Vizitoni Firencën në Tetor

Tetori është një muaj përrallor për të vizituar Italinë Epo, është akoma e nxehtë dhe vërtet, ditët e verës mund të të prekin. Trueshtë e vërtetë që mund të bjerë edhe shi por për fat të mirë ato janë shira ose stuhi të shkurtra dhe ajo që ata bëjnë është të lustrojnë peisazhet.

Një nga destinacionet e shkëlqyera italiane është Florencia dhe nëse keni një udhëtim në plan këtë muaj, qyteti do t'ju presë me krahë të hapura, lajme, ekspozita, restorantClassshtë klasi i parë, dhe nëse jeni me makinë dhe tashmë e dini që nuk mund të hyni në qendrën e Firences, ka një të ri parkim publik mbylle!

Ngjarjet në Firence

Tetori është një muaj me shumë aktivitete. Fundjava që fillon së shpejti, domethënë fundjava e tretë e tetorit, zhvillohet në Panairi i Antikave në Fortezza da Basso. Me të vërtetë është një mundësi e shkëlqyer për të shëtitur, për të kërkuar dhe për të bërë një blerje nëse jemi të gatshëm të investojmë.

Nëse ju pëlqen kjo valë e tregut të pleshtave të Dielën ka një Pleshti në Largo Pietro Annigoni (tregu organizohet të Dielën e katërt të Tetorit, për më shumë informacion). Ka kafene aty pranë kështu që ju mund të kombinoni gastronominë me pazarin dhe jo vetëm rrobat, por librat, rekordet, mobiljet, artin dhe më shumë.

Duke folur për ushqimin, Toskana Italiane është vendi i gështenjave dhe më 8, 15, 22 dhe 29 Tetor Festivali vjetor i gështenjës Marradi, një fshat malor në Apenine.

Festivali zhvillohet në fshatin Mugello, një vend i njohur për cilësinë e gështenjave të tij me përcaktimin e origjinës. Për të arritur atje, gjëja ideale është të hidheni në trenin me avull që niset nga Pistoia, të ndalet në Prato, Firence (ku mund të hipni) dhe Pontassieve të dekantoni në Borgo San Lorenzo. Këtu ju kaloni nga një tren i vjetër në një tren i vjetër dhe njiheni me të korrat e gështenjës nga dora e parë.

Përveç gështenjave ka tartufi në sy dhe në 21, 28 dhe 29 Tetor Tartfest, në Montaione. Ka tezga të shumta me tartufë të të gjitha llojeve, në qendrën historike të Montaione, të cilat janë të përziera me vaj ulliri, gështenja, djathëra dhe mjaltë. Gjithashtu rreth tartufeve fundjava e fundit e tetorit është Tartuffe Bianco e Nero, në Mugello. Ky festival është i bazuar në tartufin e zi dhe fëmijët mund të mbledhin tartufë të shpërndarë në të gjithë qendrën historike të qytetit.

Një tjetër festival afër Firences është ai Festa e Kërpudhave Porcini në Certaldo. Vjen shumë lehtë dhe mund të provoni viçin toskan me kërpudha porçini. Festivali është çdo fundjavë në Tetor dhe zgjat deri më 5 Nëntor. Në 20 tetor, nga ana tjetër, në Piazza Santa Croce mund të provoni delikatesën lokale: buall, mocarela, në rast Sagra della Bufala.

Tetori është gjithashtu muaji i Mozartit në Firence dhe kuota është në tmerrshme Pallati Pitti. Cikli zgjat tre muaj gjithsej, tetor, nëntor dhe dhjetor, dhe ju mund të rezervoni bileta paraprakisht për t'i dhënë vetes atë shije muzikore që kërkoni. Muzika e Mozartit është e mrekullueshme dhe akoma më shumë në këtë mjedis palate në anën tjetër të Arno.

Gjatë gjithë muajit tetor ka edhe një prezantim të mrekullueshëm në lidhje me Medici: Dinastia Medici, një shfaqje në anglisht për të gjithë familjen: pasuria, pushteti, atentatet, intrigat. Ndodh brenda Manastirit të Sant 'Onofrio delle Monache di Foligno, në kishën e vogël barok brenda, dhe zgjat një orë që ndërthur teatër, humor dhe muzikë live. Greatshtë e mrekullueshme si një qasje ndaj historisë së Medici-ve pa kaluar nëpër librat e historisë.

Këtë vit, përveç kësaj, një artist ka krijuar një koleksion bizhuterish të frymëzuar nga shfaqja, punuar me dorë në studion e saj Fiorentine dhe që mund të blihet vetëm këtu. Një kujtim i mirë, nëse më pyet. Shfaqja është çdo ditë nga qershori deri në nëntor (dhe ditët e tjera pjesa tjetër e vitit), në orën 7 pas dite në Vía Faenza, 48 vjeç. Bileta kushton 30 euros.

Një tjetër ngjarje e rekomanduar është fluturojnë me një tullumbace me ajër të nxehtë mbi Firence në festivalin delle Mongolfiere 28 dhe 29 tetor dhe një fundjavë tjetër në nëntor.

Shkimi nëpër Firence me makinë

Ne tashmë e dimë që nuk është e mundur të qarkullojmë me makinë në qendër të Firences, vetëm taksitë dhe autobusët lokalë mund ta bëjnë atë. Prandaj, nëse nuk arrini me tren sepse keni marrë me qira një makinë për të lëvizur lirshëm, nuk ka mundësi tjetër përveç park jashtë qytetit historik.

Lajmi i mirë është se që nga mesi i qershorit ekziston një mundësi tjetër për të parkuar. Pikërisht jashtë qytetit të Scandicci ka një parking i madh për makina dhe autobusëquhet Villa Costanza, jashtë A1, autostradës. Këtu mund të parkoni dhe të merrni tramvajin për të hyrë në Firence pas vetëm gjysmë ore udhëtimi. Ky tramvaj niset çdo tre ose katërt minuta gjatë gjithë ditës.

parking paguhet dhe ju e gjeni atë drejtë midis daljeve Firenze-Scandicci dhe Firenze-Impruneta të autostradës A1. Ekziston një shenjë e qartë e dukshme që e njofton atë. Ju jepet një biletë automatike dhe kur ktheheni, kur merrni makinën, ju paguani për qëndrimin. Faqja ka një kapacitet për 505 makina dhe është e hapur çdo ditë të javës 24 orë në ditë. Ju mund të parkoni motorhomes dhe karvanët, por nuk ka energji elektrike ose shërbim uji. Qëndrimi minimal është gjysmë ore, ora e parë kushton 1 €, dy për katër orë, katër për tetë orë dhe shtatë për tërë ditën.

Ka tualete, një zyrë turistike dhe një kafene që shet produkte vendore. Ato janë çmime të mira, por nëse nuk doni të paguani asgjë, atëherë duhet të kërkoni një parkim falas. për fat të mirë ka katër në periferi të Firences: Pizzale Michelangelo, Ponte a Greve, Firenze Certosa dhe Galluzzo. Asnjë nuk mbyllet. Nëse do ta lini gjatë gjithë ditës, e para është e përshtatshme dhe nëse do ta lini natën, e dyta është e përshtatshme pasi që ka një lidhje më të mirë me tramvajin dhe qendrën Fiorentine.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*