Zakonet kubane

Si rezultat i përzierjes së kulturave, në një proces që zgjati disa shekuj, lindi një kulturë unike me shumë pasuri që tregon tipare spanjolle, aborigjene dhe afrikane si në art, muzikë, gastronomi dhe mënyrën e të parëit të jetës. Për të njohur pak më mirë popullin kuban, në postimin tjetër rishikojmë disa nga zakonet më të shquara kubane.

Festivalet tradicionale të Kubës

Në Krishtlindje është një traditë që familja të mblidhet së bashku për të shijuar një banket të shijshëm, i cili zakonisht ka derrin si pjatën e saj të yjeve dhe një larmi ëmbëlsirash si dorën e fundit. Sidoqoftë, në Kubë nuk ka asnjë referencë për Santa Claus dhe prandaj shkëmbimi i dhuratave nuk është tipik.

Lidhur me Vitin e Ri, është zakon në Kubë që simbolikisht të heqë qafe çdo gjë të keqe nga viti i kaluar duke e përfaqësuar atë në një kukull që i digjet zjarri në prag të vitit të ri. Një mënyrë tjetër për të tërhequr fat dhe prosperitet është të hidhni ujë mbi supe. Cshtë gjithashtu e zakonshme në Kubë të festosh ardhjen e Vitit të Ri me një shfaqje të shkëlqyeshme fishekzjarresh.

Nga ana tjetër, festivale të tjera të njohura Kubane janë karnavalet, bandat prej bronzi, parrandat, festivalet e fshatarëve dhe festa e shenjtorëve mbrojtës. Ndër më të spikaturit janë Karnavalet e Havana-s dhe ato të Santiago de Kubës, Bandos de Majagua de Ciego de Ávila, Charangas de Bejucal në provincën e Myabeque ose Romerías de Mayo që festohet në qytetin e Holguín.

Përshëndetje në Kubë

Aryshtë zakon që burrat të përshëndeten me një shtrëngim duarsh dhe gratë me një puthje në faqe. Ata janë shumë të dashur dhe nuk ka kurrë më shumë besim pasi është pjesë e ritualit të tyre të komunikimit.

Imazhi | Pixabay

Sportiv

Kubanët kanë një talent të veçantë për të praktikuar sporte, kështu që delegacioni Kuban zakonisht merr shumë medalje në Lojërat Olimpike. Përveç kësaj, kur bëhet fjalë për kombinimin e kohës së lirë dhe sporteve, bejsbolli është një nga hobet e tij të preferuara deri në atë pikë sa shumë nga lojtarët më të mirë të bejsbollit në ligën amerikane vijnë nga Kuba. Sporte të tjera të praktikuara gjerësisht janë çiklizmi, noti, boksi, volejbolli dhe basketbolli.

Dasma në Kubë

Një zakon shumë kurioz kuban në dasma është që ata që duan të kërcejnë me nusen duhet së pari të vendosin disa para në veshjen e saj. Një dhuratë e vogël simbolike që nusja dhe dhëndri falënderojnë mysafirët e tyre.

Veshje tradicionale kubane

Lidhur me veshjet tradicionale kubane, ne gjejmë veshje të tilla si guayabera (një pjesë e përdorimit të zakonshëm dhe gala), kapelja yarey (aksesori tipik i fshatarit kuban) dhe manteli kuban, një veshje tradicionale femërore që daton nga shekulli i XNUMX-të.

Gastronomia e Kubës

Kuzhina e Kubës është rezultat i kombinimit të gastronomisë spanjolle, aborigjene, afrikane, jukatekane dhe madje edhe aziatike. Ndër pjatat më të njohura janë mish derri i pjekur, ajiaco, kongrí, buíuelos, tamales, casabe dhe tostones. Sa për pijet tipike, këto karakterizohen nga prodhimi i kallamit të sheqerit dhe klima tropikale e ishullit, e cila rezulton me pije të ëmbla dhe të akullta si mojito, piña colada, daiquiri, kuba libre, champola, pru orientale, guarapo dhe kafeja.

Përpikmëri mbi të gjitha

Nëse nuk ka ndonjë ngjarje urgjente të paparashikuar në minutën e fundit, Kubanët e kanë zakon të mos vonohen për asnjë vend, qoftë për një takim, takim apo festë. Ata mund të ecin përpara por kurrë të mos vonohen. Përpikmëria është një zakon i ngulitur thellë.

Gripi me emrin e vet

Në Kubë është zakon të quhet ftohja dhe gripi më i fortë me emrin e një horri të telenovelës. Kubanët nuk e humbin kreativitetin e tyre edhe kur janë të sëmurë dhe ata gjithmonë nxjerrin anën e lumtur të gjithçkaje.

Jepni një dhuratë për asgjë

Kubani është bujar nga natyra, prandaj gjithmonë jep dhurata pa pritur asgjë në këmbim. Ata me të vërtetë u pëlqen të befasojnë miqtë dhe familjen me një dhuratë të papritur që sjell një buzëqeshje në jetë.

Imazhi | Kuba në Miami

Akullore në çdo kohë

Qoftë në meshë apo në pjata, kjo ëmbëlsirë e shijshme është gjithmonë e pranishme në jetën e Kubanëve. Ata nuk heqin dorë për botën.

Muzika

Muzika kubane nuk mund të mungojë dhe është se që nga fillimi i shekullit XNUMX muzika e këtij vendi është ndërkombëtarizuar. Ritmet që identifikojnë Kubën si "djali kubano", që shumë i nxjerrin në pah si pararendës i "salsa" dhe "cha cha cha". Ka edhe eksponentë të muzikës së tij si Benny Moré, Celia Cruz ose La Lupe.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*