Vizitoni Bankën Federale të Rezervave

Banka e Rezervave Federale të Nju Jorkut

Nëse dëshironi të merrni një klasë të vërtetë ekonomike në vetëm një orë, çfarë mënyre më të mirë sesa të shkoni në një nga vendet ku trajtohen më shumë para në botë: Banka e Rezervave Federale. Ajo në New York është më e madhja nga 12 bankat që përbëjnë këtë sistem bankar në Shtetet e Bashkuara.

Në veprim që nga nëntori i vitit 1914, selia e bankës është në rrugën Liberty 33 që nga viti 1928. Pa dyshim, vendi i tij më i spikatur është qemeri që ai ka ndërtuar 26 metra nën nivelin e detit, në shkëmbin e gjallë që përbën ishullin e Manhatanit. Në atë qemer mbahet sasia më e madhe e arit në botë, megjithëse këto të dhëna nuk janë zyrtare, por më shumë sesa është e mundur. Dhe është se, duket praktikisht në botë që një vend tjetër strehohet mbi 5.000 tonë metrikë prej ari, rreth 160 trilionë dollarë, që është pak a shumë ajo që fshihet këtu.

Çdokush nga ne ka mundësinë të njohë dhe vizitojë këtë vend. Ne mund të performojmë nje turne në të cilën, në anglisht, ata do të na shpjegojnë se si funksionon ky sistem kompleks financiar dhe në të cilin ne do të zbulojmë Historia e Parave. Një libër i vogël që shpjegon pak a shumë të njëjtën gjë që na tregon udhëzuesi dhe një audiovizual mjaft interesant përfundon vizitën në këtë vend.

Sigurisht, Ata gjithashtu do të na kalojnë nëpër një nga ato dhomat e mbushura me shufra ari, shumë mirë i mbrojtur sigurisht, dhe ata do të na tregojnë një nga ato dyer të sigurta me diametër disa metra, të cilin ne vetëm e imagjinonim në filma. Dhe e gjithë kjo mund të bëhet shumë lehtë. Thjesht duhet rezervoni turneun tonë në internetUebfaqja zyrtare e Bankës Federale të Rezervave.

Ata do të na dërgojnë një email me një ftesë që duhet ta shtypim dhe ta mbajmë me ne në ditën që na është caktuar vizita, që nga rruga janë gjithmonë ditë pune. Dhe asgjë tjetër, sepse vizita është krejtësisht falas Dhe, siç e theksuam më lart, do të na duhet vetëm rreth një orë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*