes. Për sa i përket brendësisë, ai përbëhet nga tre nefia të mbuluara me qemere me brinjë gotike. Po kështu, kapela kryesore, me altarin e saj barok, strehon imazhet e Apostulli Jakob dhe Virgjëresha e Fuentes, shenjt mbrojtës i Villalba de los Alcores.

Po të njëjtit shekull i përket kisha e Santa María del Templo, ndërtimi i të cilit i atribuohet Templarëve. Ai gjithashtu i përgjigjet stilit romanik, megjithëse në rastin e tij me ndikim cistercian. Prandaj, format e jashtme të saj janë të ashpra, me një absidë gjysmërrethore dhe një portë gjysmërrethore me arkivolte. Për sa i përket brendësisë, ai shpërndahet në një nef të vetëm, i mbuluar nga një qemer me majë tytë, i mbështetur nga harqe tërthore.

Vetmia e Humilladeros

Vetmia e Santo Cristo del Humilladero

Nga ana e saj, vetmia e Santo Cristo del Humilladero Është ndërtuar rreth shekullit të XNUMX-të dhe brenda saj strehon një altar të bukur që vjen nga manastiri i Santa María de Matallana. Ky manastir, i ndërtuar në shekullin e 1931-të, është shpallur Monument Kombëtar në vitin XNUMX, pavarësisht se është i rrënuar. Megjithatë po punohet për restaurimin e pjesshëm të tij.

Po kështu sot është bërë një qendra e interpretimit të natyrës. Ka një kopsht botanik me florën vendase të zonës, por edhe një liqen, një pëllumbash dhe një park tematik për racat e ndryshme të deleve të rajonit. Nëse udhëtoni me fëmijët tuaj, ju këshillojmë ta vizitoni sepse përveç se do të afrohen me natyrën, ata do të mund të shijojnë disa atraksione për fëmijë.

Vendi mesjetar i Fuenteungrillo

Fuenteungrillo

Vendi mesjetar i Fuenteungrillo

Ne kemi përmendur tashmë ekzistencën e këtij qyteti mesjetar pranë Villalba de los Alcores. Fushatat e ndryshme arkeologjike të kryera në rrethinat e saj kanë nxjerrë në dritë mbetje që variojnë nga shekulli i XNUMX-të deri në shekullin e XNUMX-të, kur u braktis.

Në ditët e sotme, ju mund të shihni mbetjet e murit të vjetër, një kështjellë dhe disa kisha me nekropolin e tyre. Megjithatë, ekziston një projekt për të krijuar një Muzeu Arkeologjik në terren, me një klasë mësimore dhe me rikonstruksionin e njërës prej shtëpive të saj. Jo më kot, kjo faqe është deklaruar Pasuri me interes kulturor.

Arkitektura popullore e Villalba de los Alcores

Shtëpitë e Villalba de los Alcores

Arkitektura e njohur në Villalba de los Alcores

Së bashku me të gjitha sa më sipër, një tjetër nga atraksionet e mëdha të qytetit Valladolid është arkitekturën popullore të shtëpive të tyre. Këto përbëhen nga dy pjesë shumë të ndryshme: kati përdhes, i ndërtuar me gurë, dhe kati i sipërm, i ndërtuar me qerpiç dhe i kushtohet një shporte buke. Nga ana e tyre, çatitë janë çati të vetme ose me çati me një pjerrësi të lehtë. Por më kurioz është lavdia", një sistem ngrohje primitiv dhe efikas.

Po kështu, ato janë pjesë e arkitekturës popullore të qytetit. pëllumbatët, e cila kishte një qëllim të dyfishtë: rritjen e zogjve dhe marrjen e pëllumbave për pleh. Dhe ne mund t'ju themi të njëjtën gjë kantinat e verës, të cilat u gërmuan në tokë dhe sot përdoren për të bërë jetën shoqërore të mbrojtur nga vapa e verës.

Muzeu i zdrukthtarisë

Këshilli i qytetit

Këshilli Bashkiak Villalba

Është ende kurioze që një qytet i vogël si Villalba de los Alcores ka një muze kushtuar zdrukthtarisë. Arsyeja është se ky sektor profesional kishte shumë fuqi në qytet për një kohë të gjatë. Do ta gjeni në dhomat ngjitur me Ayuntamiento dhe përbëhet nga tre dhoma.

E para i kushtohet mjeteve që përdornin këta profesionistë. Disa prej tyre janë më shumë se njëqind vjeç. Nga ana e saj, në të dytin është rikrijuar një punishte e tërë e vjetër dhe në të tretën tregohet puna e kryer nga marangozët vendas.

Rrugët e ecjes nëpër malet e Torozos

Malet e Torozos

Rezervuari i lumit Bajoz në malet Torozos

Siç ju thamë në fillim të artikullit tonë, një pjesë e komunës së Villalba de los Alcores ndodhet në rajonin e malet e Torozos. Pavarësisht nga emri i saj, ajo është një djerrinë me kodra të buta që ngrihen mbi luginat e Lumenjtë Pisuerga dhe Carrión. Por, më e rëndësishmja, është një zonë që ju ofron shtigje të bukura ecjeje.

Disa ju lejojnë të njiheni me qytete të vogla si p.sh castromonte, ku mund të shihni kishën e Konceptimit të Papërlyer dhe vetminë e Santo Cristo de las Eras, ose villanubla, me tempullin e tij të bukur romanik të Supozimit të Zojës. Por, mbi të gjitha, si fuensaldana, e cila ka një nga kështjellat mesjetare më të ruajtura në Spanjë, pasi u restaurua në vitin 1983. Po kështu, kisha e San Ciprianos është shumë e bukur, në stilin gotik-Mudejar dhe me një altar të hollë rokoko.

Ndër rrugët që ju thamë, ju mund të bëni ai që lidh Villalba me Montealegre de Campos. Midis udhëtimit vajtje-ardhje, ai ka një gjatësi rreth pesëmbëdhjetë kilometra dhe është me vështirësi të ulët, pasi gradienti i tij është vetëm rreth njëqind metra. Ju gjithashtu mund të bëni turneun Villalba-El Puntal-Camino de Valoria, Duke kaluar nga Prerja e poshtme. Në rastin e tij shtrihet për nëntë kilometra dhe është i thjeshtë, nuk ka as pjerrësi.

Medina e Riosekos

Muri i Medina de Ríoseco: porta e San Sebastián

Më komplekse dhe tashmë duke u larguar nga malet e Torozos është rruga që shkon në Medina de Rioseco. Është një rrugë gati njëzet kilometra me një pjerrësi prej njëqind metrash. Por, si shpërblim, do të njiheni me këtë qytet tjetër të bukur në Valladolid, i cili ka një bukuri Sheshi kryesor. Po kështu, ajo ruan një pjesë të mirë të saj Mur e cila ka ende tre nga dyert e saj: ato të Zamora, San Sebastián dhe Ajújar. Ato janë pjesë e një grupi mbresëlënës monumentesh civile që plotësohen me shtëpi madhështore si p.sh ato të Núñez de Monroy, Pizarro ose Peshkopi Caso dhe me lloje të tjera ndërtesash si fabrika e miellit San Antonio dhe shatërvanët.

Por, nëse kompleksi civil i Medinës është spektakolar, kompleksi fetar është edhe më i shkëlqyer. Ajo nxjerr në pah kishat po aq spektakolare sa atë të Santa María de Mediavilla, me kishën e saj të bollshme Benavente; ato të Apostulli Santiago y Santa Cruz, të dyja të dizajnuara nga Rodrigo Gil de Hontañón, ose konvencionale të San Francisko, dedikuar për Virgjëresha e Pritshmërisë.

Si përfundim, ne ju kemi treguar gjërat më të mira që mund të shihni dhe bëni në qytetin e bukur Villalba e Alcores. Thjesht duam t'ju këshillojmë që, nëse vini ta shihni, të vizitoni edhe të mrekullueshmen Medina del Campo dhe vetë kryeqyteti i krahinës. Ejani dhe shijoni këtë zonë të mrekullueshme të Castilla.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*