Pylli Irati, pylli më i madh evropian i Ahut pas Pyllit të Zi

Imazhi | Lugarnia

Në veri të Spanjës do të gjeni një nga vendet më të bukura në Spanjë. Ju nuk keni pse të udhëtoni në Pyllin e Zi Gjerman për të hyrë në një pyll me ah dhe pemë bredhi me trungje të guximshëm dhe tendë të harlisur. Pak më shumë se një orë nga Pamplona me makinë është Pylli Irati, një nga rezervatet më të njohura të natyrës në kontinentin e vjetër. Ata që e kanë vizituar thonë për të, pa dyshim, se është një vend magjik.

Njohja e Pyllit të Iratit

Pylli Irati formon një copë toke të gjelbërt prej rreth 17.000 hektarë që mbetet praktikisht e paprekur me kalimin e kohës dhe veprimit njerëzor. Zhdukja e prerjeve që ndodhi në shekujt e kaluar me të cilën u pritën zona të mëdha pyjesh për të ndërtuar anijet që luftuan kundër Anglisë. Lumi Irati u përdor në atë kohë si një rrugë lumi për të transportuar trungjet në sharrat Sangüesa.

Rigjenerimi natyror i pyllit u shoqërua nga shkalla e lartë e reshjeve natyrore që përjetohen në zonë dhe që tregon gjendjen e tmerrshme të ruajtjes në të cilën gjendet dhe ekuilibrin e secilit ekosistem. Kjo është arsyeja pse Pylli i Irati është një territor i një bollëk të jetës, si bimore ashtu edhe shtazore.

Imazhi | Uolala

Shkalla e lartë e reshjeve në këtë zonë bën që peisazhi të jetë i mbushur me përrenj dhe përrenj që vërejnë lehtësimin e tij të ndërlikuar. Midis tyre, dallohen Urtxuria dhe Urbeltza, të cilat bashkohen në rrëzë të vetmitës Virgen de las Nieves për të formuar lumin Irati.

Një mrekulli spektakolare e natyrës që ndodhet në Pyrenees lindore të Navarre, në një pellg të rrethuar nga malet përpara luginave Aezkoa dhe Salazar. Një vend i jashtëzakonshëm dhe i jashtëzakonshëm për të shijuar mjedisin me gjithë shkëlqimin e tij.

Bimësia e Pyllit të Iratit

17.000 hektarë të Selva de Irati përbëhen nga dy specie thelbësore: bredhi dhe ahu, ose të përziera së bashku ose veç e veç. Sidoqoftë, lajthitë, lisat me flokë, të rinjtë, pemët e blirit, panjet, shenjtëroren dhe servalin gjithashtu mund të gjenden.

Aktualisht, ahu, bredhi dhe speciet e tjera bashkëjetojnë me fier, myshk, lichens ... shumëllojshmëria kromatike arrin kulmin me ardhjen e vjeshtës, kur jeshilja u lëshon vendin kafe të ngrohtë, të kuqe dhe të verdhë të gjetheve të pemëve.

Imazhi | Kripë dhe shkëmb

Fauna në Pyllin e Iratit

Kullotat me shkëlqim të malësive dhe pyjet e dendura të Selva de Irati shërbejnë si habitat dhe strehë për popullata të shumta të kafshëve të egra të tilla si dhelpra, derra të egër, robina, finches, shpinë të bardhë, çelësa, kurora, troftë dhe dre. Këto të fundit janë protagonistët e vjeshtës pasi që është stina e nxehtësisë dhe ulërimat, me të cilat përpiqen të pushtojnë femrat, jehojnë në të gjithë pyllin.

Rezervat e Pyjeve Irati

Në Selva de Irati, ekzistojnë tre rezervate natyrore që mbrojnë zonat më të çmuara të mjedisit. Shumë afër kufirit me Francën, në luginën Aezkoa, Gjendet rezervati Mendilatz, i cili, falë hyrjes së tij të vështirë, ka arritur ruajtjen optimale të enklavës pasi nuk është e ekspozuar ndaj prerjeve.

Një tjetër nga rezervat e vendosura në Pyllin e Irati është ai i Tristuibartea, në shpatin verior të malit Petxuberro gjithashtu në luginën Aezkoa. Këtu është një pyll i dendur me lisa me flokë.

E treta e rezervave natyrore të Selva de Irati ndodhet në malin La Cuestion në një sipërfaqe prej 64 hektarësh, e cila merr emrin e Lizardoia sepse zë shpatin verior të malit homonim. Konsiderohet si vendi me interes më të madh në Pyllin e Iratit për shkak të strukturës së pyllit. Rrugët e pakta të hyrjes dhe izolimi i tij e kanë bërë atë pyllin me jetë më të gjatë në të gjithë Gadishullin Iberik, me ekzemplarë me përmasa të jashtëzakonshme.

Imazhi | Turizmi Navarra

Si të shkoni në Pyllin e Iratit?

Për të hyrë në Pyllin e Iratit kemi dy hyrje kryesore: Ochagavía, hyrja lindore ku ndodhet qendra e interpretimit të natyrës dhe ku vizitorët informohen për të gjitha rrugët, dhe Orbaizeta, ana perëndimore.

Në Casas de Irati, pranë vetmitarit të Virgen de las Nieves, ekziston një tjetër qendër informacioni dhe ofrohen shërbime të ndryshme restorantesh. Dhe në Arrazola ka edhe një tjetër pranë fabrikës së armëve Orbaizeta, e shpallur një Zonë me Interes Kulturor në 2007 për të qenë një thesar i arkitekturës së shekullit të XNUMX-të.

Kur të vizitoni Pyllin e Iratit?

Çdo kohë është e përkryer për të hyrë në natyrë dhe për t'u magjepsur nga ajo pafundësi e mrekullueshme që ajo transmeton. Sidoqoftë, vizita në Pyllin e Iratit gjatë vjeshtës ka një bukuri të veçantë dhe unike për shkak të shpërthimit të ngjyrave të pasqyruara në bimësi. Një imazh i mrekullueshëm që do të mbetet i gdhendur në retinë përgjithmonë. Vizita mund të bëhet vetë ose duke punësuar shërbimet e njërës prej kompanive në zonë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*