Zip line më i gjatë në Spanjë

Zip line

La zip line më i gjatë në Spanjë Ju ofron një nxitje të mirë adrenaline dhe shumë aventura. Zbritja me rreth njëqind kilometra në orë e mbështetur vetëm nga një parzmore e garanton atë. Nëse guxoni ta provoni, do të jetë një përvojë pak sekondash, por e vështirë për t'u harruar.

Fillimisht, zip lines ishin a mjetet e transportit. Të parët u përdorën në Tirol (prandaj emri i tyre) për këtë qëllim dhe gjithashtu për shpëtimin e njerëzve të bllokuar në mal Në raste të tilla, ato preferoheshin në vend të urave, sepse ishin shumë më të lehta dhe më të shpejta për t'u ndërtuar. Megjithatë, aktualisht është një atraksion për argëtim dhe disa prej tyre janë marramendëse. Për t'ju inkurajuar ta provoni, ne do t'ju tregojmë zip-line më të gjatë në Spanjë dhe gjithashtu ato që konkurrojnë me të në gjatësi.

Zip line Ordesa Pyrenees

zip linjë ekstreme

Zbritja në një linjë zip

Me disa dy kilometra i gjatë dhe me një pabarazi prej gati katërqind metrash, nuk është vetëm zip line më i gjatë në Spanjë, por edhe më i shpejti në botë. Dhe nuk është një frazë reklamuese, sepse në të vërtetë është thyer rekordi i shpejtësisë. piloti e mori atë Rafael Garcia dy vjet më parë duke arritur 189 kilometra në orë në zbritjen e tij. Kështu kaloi pikën e mëparshme, e cila ishte arritur në Itali dhe ishte 172.

Siç tregon edhe emri i saj, ky zip line ndodhet në zemër të Pirenejve, midis qyteteve të Ainsa y Kalë i vogël. Ka nje zone parkimi dhe nje tarrace nga e cila mund te shikoni zbritjet. Ju gjithashtu mund të ngjiteni në të me një automjet 4 x 4 dhe të performoni rrugët nëpër Pirenejtë e Aragonese në këto lloj makinash.

Por, përveçse ta shijoni këtë zip line të përshtatshëm vetëm për guximtarët, ju rekomandojmë ta vizitoni Ainsa, një nga qytetet më të bukura në Spanjë. Ju do të jeni në gjendje të njihni tuajën qendër historike mesjetare, e cila është shpallur një pasuri me interes kulturor dhe në të cilën spikasin shtëpitë madhështore si ato të Bielsa-s dhe Arnal-it, si dhe muret e saj dhe Plaza Mayor. Mos ndaloni së afruari me të kala nga shekulli i XNUMX-të as për të vizituar të bukurën Kisha romane e Santa Maria.

Kërkesat për të jetuar përvojën e zbritjes në këtë zip line janë të peshoni nga 40 deri në 125 kilogramë dhe çmimi është 38 euro. Meqë ra fjala, si kuriozitet, do t'ju themi se zip line-i më i gjatë në botë ndodhet në Emiratet Arabe, konkretisht në malin Jebel Jais. Quhet Jais Fluturimi dhe është i gjatë 2,83 kilometra, megjithëse shpejtësia e arritur është më e vogël se ajo e Ordesës, pasi arrin 160 kilometra në orë.

Fuentespalda zip line

bazë zip line

Platforma e mbërritjes së një zip line

Ne nuk udhëtojmë shumë larg për t'ju treguar linjën e dytë më të gjatë zip në Spanjë, pasi ne shkojmë nga provinca e Huesca në provincën e Teruel. E gjetëm në Fuentespalda, një komunë me pothuajse treqind banorë. Është hapur në vitin 2019 dhe ka 1980 metra në gjatësi. Në fakt, është linja më e madhe e dyfishtë zip në të gjithë Evropën.

Ajo bashkon dy malet mes të cilave ndodhet qyteti. Fillon nga vetmia e San Miguelit, e cila ndodhet në një lartësi prej rreth njëmijë metrash dhe arrin në lartësinë që është përballë. Me këtë, ai kursen një rënie prej 200 metrash me një shpejtësi që kalon 100 në orë. Megjithatë, për ta shijuar atë, pesha juaj duhet të jetë midis 50 dhe 110 kilogramë. Është përshtatur edhe për personat me lëvizshmëri të reduktuar. Sa i përket çmimit është 32 euro.

Nga ana tjetër, Fuentespalda ofron edhe atraksione monumentale. Ju ende mund të vlerësoni kufijtë e asaj që ishte qyteti i vjetër mesjetar. Por, mbi të gjitha, ju këshillojmë të vizitoni Kisha gotike e El Salvadorit, e cila ka një organ të mrekullueshëm nga shekulli i XNUMX-të. Gjithashtu, duhet t'i kushtoni vëmendje Casa Konsistoriale, nga shekulli i XNUMX-të, dhe frëngji, e cila daton në shekullin XV dhe duhet të ketë qenë kulla kryesore mbrojtëse e qytetit.

Liébana, një nga zip linjat më të gjata në Spanjë në zemër të Cantabria

platformë zip line

Përgatitjet për të filluar zbritjen

Vendin e tretë ndër zip linjat më të gjata në Spanjë e mban ai i instaluar në të bukurën Rajoni i Liébana, në territorin e plotë të Picos de Europa. Ka një gjatësi prej 1600 metros, megjithëse paraqet veçantinë e të qenurit të shpërndarë në dy seksione. Me fjalë të tjera, ka dy zip linja që ndjekin njëra-tjetrën, njëra prej 1000 metrash dhe tjetra 600 metra.

Në çdo rast është edhe marramendës, pasi kursen një rënie prej 180 metrash dhe kalon 100 kilometra në orë e shpejtësisë. do ta gjeni mes Fushat y Kameleno dhe ju ofron orë fleksibël. Megjithatë, për ta shijuar atë, pesha juaj duhet të jetë midis 50 dhe 110 kilogramë. Persa i perket cmimit eshte 35 euro per dy zip lines.

Nga ana tjetër, si në rastet e mëparshme, duhet t'ju këshillojmë të ndaloni për të vizituar rajonin e Liébanës, një nga më të bukurit në Spanjë. Natyrisht, flasim për mrekullitë e saj natyrore, me pika si p.sh këndvështrimi i El Cable, Burimi i dhe disa rrugë malore. Por edhe të rëndësisë së tij historike dhe monumentale.

Në Camaleño vetë ju keni manastiri i Santo Toribio de Liébana, e cila strehon reliken e Lignum Crucis (konsiderohet një fragment i kryqit ku vdiq Jezu Krishti). Por, në përgjithësi, të gjitha qytetet e rajonit kanë monumente të bukura. Megjithatë, së bashku me manastirin, një tjetër vizitë e detyrueshme është ajo e Potet, kryeqyteti i rajonit. Në këtë fshat të bukur malor ju duhet të shihni Kulla e Infantados, e ndërtuar në shekullin e katërmbëdhjetë; të kisha e San Vicente, i cili kombinon stilet gotike, rilindjes dhe barok, dhe lagjet e La Solana dhe El Sol.

Alhaurin de la Torre Zip Line

tirol

Një zbritje marramendëse në një zip line

Tani udhëtojmë nga veriu në jug për t'ju folur për linjën zip më e gjata në Andaluzi. Ndodhet në qytetin Malaga të Alhaurín de la Torre, veçanërisht në objektet e Parku Sunview. Ka 1350 metros e gjatë dhe ju lejon të arrini me shpejtësi mbi 100 kilometra në orë duke pasur një rënie prej 150 metrash.

Përveç kësaj, ai ndodhet gjithashtu në një mjedis të mrekullueshëm, në rastin e tij, në gjysmë të rrugës midis detit dhe fshatit. Për ta shijuar, pesha juaj duhet të jetë ndërmjet 50 dhe 120 kilogramë dhe kushton 26 euro. Po kështu, zbritja është e ndaluar për fëmijët nën moshën tetë vjeç.

Por ju gjithashtu mund të përfitoni nga kjo përvojë në zip line për të shijuar krahinën e bukur të Malaga. Mandati komunal i Alhaurin de la Torre Ndodhet në Sierra de Mijas, përmes së cilës mund të shijoni shtigje të bukura ecjeje. Por, përveç kësaj, kryeqyteti i këshillit ka edhe monumente të çmuara.

Ju këshillojmë të shihni Kisha neoklasike e San Sebastián-it, me altaret e tij të çmuara, si dhe vetmitë e Alamillo dhe Santo Cristo del Cardón. Por edhe shtëpitë e Kontit dhe Torrijos, kulla e vrojtimit nga periudha myslimane dhe e harqet e këpucëve, mbetjet e ujësjellësit të vjetër të Fuente del Rey.

Igantzi Zipline

zip line poshtë

Fillimi i zbritjes në linjën zip

Ne mund t'ju tregojmë linjën zip të lugina e tenës, me 950 metra gjatësi, por kjo do të thoshte të ktheheshim në provincën Huesca, për të cilën kemi folur tashmë. Prandaj, ne preferojmë të fokusohemi në një komunitet tjetër autonom. Për këtë arsye ju prezantojmë atë të Igantzi-t, i cili ndodhet në Navarra, konkretisht në parkun e aventurave Toka Irrisarri.

Për më tepër, në këtë rast, është një grup linjash zip Projektuar për të gjitha moshat dhe format fizike. Janë tetë prej tyre dhe arrijnë një gjatësi prej gati 3000 mijë metrash. Po kështu, njëri prej tyre është përshtatur për personat me lëvizshmëri të reduktuar. Megjithatë, mbretëresha e të gjithëve është e ashtuquajtura T900. Ka 860 metros i gjatë dhe fluturon mbi pjesën më të madhe të parkut, rreth dyzet metra i lartë.

Shpejtësia e tij është më e ulët se ajo e zip line-ve të tjera që ju kemi treguar, pasi nuk i kalon 60 kilometra në orë. Megjithatë, në këmbim, ju lejon kërcim tandem me fëmijën tuaj të vogël, edhe nëse ai nuk ka peshën minimale të kërkuar. Kjo është 40 kilogramë, ndërsa maksimumi nuk mund t'i kalojë 110. Sa i përket çmimit është 47 euro, por përfshin tre zip linja: T900 e sipërpërmendur, 200 dhe 215 metra.

lesaca

Një rrugë në Lesaca me kullën Zabaleta në njërën anë

Më në fund, duke qenë se jeni në zonë, përfitoni nga rasti për të vizituar qytetin e bukur të iganzti. Në këtë, ju duhet të vizitoni Kisha e Shën Michael Archangel, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të pas kanoneve gotike të vonë, dhe vetmitë e Nuestra Señora de la Piedad dhe San Juan Bautista. Por ju gjithashtu mund të vizitoni qytete të tjera në rajonin e Cinco Villas.

Për shembull, në lesaca Ju keni kullën Zabaleta dhe shtëpinë Minyurinea, të dyja nga kohët mesjetare, si dhe pallatin Bordienea dhe kishën spektakolare të San Martín de Tours. Po kështu, në hedh jashtë do të mahniteni nga arkitektura e saj rurale nga Navarra dhe brenda Vera nga Bidasoa ndërtime të tilla si tempulli i San Esteban Protomártir, i cili strehon një nga organet më të mira në të gjithë Evropën.

Si përfundim, ne ju kemi treguar zip line më i gjatë në Spanjë, por edhe të tjera që nuk mbeten prapa në emocione. Ne mund të përfshijmë në këtë grup edhe ato të Sanlucar de Guadiana, me 720 metrat e saj; e Arguedas, e cila mat 650, ose prej Punta GordaLa Palma, me 617. Por ne kemi dashur t'ju tregojmë edhe vizitat në monumente që mund të bëni pas përvojës së lançimit në një zip line. Shkoni përpara dhe provojeni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*