Zemra e vërtetë trime: William Wallace në Stirling, Skoci

William Tower në Skoci

Të bësh një udhëtim në Skoci duhet të jetë shumë interesante. Ekziston një qytet specifik në të cilin mund të udhëtoni, për të cilin me siguri nuk do të pendoheni, dua të them qyteti i Stirling, i cili ndodhet më pak se 1 orë me tren nga Edinburgu.

Stirling Shtë një qytet i bukur Skocez, i cili menjëherë ju kthen në kohën e luftimeve midis Skocezëve me "fustanet" e tyre dhe anglezëve.

Ngjarja kryesore për të vizituar është kalaja, burgu i vjetër dhe natyrisht monumenti imponues i ndërtuar në kujtim të Çlirimtar Skocez William Wallace; të cilin të gjithë e njohim Filmi Zemra Brave, Me Mel Gibson të protagonistit. Nëse e keni parë këtë film do ta dini se sa mbresëlënës është dhe do të pëlqeni të jeni në gjendje ta jetoni përsëri dhe madje të ndiheni se jeni brenda filmit.

Monumenti Kombëtar i Wallace

Monumenti Kombëtar i Wallace

El Monumenti Kombëtar i WallaceInauguruar në 1869, ajo është një kullë e madhe 67 metra e lartë, në të cilën përmes kateve të saj të ndryshme, ata shpjegojnë jetën dhe betejat e Wallace për pavarësinë e Skocisë. Mund ta imagjinoni sa mbresëlënëse duhet të jetë? Idealisht, nuk është se e imagjinoni, por është që e vizitoni dhe e shihni me sytë tuaj!

Kulla është e vendosur në një kodër, në të cilën mund të hyni me një minibus falas, i cili i çon njerëzit në grupe me rreth 20 persona. Shtë shumë i shpejtë, pasi është një udhëtim prej vetëm 5 minutash. Ndërsa prisni mund të shijoni dyqanin e vogël të suvenireve dhe sigurisht, mos harroni të bëni një foto tipike me statujën e Mel Gibson, e karakterizuar si Wallace në Brave Heart.

Në katet e ndryshme të kullës

Hyrja e monumentit William

Në kati i parë do të gjeni shpatën e Wallace, e cila nga rruga, është e madhe, pasi ata thonë se Wallace ishte një djalë shumë i gjatë. Përmes paneleve dhe një video me personazhe të vërtetë, ata ju tregojnë historinë e pasardhësit të Wallace, Robert de Bruce. Në beteja e nxitjes, Wallace, në komandën e 16.000 njerëzve mundi një ushtri prej 50.000 burrash të Mbretit Edward I. Kjo fitore e madhe për Wallace e bëri atë një hero dhe shërbeu për të fituar mbështetjen e fisnikëve dhe për t'u emëruar kujdestar i Skocisë. Sigurisht, dhe siç e dimë tashmë, Wallace u tradhtua dhe u vra në një mënyrë që është më mirë të mos e mbani mend, ju e shihni filmin.

Në kati i dytë, ndodhet e ashtuquajtura dhoma e heronjve të Skocisë, rreth njerëzve të famshëm për betejat e tyre ose për shpikjet ose zbulimet e tyre.

Statuja e Wallace

Në kati i tretë, tregohet historia e ndërtimit të monumentit, e cila ishte mjaft e diskutueshme, pasi ata nuk ranë dakord se ku ta ndërtonin atë.

Dhe në fund, arrini kulmi, ku mund të shijoni pamje spektakolare nga qyteti piktoresk i Stirling, kalaja e tij dhe Lumi Forth duke e inkuadruar atë. Pika kryesore për fotot e mira.

Ah, një fakt i rëndësishëm, monumenti i Wallace është më i shtrenjti, rreth 8 euro; kështu që është e përshtatshme që të filloni vizitën në kështjellë, pasi që me hyrjen në kështjellë ata ju japin një 20% zbritje për hyrjen në Monumentin Wallace. Kështu që ju kurseni pak para për të blerë një suvenir.

William Wallace, realitet apo mit?

Karakteri i William Wallace

Ka njerëz që mendojnë se William Wallace ishte vetëm një mit sepse jo shumë të dhëna janë gjetur për të mbështetur tërë historinë e tij. Sigurisht nuk dihet nëse ai ishte me origjinë fisnike apo mbretërore.

Ekzistojnë shumë hamendje se kur dhe ku keni lindur, kush ishin prindërit tuaj, ose nëse keni qenë i martuar apo beqar. Data e lindjes së tij është marrë si 1.272 por nuk ka asnjë provë të fortë për të mbështetur këtë datë.. Në fakt ekziston një interval data mes 1.260 dhe 1.278. Thuhet se babai i tij ishte Sir Malcolm Wallace i Elderslie në Paisley dhe se ai ishte një pasardhës i Richard Wallace ose "le Waleis" Uellsit. Por nuk dihet me siguri se kush ishte babai i tij në të vërtetë. Ka dyshime midis burrit të përmendur dhe Alan Wallace.

Thuhet se ata erdhën në Skoci për të shërbyer në shtëpinë e mbretit David I në pjesën e hershme të shekullit të 1297-të. Ajo që dihet është se ai kishte dy vëllezër: Malcolm dhe John, dhe nuk dihet nëse ai ishte i martuar apo jo apo nëse kishte fëmijë. Vrasja e Sherifit të Lanark në XNUMX mendohet të ketë qenë si hakmarrje për vrasjen e gruas së tij të mundshme, Marion Braidfute.

Wallace u tha të ishte me vullnet të fortë, i cili ishte një person i jashtëzakonshëm, i frikësuar dhe i aftë të përshtatet dhe të mësojë shpejt.

Flamuri i Skocisë

Ata e përshkruajnë atë si një burrë të gjatë me një trup të shkëlqyeshëm dhe pamje të gëzuar me tipare të këndshme, shpatulla të gjera dhe kocka të mëdha. Me një pamje të egër, ije dhe krahë të gjerë me këmbë të forta dhe të forta. Megjithëse këto janë vetëm supozime sepse nuk dihet saktësisht se si dukej ai edhe pse ka disa portrete gjatë gjithë historisë së personit të tij. Por përshkrimet që ekzistojnë tregojnë një njeri të vendosur që mban një përkrenare dragoi, e cila mendohet se i referohet origjinës së familjes Wallace në Uells.

Edhe pse filmi Braveheart është i bazuar në historinë e njohur të William Wallace dhe është e vërtetë që ka shumë pasaktësi historike në film, nuk do të ishte e mundur të bëhej një film i bazuar tërësisht në të vërtetën, sepse nuk ka marrëveshje në tërësi e vërteta., vetëm disa detaje. Ajo që është e sigurt është se trashëgimia e tij mbijeton dhe se historia e tij është e pranishme në jetën e shumë njerëzve. Dhe për atë arsye, deri më sot shumë turistë vazhdojnë të vizitojnë William Wallace në Stirling.

Pra, nëse doni të dini më shumë rreth këtij personazhi dhe të shihni kullën, peisazhet dhe gjithçka që ka të bëjë me këtë karakter, atëherë nuk mund të humbisni mundësinë për të organizuar udhëtimin tuaj të ardhshëm në Skoci, sepse me siguri nuk do të pendoheni. A ju pëlqente filmi i luajtur nga Mel Gibson Brave Heart? Epo, edhe më shumë do të ju pëlqente të zbuloni të gjithë të vërtetën!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Ranmachan dijo

    Përshëndetje, kam dëgjuar për këtë statujë dhe u bëra kurioz të dija nëse ishte e vërtetë. Do të doja të më shpjegonit se si të shkoj në Skoci dhe rekomandimet. Ju lutem më dërgoni një email në emailin që unë kam dhënë. Faleminderit.