Si të vizitoni Shtëpinë e Bardhë dhe Pentagonin

Shtëpia e bardhë

Shtetet e Bashkuara është një vend shumë i madh por falë kinemasë dhe televizionit ka disa vende ikonike që turistët gjithmonë duan të vizitojnë. Ne mund të bëjmë një listë të madhe, por më duket se dy faqet që janë në titullin e artikullit të sotëm janë ndër Top Pesë, apo jo?

La Casa Blanca Theshtë selia e fuqisë amerikane, të paktën kështu është Hollywood-i dhe Pentagoni është si një vend misterioz i vendimeve të rëndësishme ushtarake. Do të shkoni në Shtetet e Bashkuara? Kështu që këtu të lë ty gjithçka që duhet të dini kur bëni këto dy vizita të shkëlqyera turistike.

Vizitoni Shtëpinë e Bardhë

foto-turistike-shtepia e bardhe

Shtepia e Bardhe Isshtë rezidenca zyrtare e Presidentit të Shteteve të Bashkuara gjatë kohëzgjatjes së mandatit të tij, por ata që vizitojnë Uashington DC mund të bëjnë një vizitë për të mësuar historinë dhe kulturën amerikane. Deri para një kohe shumë të shkurtër, nuk mund të bëje fotografi, diçka zhgënjyese, megjithëse e dobishme, por nga Zonja e Parë në largim e vitit të kaluar Michelle Obama autorizoi fotot në Turin e famshëm të Shtëpisë së Bardhë.

Natyrisht, teknologjitë e reja kanë ushtruar shumë presion mbi këtë çështje, por ato gjithashtu detyruan masa ekstreme të sigurisë. Ditët e sotme fotot që turistët bëjnë brenda shtëpisë mund të ngarkohen në rrjetet sociale me hashtagun WhiteHouseTour Atëherë, si mund të regjistroheni për një turne udhërrëfyes në Shtëpinë e Bardhë? Së pari ju duhet të bëni një rezervim dhe keni më shumë se gjashtë muaj përpara për ta bërë atë dhe jo më pak se tre javë.

turne në shtëpinë e bardhë

Kërkesa për vizitë Ju duhet ta bëni atë përmes ambasadës së vendit tuaj në Uashington. Ju duhet të lini informacionin e kontaktit, datat dhe numrin e njerëzve që përbëjnë grupin tuaj. Udhëtimet me guidë zhvillohen nga ora 7:30 e mëngjesit deri në orën 11:30 e mëngjesit, e marta deri të enjten dhe të premten deri të shtunën ndërmjet orës 7:30 dhe 1:30.

Ka objekte që nuk mund të futesh drejt Shtëpisë së Bardhë: kamera, kamera video, ushqim, pije, cigare ose tuba, lëngje, xhel, locione, armë, thika ose sende të mprehta, çanta shpine, valixhe, kuleta, etj. Të gjitha këto gjëra mund të lihen në hotelet e afërta, në dollapët për të cilët ata ngarkojnë pak por sapo të largoheni keni gjithçka në dorë.  Shtëpia e Bardhë nuk ka dollapëtPo hotelet dhe Union Station i cili është afër. Po, mund të hyni me çelësa, kuleta, telefona celularë dhe çadra.

Krishtlindjet në shtëpinë e bardhë

 

Siç thashë më lart, nga viti i kaluar mund të bëni fotografi me kamera kompakte dhe telefona të mençur. Nuk lejohet asnjë regjistrim video dhe asnjë shkop selfie. Turneu zgjat gjysmë ore sapo të kaloni masat e sigurisë. Ju do të kaloni nëpër disa dhoma, por nuk do të hyni në pjesën e rezidencës ku jetojnë presidenti dhe familja e tij, ose në dhomën e famshme Ovale dhe krahu perëndimor. Po, ka agjentë të Shërbimit Sekret kudo dhe ata janë të autorizuar të përgjigjen në pyetjet në mënyrë që të mund të ndërveproni me ta.

Informacione praktike:

  • Si të shkojmë në Shtëpinë e Bardhë: Stacioni më i afërt me hyrjen për turne të drejtuara është Qendra Metro (dalja në Rrugën e 13-të). Kur të arrini majën e shkallëve lëvizëse, merrni daljen në Rrugën e 13-të në Jug, kthehuni djathtas në rrugën E dhe shkoni drejt në Rrugën e 15-të. Nëse nuk jeni regjistruar për ndonjë turne dhe po vazhdoni vetë, duhet të mbërrini më herët. Onshtë në rrugën e 15-të që formohet radha.
  • Qendra e Vizitorëve të Shtëpisë së Bardhë është pak blloqe larg Shtëpisë së Bardhë dhe ia vlen të vizitohet. Ajo është restauruar, ekspozita e saj e re përbëhet nga rreth 90 objekte të siguruara nga Shoqata Historike e Shtëpisë së Bardhë dhe shumë prej tyre nuk janë ekspozuar kurrë. Për shembull, është tavolina e Franklin D. Roosvelt dhe gjithashtu parashikohet një video shumë interesante 14 minutëshe që këshillohet të shikohet para të njëjtit turne.
  • E gjithë vizita zgjat një orë e gjysmë. Kjo faqe është e hapur çdo ditë përveç Krishtlindjeve, Falënderimeve dhe Viteve të reja nga 7:30 në mëngjes deri në 4 pasdite dhe hyrja është falaste. Ka një dyqan dhuratash dhe ka një kopje të tryezës presidenciale në dhomën Ovale ku mund të bëni një foto. Më në fund, nëse keni planifikuar një udhëtim shumë shpejt, unë do t'ju tregoj se më 1 dhjetor dritat e Pemës së Krishtlindjes të Shtëpisë së Bardhë do të ndizen zyrtarisht.
  • Udhëtimet në Shtëpinë e Bardhë janë falas.

Vizitoni Pentagonin

Pentagoni

Pentagoni ndodhet pak larg Uashington DC, në Arlington. Ka të bëjë Kazerma GGjeneral i Departamentit të Mbrojtjes të Shteteve të Bashkuara y Shtë e hapur për turne të drejtuara.

Këto turne me guidë ato mund të rezervohen deri në 14 ditë para udhëtimit dhe jo më shumë se 90 ditë përpara. Ndodhin nga e hena ne te premte, përveç festave, midis orës 9 të mëngjesit dhe 3 të pasdites. Grupet mbushen shumë shpejt, kështu që nëse ju pëlqen ideja e vizitës, duhet të rezervoni herët. Kërkesa për të huajt duhet të bëhet përmes ambasadës.

ku-eshte-pentagoni

Udhëtimet me guidë zgjasin një orë dhe përshkojnë rreth dy kilometra brenda kësaj ndërtese kurioze që është një nga më të mëdhatë në botë. Historia e katër degëve në të cilat është e ndarë ushtria amerikane do t'ju shpjegohet dhe gjithashtu do të jeni në gjendje të vizitoni memorialin e brendshëm që u bë pas 11 shtatorit 2001. Ekziston një kishëz dhe një Sallë Heronjsh me emrat të të vdekurve.

turne-pentagoni

Nuk ka parkim në pentagon kështu që duhet të mbërrini me transport publik. Stacioni më i afërt është Pentagoni në linjën portokalli të metrosë, por nëse keni një makinë mund ta lini të parkuar në Pentagon City Mall dhe të ecni pesë minutat që e ndajnë nga ndërtesa ushtarake përmes një tuneli këmbësorësh. Hyrja e vizitorëve bëhet përmes dritares së Pentagonit që është afër hyrjes së metrosë.

memorial-i-11-s-pentagonit

Ju duhet të konfirmoni ose kontrolloni të paktën një orë para turneut të planifikuar sepse do të duhet të kaloni masat e sigurisë dhe të paraqisni dokumentet e konfirmimit të rezervimit dhe pasaportat. Nuk lejohen çanta të mëdha ose çanta shpine ose celularë, kamera ose pajisje elektronike të një natyre tjetër. Pas turneut brenda, unë ju rekomandoj që të ecni rrotull, aty ku është Memoriali i 11 Shtatorit, rreth dhjetë minuta ecje duke ndjekur shenjat.

Një udhëtim, një qytet, dy vizita të shkëlqyera.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*