Vizitoni ishullin Ellis dhe statujën e tij të famshme

ishulli elis

NY Shtë një nga qytetet më të mira në Shtetet e Bashkuara. Isshtë qyteti më kozmopolit dhe do të thosha se për shumë është e vetmja gjë për të vizituar në atë vend verior, megjithëse besoj se Shtetet e Bashkuara kanë shumë vende interesante. Nëse shkoni me mot të mirë, dua të them nëse shmangni dimrin e ashpër, një nga gjërat që duhet parë është Ishulli Ellis dhe Statuja e Lirisë.

La Ishulli Ellis Isshtë një nga simbolet e Nju Jorkut dhe me siguri e keni parë atë të panumërt në filmat imigrantë që kur ishulli ishte pamja e parë e Botës së Re nga anijet që furnizonin Evropën. Kështu, sot në ishull ekziston një muze shumë interesant me foto dhe video nga më shumë se njëqind vjet më parë.

këtu informacion praktik për të vizituar ishullin Ellis, shkruajini këto të dhëna:

  • Si të shkojmë në ishull: nuk është e vështirë. Ju mund të merrni një dalje në det nga Liberty State Park në New Jersey ose Battery Park në New York. Çdokush ju lë në ishull. Tragete funksionojnë nga ora 9 e mëngjesit deri në 5 pasdite çdo ditë, megjithëse në verë orët zgjaten. Ata largohen çdo gjysmë ore.
  • Çfarë të vizitoni në ishull: Vizitat turistike janë të përqendruara në Muzeun e Emigracionit me të gjitha kujtimet për këtë temë. Shtë Muri i Nderit i Emigrantëve Amerikanë, një mur me më shumë se 700 emra njerëzish që lanë shtëpitë e tyre amtare për një mënyrë të re në Amerikë dhe Qendra Amerikane e Historisë së Imigracionit, një vend ku amerikanët mund të vazhdojnë të gjejnë rrënjët e tyre.
  • Kur të shkojmë në ishull: E vërteta është se në dimër nuk këshillohet të shkoni sepse temperaturat janë nën zero dhe era e tund shumë varkën, prandaj ju rekomandoj që të shkoni në muajt e ngrohtë, midis prillit dhe tetorit.

Më në fund, ngjitja në Statuja e Lirisë Isshtë qershia e ëmbëlsirës por për këtë duhet të rezervoni një biletë paraprakisht por duhet të jeni në gjendje të ngjitni më shumë se 300 shkallë, po.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*