Zakonet irlandeze

Irlandë

Vizitoni Irlandën është mjaft përvojë. Po flasim për një vend ku takojmë njerëz mirëseardhës dhe më të hapur se anglezët. Irlandezët kanë krenari për zakonet dhe vendin e tyre, kështu që ata do të dëshirojnë të na tregojnë më shumë për të gjitha, por nëse doni të dini pak më shumë para se të bëni udhëtimin tuaj, mbani shënim.

Sot do të shohim disa nga Zakonet irlandeze që do të na sjellë më afër stilit tuaj të jetës. Ky qytet ka ende shumë kujtime të botës kelte, diçka që shihet në shumë prej traditave të saj.

Festa e Shën Patrikut

La festa e Shën Patrikut është me origjinë nga Irlanda, pasi është bërë për nder të mbrojtësit të saj në 17 Mars. E gjelbra është toni nga përvoja dhe të gjithë dalin në rrugë, ndonjëherë të maskuar. Shamrock është simboli atë ditë, i cili përdoret për nder të mësimeve të Saint Patrick. Për shkak të emigrantëve që shkuan në Shtetet e Bashkuara, kjo ditë është gjithashtu shumë e rëndësishme në këtë vend. Sot ka filluar të festohet në shumë vende të tjera. Sigurisht, nuk duhet të harrojmë se është një festë që në fillimet e saj kishte origjinë fetare, pa marrë parasysh sa sot duket një ekzaltim i birrës irlandeze në shumë vende.

Leprechaunët

Leprechaun

Këto janë burra leprechaun që janë pjesë e folklorit irlandez dhe se tingëllojnë të njohur për të gjithë. Thuhet se ata kanë shumë ar të fshehur dhe legjenda thotë se nëse i shihni dhe rastësisht arrini t’i kapni bashkë me arin e tyre do t'ju sjellë shumë fat. Këto goblins shfaqen në një mënyrë popullore të veshur me jeshile, ngjyra tradicionale e vendit dhe me një jelek dhe kapelë.

Dasma në Irlandë

Dasma kelte

Dasmat në Irlandë përziejnë disa tradita. Disa kryhen sipas traditës së krishterë, por gjithnjë e më shumë çifte përfshijnë në martesën e tyre disa nga traditat tipike që janë të frymëzuara nga dasmat e lashta keltike dhe pagane. Një nga zakonet më të bukura është të lidhësh ndërthurur duart e nuses dhe dhëndërit me një hark, e cila simbolizon bashkimin e tyre. Nga ana tjetër, ka shumë nuse që mbajnë një kurorë me lule në kokë në stilin keltik. Tradita që është përhapur edhe në vendin tonë për të veshur diçka të re, diçka të huazuar, diçka blu dhe diçka të përdorur gjithashtu vjen nga Irlanda.

Irlanda sportive

Hurling

Irlanda gjithashtu gëzon sporte të njohura ndërkombëtarisht si ragbi. Sidoqoftë, në këtë vend ata kanë sportet e tyre, të cilat nuk njihen mirë jashtë kufijve të tij, por që në Irlandë janë me të vërtetë të njohura. Ne flasim për hedhjen dhe futbollin galik. hedhja është një sport shumë i veçantë dhe me sa duket mjaft e vjetër në të cilën ka dy skuadra me 15 lojtarë me shkopinj që duhet të mbajnë një top të vogël deri në një gol. Nga ana tjetër, futbolli galik është një përzierje e futbollit dhe regbisë, e cila është gjithashtu shumë tradicionale dhe luhej me shumë, shumë lojtarë. Origjina e saj daton në shekullin e XNUMX-të dhe sot ka ekipe nga qytete të ndryshme që garojnë me njëri-tjetrin.

Ushqimet në Irlandë

Si në çdo kulturë tjetër, irlandezët gjithashtu kanë pjata të veçanta. Nëse do të udhëtojmë për në Irlandë duhet të provojë Stew Irish, një merak të shijshëm me perime dhe mish qengji. Lëngu i frutave të detit është një pjatë shumë origjinale dhe shumë e pasur. Përbëhet nga një supë e bardhë e trashë me fruta deti të freskëta. Ju nuk mund të humbisni as pjatën kryesore, të cilën do ta shohim edhe në Angli deri në ngopje. Ne i referohemi Peshkut dhe Patate të skuqura mitike, me patate të skuqura dhe peshk të skuqur.

Samhain dhe Yule

SAmain

Ju mund të mos i njihni festivalet për të cilat po flasim me këta emra, pasi që ne po emërtojmë festime pagane dhe Kelte. Ekuivalenti që të gjithë e dimë është Halloween ose Dita e të Vdekurve në disa vende dhe Krishtlindjeve. Në Irlandë, Halloween, i cili është prezantuar sot, festohet më 31 Tetor, por 1 Nëntori është festa e Të Gjithë Shenjtorëve. Samhaín ishte një festë që festonte fundin e të korrave dhe u konsiderua viti i ri në kulturën kelte. Etimologjia do të thotë 'fundi i verës'. Sot ata festohen nga Halloween në Samhain, pasi në Irlandë ata nuk i kanë humbur traditat e tyre të mëdha.

Muzikë dhe vallëzim

Muzika irlandeze është gjithashtu pjesë e kulturës së tyre. Instrumente të tilla si fyellë, violinë ose gajde ato janë pjesë e kësaj muzike tradicionale që edhe sot mban një tingull karakteristik. Për t’u theksuar është vallëzimi tradicional irlandez, i cili kryhet me kërcime dhe kthesa të vështira në një grup. Sot është e mundur të shohësh shfaqje në të gjithë botën në të cilat interpretohen këto valle.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*