Vrima e zezë në Kaliforni

Vrimë lavdie

A të tërheq vëmendjen imazhi që ilustron artikullin? Është e mahnitshme, apo jo? Pyes veten nëse është diçka natyrale apo artificiale, çfarë është dhe ku është? Epo, bëhet fjalë për vrima e zezë në Kaliforni, i njohur edhe si Vrima e lavdisë.

El Vrimë lavdie është bërë nga njeriu dhe është në një digë në qark Napa, Kaliforni. Le të mësojmë pak më shumë rreth tij në artikullin tonë sot.

Diga Monticello

persian Montcielli

Siç thamë më lart, ky ndërtim është pjesë e një dige ose dige që është në kontenë Napa, Kaliforni. Diga në veçanti është Diga Monticello Është ndërtuar midis 1953 dhe 1957.

Ndërtimi përfundoi duke kontrolluar rrjedhën e Putah Creek në Kaliforninë veriore, një degë e lumit Sacramento. Kanioni nëpër të cilin kalon përroi është 137 kilometra i gjatë dhe i merr ujërat nga malet Mayacamas, pjesë e vargmalit bregdetar, i cili rrjedh në drejtim të lindjes duke kaluar dy diga, njëra prej të cilave është pikërisht diga Monticelli.

Ndërtimi i digës krijoi Liqeni Berryssa, një liqen i madh artificial që llogaritet si liqeni i shtatë i këtyre karakteristikave, me përmasa gjigante, në Kaliforni. Uji përdoret kryesisht për bujqësi në Luginën e Sakramentos.

vrimë e lavdisë së thatë

Diga është prej betoni me një hark prej 93 metrash. Kapaciteti i rezervuarit është i madh dhe pak kohë më vonë, në vitin 1983, a hidrocentrali me tre gjeneratorë që fuqizojnë kryesisht zonën e Gjirit të San Franciskos.

Vrima e Lavdisë

Gloru Hole në ndërtim

Për çfarë bëhet fjalë? Kjo "vrimë e zezë" në Kaliforni nuk është gjë tjetër veçse derdhja e digës Monticello. Çfarë është një derdhje? Eshte nje strukturë që shërben për të kontrolluar çlirimin e ujit nga një digë, përgjithësisht drejt shtratit të lumit ose në vetë digën.

Vrima e Lavdisë së Digës Monticello është 22 metra në diametër në nivelin e liqenit dhe zvogëlohet në rreth 8 metra e gjysmë në dalje. Në nivelin e liqenit, derdhja mund të kullojë deri në 1370 mililitra kub në sekondë, diçka që ndodh kur niveli i ujit të liqenit rritet deri në 4.7 metra mbi nivelin e tunelit.

Hera e fundit që kjo ndodhi natyrshëm ishte në 2019. Para atij viti e njëjta gjë ndodhi në 2017 pas disa stuhive, por para kësaj, fenomeni nuk kishte ndodhur për një dekadë. 

Glory Hole nga ajri

Sigurisht noti këtu është rreptësisht i ndaluar, por gjithsesi nuk mund ta marrësh si të mirëqenë inteligjencën e njerëzve. Kështu që për fat të keq një person vdiq në vitin 1997: Një grua e quajtur Emily Schwalek, 41 vjeç, vdiq kur ajo u rrëmbye duke notuar pranë Vrimës së Lavdisë. Ajo arriti të kapej në buzë për 20 minuta torturuese, por në fund ajo u rrëmbye dhe u mbyt.

Thuhet gjithashtu se në fakt kreu vetëvrasje sepse nëse niveli i ujit do të kishte qenë aq i lartë, ajo nuk do të ishte në gjendje të mbante buzë. Madje, ata u përpoqën edhe të flisnin me të dhe ta bindnin të notonte deri në breg, por gruaja nuk pranoi. Më pas, duket se në vend që të “thithte” ajo e la veten të ikte dhe, më në fund, trupi u gjet shumë orë më vonë në pjesën e poshtme të kanionit Putah.

Glory Hole në një kartolinë të vjetër

Pra, noti nuk këshillohet në vende të caktuara apo në ditë të caktuara, por Po, ju mund të bëni aktivitete ujore në rezervuarin e maleve të Vaçës, krijuar artificialisht nga e njëjta digë. Në ditët me diell është e shkëlqyeshme për not, peshkim, ski në ujë, kajak ose kanoe.

Ju gjithashtu shihni shumë aeroplanët detarë meqenëse liqeni ka një port të veçantë për ta. Nëse shkoni dhe i afroheni vetë digës, ku niveli i ujit është pothuajse gjithmonë i ulët, do të shihni Glory Hole të zhveshur, domethënë kullën e betonit që ngrihet mbi sipërfaqen e liqenit. Është atëherë, kur niveli i ujit rritet, bëhet i tillë vorbull djalli që ne e njohim si Glory Hole, diçka shumë hipnotike.

Në fakt, ai është bërë shumë i popullarizuar dhe meqenëse të gjithë mund të kemi një dron, gjithmonë ka shumë që fluturojnë mbi të dhe marrin video të mira që më vonë ngarkohen në YouTube. Por, A është kjo derdhja e vetme e këtij lloji në botë?

Vrimë lavdie

Epo jo, nuk është as ai që ka këtë formë, një zile nëse do. Ka të tjera të barabarta, për shembull, në Diga Harriman në Vermont, Shtetet e Bashkuara, në digën Ladybower në Derbushire, Mbretëria e Bashkuar, në digën Gibson në Montana ose në digën San Roque në Kordoba, Argjentinë.

Disa informacione më shumë rreth Diga Monticello: ndërtimi i saj ishte pjesë e të ashtuquajturit Projekti Solano, një projekt i shekullit të XNUMX-të për të ujitur qarqet Solano dhe Yolo për të zgjeruar aktivitetet bujqësore e cila që nga shekulli i 50-të kishte shumë pak ujë në muajt e verës. Toka u ble në vitet XNUMX dhe kur filloi ndërtimi, fermerët u shpërngulën dhe vetë toka u përmbyt.

vrima e lavdisë në Kaliforni

Natyrisht, ashtu siç pati zëra pro, pati edhe zëra kundër, por projekti vazhdoi rrjedhën e tij, tokat vazhduan të përmbyten, ndërtesat u prishën, varret u zhvendosën dhe në fund të atij dekade gjithçka pothuajse kishte përfunduar. Në vitin 1963 më në fund ndodhi përmbytja totale e Monticellos. edhe pse edhe sot nëse niveli i ujit është i ulët mund të shihni disa ndërtesa, si një qytet fantazmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*