Zonat më të mira për të qëndruar në Nju Jork

NY

Zgjidh Zonat më të mira për të qëndruar në Nju Jork Është e lidhur ngushtë me qëllimin e udhëtimit. Nuk është e njëjta gjë që të transferoheni në qytetin e madh amerikan për biznes sesa të shkoni për të vizituar ndonjë gjë ose për të parë shfaqje.

Por kjo varet edhe nga aspekte të tjera si shijet tuaja përsa i përket akomodimit, buxheti që keni për qëndrimin tuaj dhe madje edhe ditët që dëshironi të qëndroni. Sepse çdo zonë është e ndryshme nga të tjerat dhe, po ashtu, çmimet ndryshojnë shumë mes tyre. Për të gjitha këto arsye, ne do t'ju tregojmë zonat më të mira për të qëndruar NY. Por së pari, le të flasim pak për këtë qytet të madh Shtetet e Bashkuara.

Organizimi gjeopolitik dhe social i Nju Jorkut

Times Square

Times Square, një nga simbolet e Nju Jorkut

I ashtuquajturi Qyteti i Rrokaqiejve tregon shifra mbresëlënëse për sa i përket madhësisë dhe popullsisë. Ajo zë një sipërfaqe prej më shumë se njëmbëdhjetëqind kilometra katrorë dhe ka një popullsi prej gati nëntë milionë njerëz. Megjithatë, nëse marrim zonën urbane, ky numër rritet në rreth nëntëmbëdhjetë dhe zona metropolitane arrin deri në njëzet e dy milionë.

Po kështu, qyteti është i ndarë në pesë rrethe të mëdha të njohura si bashki. Bëhet fjalë për ato të Manhattan, Queens, Brooklyn, Bronx dhe Staten Island. Secili prej tyre korrespondon me një qark në shtetin e Nju Jorkut. Për shembull, Brooklyn është qarku i mbretërve ose Staten Island ai i Riçmondit. Nga ana tjetër, ky i fundit është më pak i populluari me afërsisht gjysmë milioni banorë. Nga ana tjetër, ai me popullsinë më të madhe është vetë Bruklini, me më shumë se dy milionë e gjysmë.

Nisur nga këto shifra, do të kuptoni se, nga ana tjetër, secili prej qarqeve është i ndarë në zona dhe, mbi të gjitha, në lagje. Do të duhej shumë kohë për t'i renditur të gjitha. Por, duke marrë si shembull Manhatën, do t'ju themi se ndahet në në pjesën e sipërme të qytetit ose pjesa e sipërme, Qyteti i Poshtëm ose të ulëta dhe Midtown ose mesatare. Po kështu, ndër lagjet e saj më të njohura janë Harlem, Upper East Side, Soho, Chelsea ose Greenwich Village.

Po kështu, nëse i Queens ne flasim, është e organizuar në pesë "qytetet", të cilat janë Long Island, Xhamajka, Flushing, Far Rockaway dhe Floral Park. Por ka edhe entitete të tjera të popullsisë, si Forest Hills, Kew Gardens ose Maspeth.

Me pak fjalë, me gjithë këtë duam t'ju themi se Nju Jorku është një qytet gjigant ku mund të gjeni të gjitha mjediset dhe mjediset, nga biznesi më i vërtetë tek më i përgatituri për turizmin, duke kaluar në thelb bohem. Prandaj, zgjedhja e zonave më të mira për të qëndruar në Nju Jork mund të përcaktojë si për mirë ashtu edhe për keq qëndrimin tuaj në qytetin e madh amerikan. Që ju të zgjidhni me njohuri të fakteve, ne do t'ju propozojmë disa nga zonat më të përshtatshme.

Midtown Times Square

Broadway

broadway avenue

Ndoshta është vendi ku ata që udhëtojnë në Nju Jork shikojnë më parë për të punësuar hotelin e tyre dhe vendin që preferojnë. Dhe kjo pavarësisht se akomodimet e tyre janë me te shtrenjta se në lagjet e tjera. Por qëndrimi në zemër të qytetit të madh ka vlerën e tij ekonomike. Nga ana tjetër, ajo është e ndarë në dy zona, lindja dhe perëndimi. E para është më rezidenciale dhe, ndonëse ka edhe akomodim, sërish janë më të shtrenjta se e dyta.

Prandaj, pjesa më e madhe e turizmit është e përqendruar në West Midtown. Për këtë arsye, nëse po kërkoni një vend të qetë për të fjetur, ne nuk ju rekomandojmë këtë pjesë të qytetit. Është më mirë të zgjidhni të tjera që do t'i shohim më vonë. Si homolog, këtu janë disa nga atraksionet më emblematike në Nju Jork.

Mes tyre, sheshi i famshëm i Times Square, e cila është një nga simbolet e qytetit. Për sa i përket karakterit të tij ikonik, do të ishte njësoj si Piccadilly Circus në Londër ose Sheshi i Kuq në Moskë. Pikërisht, nga New Yorker broadway avenue, ku janë përqendruar teatrot e mëdhenj të qytetit, duke ofruar shfaqje unike në botë. Edhe jo më pak popullor Empire State është në këtë zonë. Në dyzet vitet e para të ekzistencës së saj, ajo ishte ndërtesa më e lartë në botë dhe simboli i përparimit ekonomik në Shtetet e Bashkuara.

Upper East Side

Muzeu Guggenheim

Muzeu Guggenheim, në Upper East Side, një nga zonat më të mira për të qëndruar në Nju Jork

Siç ju kemi thënë, Qyteti i Rrokaqiellit është aq i madh sa që çdo lagje e tij është një qytet më vete. Për këtë arsye, pa u larguar nga Manhattan, gjejmë një tjetër nga zonat më të mira për të qëndruar në Nju Jork dhe, për më tepër, shumë të ndryshme nga ajo e mëparshme. Ne flasim me ju tani për Upper East Side. Kjo është gjithashtu një zonë e shtrenjtë, por për arsye të ndryshme. Në këtë rast, kjo është për shkak të karakterit të saj rezidencial dhe ekskluziv. Në fakt, disa nga pasuritë e mëdha të qytetit jetojnë atje, për shembull, në zonën e Park Avenue.

Gjithashtu ju ofron një pjesë të mirë të restoranteve më ekskluzive në Nju Jork dhe është shumë i qetë. Por, mbi të gjitha, ne e rekomandojmë nëse një nga arsyet tuaja për të vizituar qytetin është të shikoni komplekset e tij të mëdha muzeale. Sepse në Upper East Side qëndron thirrja milje muzeale. Mes këtyre, Guggenheim, i cili ndodhet në një ndërtesë spektakolare të projektuar nga Frank Lloyd Wright dhe që strehon një nga koleksionet më të rëndësishme të artit modern në botë.

Gjithashtu, në këtë zonë është Muzeu i Arteve Metropolitane, e cila u përurua në vitin 1870. Ka koleksione që variojnë nga Egjipti i Lashtë deri te arti bashkëkohor. Por, mbi të gjitha, ajo strehon thesare të tilla si vepra të Rafael, Rembrandt, Velázquez, Van Gogh o Picasso. Dhe, krahas këtyre dy kolosëve të mëdhenj, ju keni muze të tjerë në Upper East Side si p.sh ai në qytetin e Nju Jorkut, Akademia Kombëtare e Dizajnit dhe Koleksioni Frick.

Long Island, kursimet ndër zonat më të mira për të qëndruar në Nju Jork

Long Beach

Plazhi në Long Beach

Ndoshta titulli i këtij seksioni do t'ju habisë, pasi po flasim për një zonë mjaft të njohur edhe në rrethin e Queens. Por eshte e vertete. Është një pjesë shumë më e lirë e qytetit se ato të mëparshmet. Në fakt, nëse kërkon herët, mund të gjesh hotele për rreth njëqind euro. Sikur të mos mjaftonte kjo, është një zonë shumë e sigurt.

Por, çfarë është edhe më mirë, nëse merrni transportin publik, do të duhen rreth pesëmbëdhjetë minuta për të arritur në Times Square. Kjo do të thotë, më pak kohë sesa nga zonat e tjera të vetë Manhatanit. Si të mos mjaftonte kjo, kjo lagje është nga më të gjallat e qytetit. Është bërë një qendër e artit dhe arkitekturës. Në fakt, Muzeu i Artit Modern të lartpërmendur ka hapur një tjetër zyrë në të.

Përveç kësaj, Long Island shquhet për mrekullitë e tij natyrore, deri në atë pikë sa është kthyer në një vendpushim veror për shumë njujorkezë. Ndër ato bizhuteritë e natyrës ju keni shëtitore e gjatë në plazh, me plazhet e saj spektakolare që nuk kanë asgjë për t'i pasur zili adashit të saj në Kaliforni, apo romantiken kopshtet e vjetra të Westbury. Por edhe më mbresëlënëse është Parku Shtetëror i Montauk Point, një hapësirë ​​gjigante e gjelbër prej 348 hektarësh që përfshin bregdet, pyje dhe këneta.

Brooklyn Heights

Ura e Bruklinit

Ura legjendare e Bruklinit

Në lagjen e Brooklyn, kjo është ndoshta lagja më ekskluzive. Nuk është aq i shtrenjtë sa Midtown, por nuk karakterizohet as nga kostoja e ulët e hoteleve të tij. Në këmbim, ju do të qëndroni në një zonë që shquhet për të shqetësim artistik dhe se është gjithashtu i sigurt. Ju gjithashtu do të gjeni veten rreth tridhjetë minuta nga Times Square dhe në këmbët e legjendarit Ura e Bruklinit.

Ky është atraksioni kryesor turistik i lagjes dhe mund të bëni edhe një turne të udhëhequr prej tij. Por ata gjithashtu nxjerrin në pah të tyren Pallate të shekullit të XNUMX-të dhe gurë kafe, ato ndërtesat tipike me tone të kuqërremta dhe shkallët në hyrje. Për më tepër, Brooklin Heights është lagjja e shkrimtarëve, pasi shumë e zgjodhën atë për të jetuar, për shembull, Capote i Trumanit o Thomas ujku.

Williamsburg, një lagje në zhvillim ndër zonat më të mira për të qëndruar në Nju Jork

Parku Cooper

Cooper Park në Williamsburg, një nga risitë ndër zonat më të mira për të qëndruar në Nju Jork

Deri vonë, asnjë udhëtar në Nju Jork nuk do të kishte zgjedhur këtë lagje për të qëndruar. Ju ndoshta nuk e dinit se ekzistonte. Megjithatë, vitet e fundit ka fituar rëndësi sepse në të janë vendosur shumë të rinj. Këta janë njerëz që kërkonin çmime më të volitshme se ato të Manhatanit dhe zonave të qeta.

Si rezultat, që nga fillimi i shekullit të XNUMX-të, Williamsburg është bërë qendra nervore e kulturë hipster. Është një lagje me një bollëk galerish arti dhe bare dhe restorante të nivelit të lartë që ofrojnë një jetë nate të mrekullueshme.

Megjithatë, kjo rritje ka rivlerësuar lagjen dhe tani është mjaft e shtrenjtë. Nga ana tjetër, kjo ka bërë që shumë artistë të emigrojnë në zona të tjera. Me atë, Williamsburg ajo ka humbur shqetësimin e saj kulturor dhe një pjesë të mirë të modernitetit të saj. Në çdo rast, ajo vazhdon të ofrojë kushte të mira akomodimi për turistët.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga Zonat më të mira për të qëndruar në Nju Jork. Megjithatë, është një qytet aq i madh sa të ofron shumë të tjerë. Për shembull, ai Soho, e cila shquhet për butiqet e shumta luksoze; Chelsea, që është bërë lagje boheme dhe artistike; Greenwich Village, perfekte nëse doni të dilni natën, apo edhe qetësinë Weehawken. Ky lokalitet i fundit është tashmë në New Jersey, por është shumë mirë e lidhur me qendrën e Mollës së Madhe. Shkoni përpara dhe vizitoni NY dhe zgjidhni akomodimin që i përshtatet më së miri nevojave të udhëtimit tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*