Vizitoni Cabo de Palos

Një pelerinë është një pikë toke që projektohet drejt detit dhe që ndikon në baticat dhe për këtë arsye, në lundrim. Një nga pelerinat më të njohura në Murcia, Spanjë, është Cabo de Palos dhe sot është destinacioni ynë për udhëtime dhe zbulime.

Cabo de Palos dhe e saj fshat peshkimi Ata kanë vazhduar të shikojnë bregdetin për shekuj, së pari si një kullë vëzhgimi dhe më pas si një far besnik, dëshmitar i aventurave, betejave dhe gjithashtu mbytjeve të trishtueshme të rastit.

Cabo de Palos

Siç thamë më lart këtu a Qyteti i Fisherit që përfiton nga ujërat pjellorë të Detit Mesdhe. Koha e ka kthyer në një destinacion turistik ku mund të shijosh pjata të shijshme të bazuara në peshk dhe ushqim deti, qoftë në shumë restorante të tij, ashtu edhe në baret e plazhit të thjeshtë pranë portit.

Deri këtu mund të merrni me autobus nga Murcia, Madrid, La Manga ose Cartagena dhe nëse shkoni në pranverë ose verë mund të përfitoni nga dielli dhe plazhet e tij gjithashtu. Cabo de Palos është vetëm gjysmë ore nga Kartagjena ose 50 minuta nga Murcia. Ju gjithashtu mund të shkoni me tren në Kartagjenë, Murcia ose Alicante dhe të merrni me qira një makinë më pas.

Në parim është një vend i vogël ku mund të hani, të shijoni ajrin detar dhe nëse ju pëlqen zhytja, zhytuni, mirë për një kohë tani Isshtë pjesë e Rezervatit Detar të Ishujve Cabo de Palos dhe Hormigas.

Kjo rezervë është një zona nënujore me gati 20 kilometra katrorë sipërfaqe midis vetë Cabo de Palos dhe farit të tij deri tek Ishujt Hormigas. Eshte larmi e madhe biologjike dhe fondet e tij janë ruajtur shumë mirë, kështu që është një vend i mrekullueshëm për të zhytja mes koraleve dhe livadheve posidonia.

Fundi nuk është asgjë tjetër përveç vazhdimit nënujor të pelerinës që zhytet në bregdet dhe rishfaqet në ishujt Hormigas dhe kjo karakteristikë është ajo që e bën të rrezikshëm lundrimin në zonë. Këtu është arsyeja për rrënojat e anijeve që kanë ndodhur. Kështu, mbrojtja u bë efektive në 1995 dhe që nga ajo kohë flora dhe fauna detare kanë mbijetuar dhe disa specie madje riprodhohen këtu për qëllime tregtare.

Rezervati është pjesë e të mirënjohurve Rrjeti Natura 2000 të Bashkimit Evropian, dhe është për shumë destinacioni më i mirë i zhytjes në të gjithë Spanjën dhe Evropën. Përveç llojeve të kafshëve dhe bimëve që zbukurojnë gjithçka, ekzistojnë edhe ato rrënojat e anijes detare siriane që u mbyt në 1906 (në thellësi të madhe, por në dorën e më ekspertëve dhe aventureske).

Por përtej detit dhe sekreteve dhe mrekullive të tij, çfarë na ofron Cabo de Palos? Epo ka ca vendet me interes historik dhe ngjarjet tërheqëse kulturore. Në parim, ekziston Far i Cabo de Palos, duke u ngritur në majën shkëmbore, një Pasuri e Interesit Kulturor që nga viti 2002.

Mijëra vjet më parë kishte një tempull kushtuar Baal Hammon, një perëndi fenikas i adhuruar në Kartagjenë që më vonë u bë Cronus dhe Saturn, për Romakët. Në fund të Mesjetës, sulmet berbere, korsitë osmane, e detyruan mbretin Karlos I që t'ia besonte Kartagjenës ndërtimin e një kulle vrojtimi në majë të pelerinës. Pastaj Kulla e San Antonio.

Në ditët e Felipe II, i gjithë bregdeti fitoi një sistem më të plotë mbrojtës, pjesë e të cilit ishte kulla e përmirësuar. Kështu ai fitoi një roje të përhershme për të dhënë thirrjen e alarmit përpara shikimit të piratëve ose pushtuesve. Kulla qëndroi për shumë vite sepse po flasim për fundin e shekullit të 1862-të. Por në XNUMX, edhe pse ishte në gjendje shumë të mirë, u prish dhe zëvendësohet nga një far.

Fari i ri u përfundua në 1864 për të hyrë në punë vitin e ardhshëm. Themelet e kullës u përdorën për ndërtimin e saj. Ajo ka një formë katrore, dy kate dhe 11, 60 metra i lartë. Muret e tij janë të trasha dhe ka një prizmatik 12 metra të lartë, një kapital dhe një kornizë që projektohet mbështetur nga murrizat mbi të cilat ngrihet një kullë. Drita e tij arrin 50 metra mbi tokë dhe 51 metra mbi nivelin e detit, është e bardhë me dy ndezje çdo dhjetë sekonda dhe natën arrin 81 milje detare.

Duke parë far, mund t'i përkushtoheni shijimit të diellit dhe ujërave, që nga rruga janë të ngrohta, në disa prej limaneve përreth si p.sh. Cala Reona, Cala Túnez, Cala Mayor, Cala Flores, Cala La Galeria ose Cala del Muerto. Shumë prej tyre arrihen duke zbritur një shkallë dhe ka një rrugë të shënuar që duhet të ndiqet. Dhe pastaj po, në perëndim të diellit mund të bëni një shëtitje nëpër rrugët e vogla simpatike të qytetit, me atmosferën e saj të qetë dhe shtëpitë e saj të ulëta dhe shumëngjyrëshe.

Qendra e Cabo de Palos është port me restorantet dhe baret e plazhit dhe anijet e peshkimit dhe piktoreskun e saj shëtitje në port. Këto varka sjellin peshk të freskët dhe prodhime deti që përdoren për t'i dhënë jetë një pjate karakteristike të rajonit, caldero, me oriz dhe Señora. Një tjetër udhëtim, Zeneta, Veryshtë shumë e gjallë. Isshtë pjesa më e vjetër e Paseo de La Barra që ndahet nga ndërtimi i portit dhe ku ka shtëpi të vjetra dyert e të cilave lëpijnë fjalë për fjalë nga ujërat.

Ekziston edhe shitje e ngaterruar e cila organizohet të dielave, me çmime shumë të mira për të gjitha produktet dhe siç thamë më parë, limanet dhe shkëmbinjtë që fshihen në raund. Cabo de Palos është fjalë për fjalë para Plazhi Levante, një plazh që lidhet me La Manga. Isshtë një gji me ujëra të qetë dhe bruz, duke pritur që të gjithë të zhyten. Aty pranë është ishull rosash, gjithashtu e mbrojtur nga valët, dhe për këtë arsye një pishinë natyrore shumë e bukur.

Nata në Cabo de Palos është gjithashtu me një bukuri të madhe. Romantike! Pasi të keni kaluar pak para detit, është koha të ktheheni në qytet dhe të ecni nëpër rrugët e tij dhe të uleni në një restorant në shesh. Edhe nëse hyni brenda Semana Santa do të jeni në gjendje të shihni procesionin e peshkatarëve ose nëse shkoni në verë, më saktësisht në 16 korrik, me të procesion detar i Virgen del Carmen ose në gusht, i cili zhvillohet festimet shumëngjyrëshe të Virgen de la Asunción.

Cabo de Palos është një destinacion i vogël, po, por i qetë, simpatik, me ushqime të shijshme dhe peisazhe të bukura. Kur e vizitoni

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*