Vullkanet në Amerikën e Veriut

Vullkani i Amerikës së Veriut

Vullkanet janë provë se planeti ynë është i gjallë ende. Tymi, magma, lava, gazrat dhe hiri vullkanik dalin nga këto vrima në koren e Tokës, të gjitha nga zemra e Tokës. Ka vullkane të zhdukura, ka vullkane të fjetura dhe ka vullkane aktive. Qeniet njerëzore janë mësuar me vullkanet, por ata kanë ditur të shkaktojnë shumë shkatërrime.

Nëse e konsideroni sa të dëmshëm janë, nuk e kuptoni se si mund të ketë njerëz që jetojnë pranë një vullkani, por kështu është mënyra. Ka qytete të tëra të ndërtuara në këmbët e vullkaneve që janë akoma aktive. Nëse ato kanë shkaktuar katastrofa në qytete me vetëm qindra banorë, çfarë mund të shkaktojnë ato në një qytet modern? Në Amerikën e Veriut ka shumë vullkane: në Kanada ka 21 dhe në Shtetet e Bashkuara ka 169, 55 prej të cilave janë nën vëzhgim të afërt, ndërsa në Meksikë ka 42.

Vullkani Çikonal

E vërteta është se ka shumë vullkane në Amerikën e Veriut dhe shumë janë aktiv edhe pse nuk kanë shpërthyer për të paktën një shekull e gjysmë. Kjo është arsyeja pse ju nuk dëgjoni shumë për vullkanet e Amerikës së Veriut. Merrni parasysh se në shekullin e 1915-të shpërthyen vetëm dy: Lassen në 1980 dhe Shën Helens në XNUMX. Vlen të thuhet se shumica e vullkaneve në këtë pjesë të Amerikës janë në bregun perëndimor, në pllakën e trazuar të Paqësorit në pikën ku ai shkon nën pllakën tektonike kontinentale.

Vullkanet në Shtetet e Bashkuara

Mali spurr

Nga 169 vullkane aktive që kanë Shtetet e Bashkuara, ka 55 që vërehen dhe 18 konsiderohen "me kujdes" ose sepse mund të shpërthejnë, të shkaktojnë tërmete ose të ndikojnë në jetën e shumë njerëzve përreth tyre. Alaska ka shumë vullkane gjithashtu, dhe shumica e tyre janë në ishujt Aleutian. Njëri prej tyre, mali Akutan, shpërndau lavë dhe hirit për tre muaj në 1992. Më afër me kohën, në 2005, kishte tërmete në vullkanin Augustine dhe shpërthime të larta nëntë kilometra. Një tjetër nga vullkanet që përplasen Alaskën është Makushin, në të njëjtat ishuj: ai shpërtheu 34 herë në 250 vjet, i fundit në 1995.

Vazhdimi me Alaskën është mali Redoubt, i cili ishte aktiv në 2009 dhe detyroi aeroportin Anchorage të mbyllej për 20 orë. Vullkani më i madh në ishujt Aleutian është mali Spurr, e cila mbuloi Anchorage në hi në 1992 edhe pse për momentin është e qetë. Vullkani Lassen Peak shpërtheu me bujë të madhe në 1915 dhe hiri u la deri në Nevada. Larg nga Alaska, ka më shumë vullkane në Kaliforni: Long Valley Caldera ka luajtur që nga vitet '90, kështu që në çdo moment ju ose bini në gjumë ose zgjoheni. Një vullkan tjetër kalifornian është mali Shasta, por që nga fundi i shekullit të XNUMX-të ka qenë i mirë.

Furrë buke

Në Oregon ka vullkane të tjerë që janë gjysmë në gjumë dhe disa prej tyre kanë formuar një zinxhir të quajtur pikërisht Zinxhiri i Djallit. Në shtetin e Uashingtonit ka edhe vullkane: ekziston mali Baker, shumë i mbrojtur që kur u pa magna në 1975. Një tjetër vullkan afër është Maja e akullnajave, mali Rainier dhe vullkanet më të njohur dhe një nga më të famshmit në botë, Santa Helena. Ky vullkan shpërtheu në 1980 dhe vrau 57 njerëz.

Më në fund, është e pamundur të flasësh për vullkanet e Amerikës së Veriut dhe vullkanet Amerikane në veçanti pa përmendur emrat Vullkanet Hawaii. Vullkani Kilauea ka qenë në shpërthim të përhershëm për tridhjetë vjet dhe është një rrezik me kohë të plotë. Mauna Loa është vokani më i madh aktiv në botë, shpërtheu në 1984 dhe tani po përjeton një aktivitet të rrezikshëm.

Vullkanet në Kanada

Zemrat kulmojnë

Kanadaja ka vullkane në pjesën më të madhe të territorit të saj: në Alberta, Kolumbinë Britanike, Gadishullin Labrador, Territoret Veriperëndimore, Ontario, Nunavut, Quebec, Yukon dhe Saskaychewan. Ata numërohen rreth 21 dhe midis tyre mund të përmendim Fort Selkirk, Atlin, Tuya, Heart Peaks, Edziza, Hoodoo Mountain dhe Nazko, për shembull.

Mount atlin

Fort Selkirk është një fushë shumë e re vullkanike në Yukon qendrore. Shtë një luginë e madhe që u formua në kryqëzimin e dy prishjeve. Shpërthimet e vazhdueshme kanë formuar pesë kone. Atlin është një vullkan tjetër i ri, por në Kolumbinë Britanike. Sot koni më i lartë është 1800 metra i lartë. Tuya është në Malet Cassiar, në veri të të njëjtit territor dhe daton nga Epoka e Akullnajave. Heart Peaks është vullkani i tretë më i madh në këtë provincë Kanadeze, i njohur për vullkanet e tij, dhe megjithëse nuk ka shpërthyer që nga epoka e fundit e akullit, është mbresëlënëse.

Fort Selkirk

Edziza është një stratovullkan i madh që është formuar për një milion vjet. Ka një fushë akulli me gjerësi 2 kilometra dhe gjurmët e lëvizjeve të tij vendosin vendin. Hoodoo Mountain është në veri të lumit Iskut, në të njëjtën krahinë. Ajo u formua në epokën e akullit dhe ka një kapak akulli të trashë midis tre dhe katër kilometrash, mbi një lartësi prej 1750 metrash. Kështu, ajo formon dy akullnaja. Dhe së fundmi, Nazko: është një vullkan i vogël, me një kon prej tre fumarolesh, gjithashtu në British Columbia, në pjesën qendrore të provincës dhe rreth 75 kilometra nga Quesnel. Sipas shkencëtarëve, ajo nuk ka shpërthyer për 5220 vjet.

Këto nuk janë vullkanet e vetme në Kanada, por ia vlen të merret shembulli për të ditur se ka shumë dhe kaq shumica e vullkaneve kanadeze janë në Kolumbinë Britanike.

Vullkanet në Meksikë

popikatpetl

Vullkanet në Meksikë janë përqendruar në Baja California, në veriperëndim të vendit, në ishujt, në perëndim, në qendër dhe në jug. Atje jane gjithsej 42 vullkane në Meksikë dhe pothuajse të gjithë janë të vendosur në të ashtuquajturën Unaza e Zjarrit në Paqësor. Vullkanet më aktive janë Colima, El Chichón dhe Popicatepetl. Kur El Chichón, në Chiapas, shpërtheu në 1982, për shembull, ajo ftohu klimën e botës vitin e ardhshëm dhe konsiderohet katastrofa më e rëndësishme vullkanike në historinë moderne të Meksikës.

Vullkani Colima

Vullkani Colima ose Volcán de Fuego është pjesë e një kompleksi vullkanik i përbërë nga ai vullkan, Nevado de Colima dhe një tjetër shumë i gërryer i quajtur El Cántaro, i zhdukur. Më i riu nga të tre konsiderohet vullkani më aktiv në Meksikë dhe në të gjithë Amerikën e Veriut, pasi që ka shpërthyer dyzet herë që nga fundi i shekullit XVII. Kjo është arsyeja pse zona monitorohet 24 orë në ditë.

Siç e shohim, Amerika e Veriut ka shumë vullkane dhe megjithëse nuk janë lajm çdo ditë për diçka që shkencëtarët e secilit prej këtyre tre vendeve kanë shumë nën vëzhgim. Një shpërthim vullkanik është i mrekullueshëm, është planeti i gjallë në të gjithë shprehjen e tij, por sot, me kaq shumë njerëz që jetojnë në botë, një shpërthim me madhësi të madhe mund të shkaktojë shumë probleme dhe dëme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   John dijo

  një choro shumë më shërbeu sallam naaa mentrira nuk më shërbeu i sëmurë duhet të vdesësh i sëmurë

 2.   elisa dijo

  Kjo është e dobishme sepse ankoheni, përtoni, bëni detyrat e shtëpisë, dreqin !, dhe nëse nuk ju pëlqen, kërkoni faqe të tjera, mos kritikoni, bën diçka për ju, PUNB E MIR !! !!

 3.   DORIS dijo

  një hartë është e nevojshme për vendndodhjen e saj, sepse nuk është një studim vetëm për studentët amerikanë
  po jo se edhe studentët LATIN AMERICA e përdorin