Zakonet e Koresë së Jugut

Për ca kohë tani, mbase një dekadë tani, Corea del Sur është në hartën botërore të kulturës popullore. Pse Për stilin e tij muzikor, i famshëm K-pop, dhe dhe telenovelat ose serialet e tyre televizive që zakonisht quhen dorama koreane. Të dy kanë pushtuar botën dhe kanë tifozë besnikë kudo.

Ashtu si shumë kohë më parë se komikët dhe animacionet japoneze na bënin të shikonim Japoninë dhe kulturën e saj, sot vendi në Azi që përqendron vëmendjen tonë është Koreja e Jugut. Shumë njerëz kanë filluar të studiojnë Koreane, të ndjekin karrierën e yjeve të estradës ose të konsumojnë seritë njëra pas tjetrës pasi ato prodhohen pothuajse në një televizion Fordism për të monopolizuar tregun. Dhe çfarë suksesi! Prandaj, le të shohim këtu disa nga Doganat e Koresë së Jugut:

Zakonet e Koresë së Jugut

Në majën jugore të gadishullit Korean ata jetojnë pothuajse 51 milion njerëz të cilët janë ndarë nga vëllezërit e tyre në veri që nga Lufta Koreane në vitet 50. Zyrtarisht ata janë ende në luftë, kishte vetëm një armëpushim, por realitetet e të dy vendeve nuk mund të ishin më të kundërta sepse në jug ata janë deti i kapitalistëve ndërsa në veri ata janë komunistë. Një nga vendet e pakta kaq komuniste të mbetura në botë.

Në thelb duhet të dini se bërthama e shoqërisë këtu është familja, ajo martesat e rregulluara janë mjaft të zakonshme akoma, e cila është një shoqëri macho dhe se tek fëmijët mashkulli mbizotëron gjithmonë mbi femrën. Gjithashtu niveli arsimor është jashtëzakonisht i rëndësishëm dhe si në Japoni, vetë gjuha koreane shënon shumë mirë ndryshimet shoqërore.

Vendi i grave, megjithëse është rritur me kalimin e viteve, nuk arrin në asnjë mënyrë nivelet e barabarta. Isshtë e vërtetë që pothuajse gjysma e tyre punojnë, por vetëm 2% zënë pozicione të pushtetit.

Me këtë tha, le të shohim disa nga Zakonet koreane që duhet t’i njohim para se të udhëtojmë.

 • la nderim Shtë mënyra tradicionale e përshëndetjes së njëri-tjetrit.
 • Kur prezantoheni, së pari thoni emrin e familjes, domethënë mbiemrin. Gjithashtu është e zakonshme të thirrni njëri-tjetrin me mbiemër dhe jo me emër, siç ndodhi në Perëndim 60 vjet më parë. Dhe nëse keni një diplomë, avokat, mjek ose çfarëdo tjetër, është gjithashtu e zakonshme ta përfshini atë.
 • Nëse do të shtrëngoni duart në një përshëndetje, kurrë kurrë vetëm një dorë. Dora e lirë duhet të mbështetet në tjetrën. Nëse jeni grua mund të largoheni dhe thjesht të përkuleni Dhe ia vlen po aq shumë kur përshëndetesh, aq sa përshëndetje.
 • si japonezët, koreanët Ata e urrejnë vetëm thënien jo. Oughshtë e vështirë për ta kështu që ata shkojnë rreth një mijë herë dhe kjo është arsyeja pse bisedimet ose diskutimet mund të zgjasin shumë. Ata janë gjithçka përveç njerëzve të drejtpërdrejtë.
 • koreanët ato nuk janë gjuhë e trupit kështu që duhet të përmbahen nga shprehja e shumë me trupin. Ne përqafojmë, godasim, prekim shumë dhe ata ndihen disi të bezdisur ose të frikësuar. Supershtë jashtëzakonisht e rëndësishme t'i jepni atyre hapësirën tuaj personale.
 • Ata nuk duhet të kërkojnë falje nëse përplaseni me ta në rrugë, kështu që mos u ndjeni të ofenduar, nuk është personale, veçanërisht në qytetet e mëdha.
 • nëse e shihni burrat që shkojnë krah për krah ose vajzat e pëlqejnë atë së bashku, nuk është se janë homoseksuale ose lezbike, është e zakonshme.
 • koreanët janë për të shkëmbyer dhurata, edhe paratë. Nëse jeni me fat sa të merrni një, mos harroni ta përdorni të dy duart për ta marrë dhe mos e hap derisa të largohet personi që të ka dhënë. Rshtë e vrazhdë ta bësh këtë në praninë e tyre.
 • Nëse do të bëni një dhuratë, mos zgjidhni letra të errëta ose të kuqe, sepse ato nuk janë ngjyra tërheqëse. Shkoni për ngjyra të ndritshme. Ju duhet të sillni një dhuratë veçanërisht nëse jeni të ftuar në një shtëpi, por nëse nga kjo anë e botës zakonisht sjellim verë atje ato janë të stilit ëmbëlsira, çokollata ose lule. Pa alkool, megjithëse dehen ju jep ngërçe. Dhe po, dhurata nuk duhet të jetë e shtrenjtë sepse përndryshe ju do të detyroni një dhuratë me vlerë të barabartë.
 • ju duhet hiqni këpucët kur hyni në shtëpi të një koreane.
 • vonesa maksimale që lejohet pa u parë si diçka e keqe është gjysmë ore. Sidoqoftë, nëse jeni të përpiktë më mirë
 • nëse jeni mysafir, atëherë nuk duhet të ndihmoni kurrë për të ngrënë ose pirë. Pritësi juaj do ta bëjë atë për ju.

Kjo në lidhje me takimet shoqërore. Duke qenë një turist normal nuk mund të përjetoni situata të tilla të njohura, por nëse shkoni për të studiuar ose për punë do të hasni në to. Për më tepër, ju doni t'i përjetoni ato, sepse në këtë mënyrë ju mund ta përjetoni realisht Korenë.

Edhe nëse është për pak kohë. Por çfarë lidhje me Doganat koreane kur bëhet fjalë për të ngrënë dhe pirë? Vaktet janë momente të rëndësishme në jetën koreane dhe shërbejnë për të ndërtuar marrëdhënie shoqërore.

 • kujton ulu pas personit që të ftoi. Nëse ai person insiston që të uleni diku, bëjeni kështu, megjithëse mund të rezistoni pak nga mirësjellja sepse padyshim që do të jetë vendi më i mirë.
 • nëse ai person është më i vjetër, gjëja e duhur për të bërë është që së pari t'i shërbejmë vetes.
 • si ne Japoni, mos i shërbe vetes së pari. Gjëja e sjellshme për të bërë është t'u shërbejmë së pari të tjerëve. Nëse jeni grua, është e zakonshme që gratë t'u shërbejnë burrave por jo njëri-tjetrit (sa macho!)
 • Nëse nuk doni të pini më shumë, thjesht lini ca pije në gotë dhe kaq. Gjithmonë jini bosh, dikush do ta mbushë atë.
 • Commonshtë e zakonshme që për disa minuta të mira ata i kushtohen vetëm ngrënies, pa folur. Nuk është e pakëndshme. Ndonjëherë bisedat fillojnë kur të gjithë kanë ngrënë pak.
 • ushqimi dhe pija kalohen dhe merren me të dy duart.
 • Koreanë duhet të rrinë në bare sapo të mbarojë vakti, dhe si një mysafir i mirë, nuk duhet ta refuzoni idenë.
 • Koreanët pinë shumë birrë por pija kombëtare në mënyrë ekselencë është soju, një pije e bardhë e ngjashme me vodka, edhe pse më e butë, midis 18 dhe 25% alkool.

Ne tashmë dimë çfarë të bëjmë dhe çfarë nuk duhet të bëjmë në një tubim shoqëror, por cilat janë gjërat e ndaluara për zakonet koreane? Epo, tregon:

 • nuk ka veshur këpucë në shtëpi ose në tempuj.
 • asgjë për të pirë dhe për të ngrënë në vende publike gjatë ecjes.
 • Nuk ju lejohet të vendosni këmbët tuaja në mobilje, edhe nëse nuk keni këpucë.
 • Nëse do të shkruani diçka, nuk duhet të përdorni bojë të kuqe sepse është një simbol i vdekjes, kështu që nëse shkruani emrin e dikujt mbi të, ata po dëshirojnë vetë vdekjen.
 • numri katër është një numër i pafat.

Tani po, fat i mirë në udhëtimin tuaj në Korenë e Jugut!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*