Vizitoni Lago di Como

Nëse ka një peizazh të bukur liqeni në Itali, ai është Liqeni Como. Këtu kombinohen pak nga gjithçka: një e bukur natyrën, elegancën, fisnikërinë dhe setin ndërkombëtar të avionëve. Sigurisht, George Clooney ka një shtëpi këtu por edhe shumë familje fisnike nga Italia apo Zvicra.

Ju me të vërtetë duhet ta njihni Lago di Como, kështu që nëse planifikoni një udhëtim të ardhshëm në Itali mund të bëni një shëtitje rreth liqenit dhe gjithë krahinës së bukur të Como dhe fqinjit të saj, Lecco. Le të shohim cilat aktivitete, vende dhe kënde duhet të vizitojmë.

Liqeni Como

Liqeni është në provincën e Comos, në rajonin e Candela, Itali, në pothuajse 200 metra lartësi. Ka nje sipërfaqe prej 146 kilometra katrorë dhe pak më shumë se 400 metra të thellë. Kështu, është një liqen vërtet i thellë dhe është liqeni i tretë më i madh në vend.

Liqeni Ka tre krahë: Como, Lecco dhe Colico. Nga ana tjetër, krahu Como ka tre pjesë të tjera dhe e para korrespondon me qytetin e Como. Në njërën prej këtyre krahëve qëndron piktoresku Ishulli Comacina, i vetmi që ka liqenin dhe që mban rrënojat romake. Ka shumë fshatra në breg të liqenit dhe disa shtëpi elegante dhe milionerë u përkasin artistëve të botës si ajo që unë përmenda, Clooney, apo edhe Madonna.

Këta emra janë bashkëkohorë, por bukuria e liqenit është historike, kështu që figurat historike gjithashtu janë dashuruar me peisazhin: Bonaparte, Verdi, Winston Churchill, Da Vinci... Dhe sigurisht, filma dhe seriale të panumërta janë filmuar.

Turizmi në Lago di Como

Ne mund të fillojmë me si krah, për qytetet e saj. Como Isshtë një fat hyjnor, me Sheshi i Katedrales, ndërtesa imponuese, Kulla Komunale ose Broletoja. Katedralja është në stilin gotik dhe ka vepra arti kudo. Ajo daton nga fundi i shekullit të XNUMX-të edhe pse u përfundua vetëm në mes të shekullit të XNUMX-të.

Nga Como mund të bëhet një lundrim për në shko të njohësh fshatrat bregdetare, për shembull, i famshmi Bellagio me kopshtet dhe vilat e saj, kaq të famshme në të gjithë botën: Villa Este ose Villa Olmo, sot hotele me pesë yje. Nëse shkoni në pranverë ose verë, mund të preferoni të ecni, në mënyrë që ta bëni atë përmes së bukurës parqet më i madhi është Parco Spina ose Parco Sovraccomunales Brughiera Briantea prej 23 mijë hektarësh.

Nëse përkundrazi ju pëlqen arti dhe kultura, atëherë ka disa museos interesante Como ka katër muze komunale dhe muze të tjerë privatë me koleksione të ndryshme. Ndër të parët është Muzeu Arkeologjik, Muzeu Garibaldi e historisë, Pinacoteca Civica dhe Muzeu Tempio Voltiano e cila i kushtohet shkrimtarit të njohur Alessandro Volta. Gjithashtu, interesante, është Muzeu i Mëndafshit Como.

Gjatë gjithë vitit ka ngjarje të ndryshme dhe veçanërisht të bukura janë ato Tregjet ku ka antike, orendi dhe rroba të të gjitha kohërave. Ka edhe banjot e lashta romakeNë fakt, trashëgimia romake është e pranishme në vetë qytetin dhe në rrethinat e tij. Klima e butë dhe e këndshme dikur pushtoi Plini të Riun, për shembull, kështu që Romakët e pasur gjithashtu ndërtuan shtëpitë e tyre rekreative këtu.

Ata u ndoqën në shekujt vijues nga familjet aristokrate të Como dhe Milan, kështu që sot ka Vila Vigoni, Villa Salazar, La Gaeta, La Quiete, Palazzo Manzi, Villa D'Este ... Të gjitha pallate historike të cilët mbajnë veprat e tyre të artit. Sasia e faqeve që mund të shihni në Como është e pabesueshme, kështu që këshilla ime është të bëni një hulumtim të mirë në internet, në mënyrë që të mos humbisni diçka që ju pëlqen dhe të përfundoni duke parë diçka që nuk është në interesin tuaj.

El krahu lecco Edhe ai ka të vetat, me majat e resegone dhe grigna në sy. Është qytet alpin Ai ka një identitet të shkëlqyeshëm kulturor dhe ishte një nga qendrat e para industriale në Itali kushtuar hekurit dhe çelikut, një aktivitet që ka vazhduar që nga shekulli i largët i XNUMX-të. Ka një shëtitje në bord të bukur dhe shumë romantike dhe është afër fshatrat bregdetare shumë e bukur si, Varenna, Mandello apo shpatet e skive të Valsassina.

Varenna ajo është një e bukur dhe e vogël fshat peshkimi e cila është në mes të liqenit dhe është e famshme për minierat e vjetra të mermerit të zi dhe të bardhë dhe për afërsinë e saj me territorin e bukur të Brianza. Shtë një vend me rrugë të ngushta që zbresin në liqen dhe një bordurë të bukur, shumë e quajnë thjesht "rrugë e dashurisë". Ka edhe katër kisha të vjetra, të stileve të ndryshme dhe disa vila elegante që tani janë bërë hotele të zgjedhura.

Nga Varenna, nga ana tjetër, ju mund të bëni një ikje Fiumelatte, emëruar për një lloj shkume të bardhë që del nga një burim në një shpellë dhe që në një kohë të caktuar të vitit endet drejt liqenit. Gjithashtu aty pranë është Kalaja e Vezios, në Esino Lario, me kullën e saj mesjetare, shtëpia e mbretëreshës Lombard Teodolinda. Sot është e hapur për publikun dhe nga atje lart pamjet e liqenit janë diçka për të parë.

Fshati i MandelloNga ana e saj, ajo është e vendosur në male dhe shumë nga ata që vizitojnë Lecco e shtojnë atë në udhëtim. Meriton një vizitë për në bukuria alpine e peizazheve të saj, për plazhet dhe aktivitetet e saj në ujë në sezon, për baret dhe restorantet e saj dhe për ngjarjet e saj muzikore dhe Motocross.

Destinacione të tjera të mundshme, me kohën dhe organizimin, janë Lugina e San Martino dhe Valee d'Intelvi. E para gjendet kur Lago di Como kullon në lumin Adda. Shtë një luginë që ndodhet midis zonës së Milanos dhe Republikës së Venetos, toka të bukura, antike, plot histori dhe kulturë. Ka liqenin e vet, Liqenin Garlate, shkëmbinj malorë, shkëmbinj të gjelbërt, Kalaja Rossino, një manastir i vjetër i shekullit të XNUMX-të me afreske të shekullit të XNUMX-të dhe shumë më tepër.

Më në fund, pasi të keni organizuar mirë se cilat qytete ose fshatra do të vizitoni, duhet ta dini edhe këtë ka shumë turne me anije duke filluar në Como dhe ata luajnë vende si Blevio, Tomo, Moltrasio dhe Cernobbio, të cilat gjithashtu janë rrugët natyrore e bukur për të bërë një ditë me diell, Caminos de Vía Regina, për shembull, shumë kulturore, dhe se teleferik në Brunate, nga shekulli i XNUMX-të, ju ofron pamjet më të mira të liqenit dhe rrethinës së tij. Nuk është për t'u habitur, që ju çon në atë që njihet si "ballkoni i Alpeve".

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*