Vizitoni Oktoberfest në Mynih

Gezim Nika

Fundi i Shtatorit dhe fillimi i Tetorit mbërrin, dhe jo vetëm që fillon dhe mbaron vera, por fillojnë lloje të tjera të festimeve interesante, të tilla si Oktoberfest në Mynih. Ky festival i birrës është mbajtur që nga viti 1810, megjithëse për disa arsye, kishte vite në të cilat nuk ndodhte, por kjo nuk i dha fund kësaj tradite të madhe në të cilën veshja me rroba tipike dhe shijimi i një birre të mirë është çelësi.

Nëse do të vizitojmë Mynihun, është një ide e shkëlqyeshme që të jeni në gjendje ta bëni atë në këto data, me një aheng që zgjat rreth dy javë. Ka shumë ngjarje, çadra të mëdha plot me njerëz që shijojnë ushqim tipik dhe birrë. Por është gjithashtu një ekzaltim i kulturës së Bavarisë dhe historisë së saj, kështu që ne do të kemi shumë gjëra për të bërë në këtë shumë të famshëm Gezim Nika.

Këshilla praktike

Parada në Oktoberfest

Oktoberfest festohet këtë vit midis 19 shtator dhe 4 tetor, dhe është festivali më i madh i birrës në botë. Beenshtë kopjuar në shumë vende, por kjo është gjëja e vërtetë. Tradita fillon në ditën e parë me një paradë të udhëhequr nga kryetari i Mynihut, që përfaqëson ardhjen e birrës ose Wirte në zonën e tendës. Kështu fillon Oktoberfest, por pika kryesore është në mesnatë, kur kryetari i bashkisë zbulon fuçinë e parë të birrës që fillon ta shërbejë duke bërtitur 'O' zapft is! ', Shoqëruar nga dymbëdhjetë të shtëna topi në çadrën Schottenhamel. Whenshtë kur litra dhe litra birrë fillojnë të shërbehen për ata që janë në çadra.

Një nga këshillat është rezervoni një tryezë në çadra për të qenë në gjendje të shijojmë birrën, dhe gjithashtu duhet të kërkojmë çadrën e birrës që na pëlqen më shumë pasi ka disa. Një tjetër gjë që nuk duhet të harrojmë është të veshim rroba tipike, të shijojmë plotësisht festën. Edhe nëse nuk kemi rezervuar, është ende e mundur të shijojmë birrë në çadra. Mëngjeset janë koha më e mirë, pasi ka më pak fluks njerëzish. Nëse është plot, do të duhet të bëjmë radhë për të pritur radhën tonë. Përveç kësaj, ata këshillojnë të mbajnë para të mjaftueshme, pasi disa çadra nuk pranojnë karta.

Gezim Nika

Nëse shkojmë me fëmijë, të martat janë 'ditë familjare' dhe ata kanë zbritje në vendet tërheqëse. Dhe në disa çadra, si Augustiner ata bëjnë ditën e fëmijëve, kështu që ata mund të hanë dhe pinë me prindërit e tyre për më pak para. Kështu që të gjithë do ta shijojnë festën në mënyrë të barabartë.

Akomodimi dhe si të shkojmë atje

Çadra Oktoberfest

Ka hotele me çmime të mira në qytetin e Mynihut, por duhet të kihet parasysh se në këto data të zëna duhet të rezervojmë paraprakisht dhe të jemi të gatshëm të paguajmë pak më shumë për shkak të kërkesës së lartë. Nga ana tjetër, një nga akomodimet më të lira janë ato hotel, dhe ka mjaft. Ato janë komode dhe ideale për grupe.

Nga ana tjetër, për të arritur në vendin ku festohet Oktoberfest kemi shumë mundësi. Nga marrja e një taksi për të mbërritur me autobusin urban ose metronë me linjën U5. Festa është në një fushë në qendër të qytetit, e quajtur Theresienwiese, ku u festua dasma midis Luis I të Bavarisë dhe Terezës së Sajonia-Altenburgo në 1810. Festivali u quajt festival i tetorit dhe prandaj kjo traditë filloi pikërisht në këtë fushë.

Ngjarjet e Oktoberfest

Çadrat e birrës

Përveç paradës së hapjes, ka edhe ngjarje të tjera që janë interesante në këtë festë. Sepse jo gjithçka është duke pirë birrë dhe duke ngrënë suxhuk, por ka edhe shumë argëtim dhe argëtim. Të Dielën e parë parakalojnë me veshje tipike, ku vlerësohen veshjet dhe kostumet e ndryshme të rajoneve të Gjermanisë. Shtë një spektakël i shkëlqyeshëm për turistët, me makina plot zbukurime dhe të gjithë të veshur në një mënyrë tradicionale.

L E marta janë ditët e fëmijëve, dhe e hëna e parë është turneu Oktoberfest për familjet. Kjo është mënyra që të gjithë të shijojnë festën. Për më tepër, jo vetëm që vendosen çadra në fshat, por ka edhe një mori atraksionesh, me rrota ferris ose mbërthese, për t'u argëtuar gjatë ditës.

Veshje

Veshje

El Dirndl është kostumi tipik bavarez i grave, dhe Lederhosen është ajo e burrave. Jo të gjithë i veshin këto veshje, por shumë njerëz i mbajnë, dhe mund të jetë argëtuese. Angermaier është një nga dyqanet më të njohura në Mynih kur bëhet fjalë për marrjen e kostumit tipik, pasi ato jo vetëm që kanë kostumin, por edhe këpucët dhe aksesorët, dhe ato kanë shumë modele dhe përvojë më shumë se 60 vjeçare. Por ka më shumë dyqane, të tilla si Loden-Frey, nëse jemi të gatshëm të paguajmë pak më shumë, ose Kleidermarkt, një dyqan i madh i dorës së dytë.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*