Doganat e Kinës

Kina është një vend i madh si nga ana territoriale ashtu edhe nga ana kulturore. Brenda kufijve të saj jetojnë më shumë se pesëdhjetë grupe etnike, secila me gjuhën dhe zakonet e veta. Disa prej tyre janë befasuese për udhëtarët. Këtu janë disa zakone shumë kurioze kineze.

përshëndetje

Kinezët janë njerëz me zakone të rrënjosura thellë. Kjo është arsyeja pse deri vonë gjëja më e zakonshme ishte përshëndetja e një të huaji me një përkulje të lehtë të kokës, por shtrëngimi i duarve në stilin perëndimor është një gjest që po fillon të pranohet. Sidoqoftë, për momentin ata nuk e mirëpresin përshëndetjen duke u puthur në faqe, madje as gratë.

Supersticionet

Në Kinë njerëzit janë shumë besëtytni. Qeveria ka bërë fushatë për vite me rradhë në mënyrë që kinezët të mos pështyjnë në tokë, një zakon i lashtë që ata praktikojnë kudo sepse besojnë se kështu i dëbojnë shpirtrat e këqij nga brenda.

Ushqim kinez

I vlerësuar për shumëllojshmërinë e pjatave dhe shijen e tij të shijshme, ushqimi kinez është sigurisht akti më zyrtar. Aryshtë zakon të hahet me shkopinj, të shoqëruar zakonisht nga një lugë me doreza të shkurtra për të shërbyer vetveten ose për të marrë supën.

Shkopat nuk duhet të futen kurrë vertikalisht në një tas me oriz. Isshtë një gjest i sjelljeve të këqija, pasi të kujton një ritual të ofrimit të të ndjerit. As nuk duhet të lihet brenda pjatës kur të keni mbaruar së ngrëni apo gjestuari me shkopinj në dorë. Pasi të ketë mbaruar vakti, gjëja më e mirë për të bërë është të vendosni shkopinjtë në anën e tryezës në mbulesën e tavolinës.

Gjithashtu, ndryshe nga Perëndimi në Kinë, është e sjellshme të pihet supa ose të hahet me një zhurmë. Dhe shkopinjtë nuk u janë sjellë në gojë, por anasjelltas: koka e tyre është afruar në pjatë.

Gifts

Chinashtë zakon në Kinë të refuzosh dhuratat tre herë para se t'i pranosh ato, kështu që duhet të këmbëngulësh. Për më tepër, ato kurrë nuk i hapin ato në prani të personit që i jep nëse nuk është një kartolinë përshëndetëse ose falënderimi, në këtë rast duhet lexuar menjëherë.

Tradita e varrimit

Në funeralet tradicionale kineze, e bardha është ngjyra zyrtare e zisë, ndryshe nga Perëndimi, e cila është e zeza.

Imazhi | Pixabay

Tradita e çajit

Që nga kohërat e lashta, çaji ka qenë pija tradicionale e Kinës. Origjina e çajit kinez është në konsumimin e tij si produkt medicinal. Duke filluar në Dinastinë Ming, dyqane të shumta çaji filluan të shfaqeshin në të gjithë vendin dhe pija u bë e famshme në mesin e të gjitha klasave shoqërore. Në këtë mënyrë, çaji kaloi nga të qenit një pije medicinale në një pije të përditshme midis kinezëve.

Ata e marrin atë kudo në çdo kohë dhe më i konsumuari është çaji jeshil për shijen e tij të freskët. Çaji i kuq, çaji Oolong, Pu Erh dhe çajrat me lule dhe fruta ndjekin popullaritetin e tyre.

Gjatë një mbledhje biznesi ose familjar, gotat e gotave mbushen gjithmonë. Pritësit sigurohen se nuk janë bosh dhe kur plotësohen është zakon të prekni tryezën për të treguar mirënjohje për këtë gjest. Përveç kësaj, kinezët zakonisht u shërbejnë pije shokëve të tyre por jo edhe gotës së tyre. Kjo duhet të bëhet nga një darkë tjetër.

Traditat kineze të dasmës

Në Kinën e lashtë, dasmat organizoheshin nga mblesëri. Aktualisht, kjo nuk është bërë më, por familjet vazhdojnë të luajnë një rol të rëndësishëm në vendosjen me kë martohen fëmijët e tyre.

Tradita kineze thotë se familja e dhëndrit duhet t'i bëjë dhurata familjes së nuses, duke përfshirë ushqime dhe ëmbëlsira, para se të martohen. Pas martesës, gruaja shkon të jetojë në shtëpinë e burrit dhe bëhet pjesë e familjes së tij. Prej atëherë përgjegjësia e saj kryesore është ndaj familjes së burrit të saj sesa familjes së saj.

Imazhi | Pixabay

viti i Ri kinez

Viti i Ri Kinez është tradita më e njohur dhe e njohur në vend. Ndodh kur viti mbaron sipas kalendarit hënor kinez, kështu që data nuk është gjithmonë e njëjtë.

Me rastin e Vitit të Ri Kinez, të gjithë Kinezët kthehen në qytetet e tyre për ta festuar atë me familjen e tyre. Në këtë mënyrë, lëvizja më e madhe migratore në botë zhvillohet në Kinë çdo vit.

Gjatë javës së Vitit të Ri Kinez është zakon të vizitosh tempuj për t'u lutur për familjen dhe të ndjerin. Kinezët shprehin respekt të madh për paraardhësit e tyre.

Përveç kësaj, mbahen festa në të cilat e gjithë familja mblidhet rreth një tryeze për të festuar hyrjen e vitit të ri. Në këto darka është zakon që çiftet e martuara të japin zarfe të kuqe me para (hongbao) fëmijëve dhe të rinjve.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*