Bota feston Vitin e Ri Kinez 2018 me stil

Të Premten e kaluar komuniteti kinez festoi vitin e ri, konkretisht 4716 sipas kalendarit të tij, festa më e rëndësishme tradicionale në vendin aziatik. Në vitin 2018, shenja e qenit është figura qendrore, së cilës i atribuohen virtyte të tilla si besnikëria, ndjeshmëria, guximi dhe inteligjenca.

Megjithëse secila shenjë ka një vit të ndryshëm, në 2018 kinezët parashikojnë një vit të fatit personal dhe profesional sidomos për ata njerëz që kanë një kapacitet më të madh për tu përshtatur me ngjarjet e jetës.

Festimet për Vitin e Ri Kinez do të zgjasin deri në 2 Mars, gjithsej 15 ditë, ku përmes ritualeve, familjet kineze bëjnë kalimin nga viti i gjelit të zjarrit në vitin e qenit të tokës në mënyrë që të tërheqin lumturinë dhe gëzimin. paç fat.

Në Spanjë, komuniteti kinez është i madh dhe qytete të tilla si Barcelona, ​​Madrid ose Valencia gjithashtu po përgatiten për të festuar dhe mirëpritur Vitin e Qenit.

Gëzuar 4716!

Kalendari kinez bazohet në llogaritjet antike të kohës bazuar në vëzhgimin e fazave të Hënës për të përcaktuar ciklet e bujqësisë, motori i ekonomisë në kohërat antike.

Sipas këtij kalendari, pamja e hënës së parë të re është ajo që përkon me ndryshimin e vitit dhe me festimet, diçka që zakonisht ndodh midis 21 janarit dhe 20 shkurtit.

Si festohet Viti i Ri në Kinë?

Në Kinë, është një festë kombëtare ku shumica e punëtorëve kanë pushime një javë. Viti i Ri shënohet nga bashkime familjare, duke shkaktuar miliona shpërngulje në vend.

Në fillim të festivalit, familjet kineze hapin dritaret dhe dyert e shtëpive të tyre për të lëshuar të gjitha gjërat e këqija që solli me vete një vit më parë. Ndërkohë, në hapësirat e hapura, rrugët janë të mbushura me fenerë të kuq dhe ka parada dragoi dhe luanë për të larguar shpirtrat e këqij. Përveç kësaj, me rastin e vitit të qenit, të gjitha llojet e objekteve që lidhen me figurën e tij shiten në dyqane.

Aktet tradicionale kulmojnë me festivalin e fenerëve që hidhen në qiell për ta ndriçuar ndërsa ngrihen dhe me një shfaqje fishekzjarresh. Sidoqoftë, në Pekin këtë vit nuk do të ketë fishekzjarre ose fishekzjarrë pasi u miratua një ligj që i ndalon ata brenda unazës së pestë për shkak të ndotjes së lartë.

Kuriozitete të tjera të kësaj feste është se askush zakonisht nuk flet për të kaluarën, pasi konsiderohet se tërheq fat të keq dhe fëmijët nuk ndëshkohen, dhe ata kanë një farë lirie për të bërë ligësi.

Imazhi | London në spanjisht

Dhe në botë?

Ardhja e Vitit të Ri Kinez 2018 u festua në shumë pjesë të planetit. Në Shtetet e Bashkuara, një shfaqje fishekzjarre mbresëlënëse u organizua në New York City, megjithëse fillimi i vitit të ri u festua gjithashtu në Seattle, San Francisco ose Washington.

Londra pretendon të jetë qyteti që më së shumti feston Vitin e Ri Kinez jashtë kontinentit Aziatik. Atje aktet kryhen në West End duke kaluar nëpër Chinatown në Sheshin Trafalgar, i cili pret ngjarjet më të rëndësishme. Aktivitete falas të organizuara nga Shoqata Kineze e Chinatown në Londër dhe duke tërhequr qindra vizitorë çdo vit.

Vende të tjera që festojnë Vitin e Ri Kinez janë Filipinet, Tajvani, Singapori, Kanada ose Australia, ndër të tjera.

A festohet Viti i Ri Kinez në Spanjë?

Spanja është gjithashtu e përfshirë në ngjarjet për festimin e Vitit Kinez 2018. Për shembull, Madrid ka organizuar aktivitete të të gjitha llojeve deri më 28 Shkurt në mënyrë që vizitorët dhe vendasit të mund të mësojnë më shumë dhe të shijojnë kulturën kineze. Koncertet, panairet, vallëzimet dhe rrugët gastronomike janë vetëm disa nga ngjarjet e planifikuara.

Viti i Ri Kinez festohet gjithashtu në Barcelonë me parada, shfaqje muzikore dhe një panair gastronomik dhe kulturor në Paseo de Lluís Companys. Qytetet e tjera si Granada, Palma ose Valencia gjithashtu do të organizojnë aktivitete në lidhje me Vitin e Qenit të Tokës.

Pra, kudo që të jeni, sigurisht që do të gjeni një vend për të marrë pjesë në festimet e Vitit të Ri dhe për të kaluar një kohë të mrekullueshme!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*