Vizitoni Shkretëtirën e Namibit

Planeti ynë ka peisazhe të bukura dhe të kundërta. Ka shkëmbinj nënujorë koralorë, pyje tropikale, plazhe ëndrrash, male që grisin qiellin dhe shkretëtirat e paharrueshme. Një nga këto shkretëtira është Shkretëtira Namib, një nga më të rëndësishmet në kontinentin Afrikan.

Po, mund të vizitohen, kështu që sot ne propozojmë një udhëtim midis dunave, nën diellin dërrmues ditën dhe nën një oqean yjesh natën.

Shkretëtira Namib

Kjo shkretëtirë, siç thamë një nga më të rëndësishmet në Afrikë, është në kufirin midis Namibisë dhe Afrikës së Jugut. Ajo vrapon për 2 kilometra përgjatë gjatësisë së saj dhe gjerësia e saj mund të ndryshojë midis 80 dhe 200 kilometra. Në kilometra katrorë ai ka 81 mijë, dhe emri i tij do të thotë saktësisht enorme.

Disa e konsiderojnë këtë shkretëtirë është më e vjetra në botë, kështu që të paktën ishte atje 65 milion vjet më parë, në Epoka terciare. Mund të themi për të se ajo është e ndarë në dy zona kryesore klimatike në të dy anët e Tropikut të Bricjapit. Tek sur shirat janë pak të pakta, temperatura është më e ulët dhe në dimër mund të ngrijë, ndërsa në veri zakonisht bie shi më shumë, shumë më tepër gjatë verës.

Skaji i shkretëtirës është një varg malor i quajtur Shkallëzimi i Madh. Ndërsa në veri majat përshkohen nga lumenj të shumtë, në jug dunat janë shumica dhe ato shtrihen për ta bërë vendin një peizazh të vështirë për tu shmangur. Nga ana e bregut ujërat janë të ftohta dhe të pasura me peshq.

Si është jeta në shkretëtirën e Namibit? Epo, lagështia, prania e mjegullave përgjatë bregdetit, luginave dhe kanioneve dhe pellgjeve, do të thotë që ka disa bimë dhe kafshë që nuk janë aq të shpeshta në zonat e klasifikuara si shkretëtira. Përndryshe do të shihni strucët, hienat, kuajt, çakallët, zebrat, elefantët, luanët, antilopët ose gjirafat.

Vizitoni Shkretëtirën e Namibit

Që nga viti 2013 shkretëtira është Trashëgimi Botërore. Shtë një zonë që është deklaruar Parku Kombëtar Namib, buzë detit, 320 km e gjatë dhe 120 km e gjerë. Ai përmban duna deri në 300 metra të larta. Drejt qendrës së parkut është Sossusvlei, një vend me liqene që formohen kur bie shi. Disa kanë qenë bosh për shekuj dhe formojnë një peizazh të çuditshëm me sfonde të bardha dhe duna të kuqërremta përreth. Por kur bie shi ato që mbushen me ujë tërheqin jetën dhe spektakli është i mrekullueshëm.

Shkretëtira është e bukur dhe edhe nëse shkon në stinë të lartë mund të ngasësh makinën për orë të tëra pa u ndeshur me askënd. Po, për të vizituar këtë vend mund të regjistroheni për një turne ose mund të shkoni vetë me një makinë me qira që mund ta merrni në vetë Aeroportin Windhoek, kryeqyteti i Namibisë që është 40 minuta nga aeroporti. Nga këtu në park janë rreth pesë orë përgjatë rrugëve me zhavorr, kështu që një kamion ose SUV është i përshtatshëm për ta bërë udhëtimin të rehatshëm.

Për më tepër, GPS mund të mos funksionojë dhe po ashtu një kartë SIM lokale mund të shkarkoni një hartë në celular jashtë linjës. A po mendoni nëse drejtimi i një makine në rrugët e Namibisë është i sigurt? Po, edhe gratë solo kanë udhëtuar dhe e rekomandojnë atë. Çdokush, mashkull apo femër, duhet të ketë caktoi turneun paraprakisht kështu që rruga për në shkretëtirë do të varet pak nga ku do te qendrosh.

Gondwana Lodges rekomandohen shumë nga shumë, veçanërisht nëse nuk ju pëlqen kampe dhe dëshironi një përvojë luksoze nën yje. Ajo ka shtëpi njëkatëshe me tarracën e tyre, banjën dhe pishinën, janë vetëm dhjetë, kështu që nëse ju pëlqen ajo që shihni ... rezervoni! Ju mund të arrini këtu me makinë dhe është një vend i shkëlqyeshëm sepse jeni në të njëjtën shkretëtirë, çfarë oaze. Për të arritur atje duhet të kaloni nëpër Sesriem, tashmë brenda parkut kombëtar, kështu që duhet të paguani hyrjen.

Kështu që, një herë me makinën, duhet të largoheni nga Windhoek dhe të bëheni gati të kaloni gjysmë dite në makinë. Gjatë rrugës ju kaloni shenjën e Tropiku i Bricjapit dhe fotografia është e domosdoshme. Ora e parë kalon përgjatë një rruge asfalti shumë normale, C26, por pas disa orësh duhet të ktheheni djathtas mbi D1275 në drejtim të Solitaire, tashmë në një rrugë me zhavorr, por të rrethuar nga peizazhe të mrekullueshme.

Në atë rrugë kalojmë në Qafën e Kupferberg drejt kalimit Spreetschoogte dhe kalojmë përmes Nauchas ku do të shihni shumë ferma dhe një stacion policie. Më në fund arritëm në Solitaire por duhet të vazhdojmë edhe 40 minuta derisa të arrijmë në Gondwana Lodges. Nëse vendosni të qëndroni këtu është pikënisja juaj të njihni brendësinë e shkretëtirës dhe mrekullitë e saj, përndryshe mund të kërkoni kampe ose llozha të tjera të tilla si We kebi Lodge, Le Mirage Hotel & Spa, Moon Montain Logde, etj.

Epo, gjëja tjetër është të shkosh te njihuni me zonën e Sossvlei dhe Deadvlei, zona e liqeneve të gjalla dhe të ngordhura, Ne mund të themi. Po ose po ju duhet të shkoni në Sesriem dhe kjo do të thotë të vozisni një orë e gjysmë, dy orë nga Gondwana Lodges. Sapo atje, siç thamë më lart, ne jemi brenda Parkut Kombëtar Namib - Naukluft kështu që ju duhet të parkoni dhe të paguani hyrjen. Më pas, mbetet për të ndjekur rrugën për të drejtuar në Dunën 42 dhe Dunën 45.

Këtu duhet të paguani po ose po për një shërbim xhipi që do të na dërgojë në vendet e mëposhtme, Deadvlei dhe Sossusvlei. Në cilën orë duhet të fillojë i gjithë ky udhëtim? Epo ose herët ose vonë sepse lindja e diellit dhe perëndimi i diellit janë periudhat më të mira të ditës në shkretëtirë. Nëse zgjidhni mëngjesin, atëherë duhet të jeni në Dune 42 në 8 të mëngjesit për të menduar ngjyrat më të mira. Si Duna 42 ashtu edhe Duna 45 janë të mëdha, të mëdha, mbase janë dunat më të mëdha në botë.

Pasi të shihni dunat duhet të merrni xhipin. A keni një xhip me qira 4 x4? Epo, mund të shkoni me tuajat, por duhet të dini se si të vozisni shumë mirë në mënyrë që të mos ngecni në rërë. Pse përpjekja? Ne paguajmë shoferin dhe ai na çon në secilin nga vendet dhe na merr sa herë që duam. Dhe së fundmi, liqenet e shkretëtirës Namib.

A Deadvlei Mbërritëm duke ecur pas 25 minutash ecje. Liqenet e ngordhura janë të bukura, me një sfond të bardhë, me disa pemë të thata që besohet të kenë vdekur 700 vjet më parë. Imagjinoni që, duna të larta 350 metra, pemë shtatë shekullore ... Jo më kot është quajtur Duna e Madhe. Atëherë është radha e Sossusvlei.

Këto dy destinacione nuk mund të humbasin por nuk janë të vetmet. Ju madje mund të vëzhgoni shkretëtirën nga ajri me një turne aeroplani pak a shumë 450 euro për person. Këto turne mund të zgjasin 45 minuta ose një orë e gjysmë nëse aeroplani ju çon pak më larg, në drejtim të Bregut të Skeletit.

Disa të fundit këshilla për të vizituar shkretëtirën e Namibit: vishni çizme sepse rëra futet në këpucët tuaja të ulëta, sezoni i lartë është korrik me kushte të shkëlqyera të motit, nëse vizitoni në mëngjes duhet të ktheheni edhe në perëndim të diellit, të paktën për të parë dunat, kontrolloni orët e hapjes së parkut , sillni ujë dhe një kapelë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*