Божиќно патување во Лапонија

Божиќ во Лапонија

Територијата на Лапонија тоа е во Северна Европа и е поделено меѓу Русија, Финска, Шведска и Норвешка. Отприлика ова време почнува да биде малку попопуларно бидејќи има и такви кои велат дека Дедо Мраз ги напушта овие краеви со својата санка и неговите подароци.

Ништо не недостасува за најпопуларните христијански празници, без разлика дали сте христијанин или не, всушност, па да видиме денес како може да се направи тоа и каков патување во Лапонија за Божиќ

Лапонија

Лапонија

Како што рековме, тоа е територија на Северна Европа што е поделена меѓу неколку земји, и токму овие земји со текот на времето оставија свој белег на освојување и експлоатација. Секоја земја има свои градови во Лапонија, но кога зборуваме за Божиќ ми се чини дека дестинацијата што ми паѓа на ум е Рованиеми, Божиќниот град со извонредност, во Финска.

Само за да додадам повеќе информации за Лапонија, мора да се каже дека тие зборуваат а јазик познат како sami. Наместо тоа, постојат неколку Сами јазици и најраспространетиот има околу 30 говорници, додека други не достигнуваат сто. Излегуваат, етимолошки гледано, дека имаат исто потекло како унгарското, естонското и финското. И иако тие напорно се обидуваат да ги претворат во христијанство од XNUMX век, тие сепак тие се анимисти.

Божиќ во Лапонија

Село Дедо Мраз

Како е Божиќ во финска Лапонија? Се одвива во градот Рованиеми и е во близина на Арктичкиот кругмеѓу планините и реките. Се смета портата на Лапонија а тоа е земјата на Дедо Мраз или Татко Божиќ.

Рованиеми мораше да биде обновен по Втората светска војна бидејќи Германците целосно го изгореле кога се повлекле. Најмногу бил од дрво, па целосно изгорел. Така, по конфликтот, таа била повторно изградена по плановите на архитектот Алвар Алто, финска модернистичка тенденција, во форма на ирваси.

Значи, новиот датум на основање на градот е 1960 година.

Рованиеми

Бидејќи светот има тенденција да се затвора поради студот, а следната зима ќе биде студено без гас, овде во Рованиеми луѓето оживуваат: лизгање на мраз, риболов на мраз, санкање со кучиња, сафари во природата, набљудување птици на диви животни и многу повеќе. Часовите на факултет не престануваат така што има луѓе насекаде.

И тоа е само Божиќ, така што сè добива незаборавен божиќен тон. Всушност, тоа е најдобро време да се испланира а Божиќно патување во Лапонија y посетете го селото Дедо Мраз, официјалната резиденција на нашиот пријател на подароци. Што ни нуди оваа среќа? Божиќен тематски парк кој е блиску до аеродромот?

Вилата на Дедо Мраз

Прво, тука е Дедо Мраз/Папа Ноел така можете да го запознаете лично. Тоа е бесплатно, иако ако сакате да се фотографирате за да го овековечите моментот треба да платите. исто така може да биде запознајте ги ирвасите и одете на возење со санки фрлени од нив. Не е потребна резервација, затоа е многу погодно.

Од друга страна на планината Пороваара има фарма за ирваси која нуди други видови сафари поцелосно, можете дури и да одите да ја видите познатата северна светлина со нив. Планината е на околу 20 километри јужно од центарот на Рованиеми и е многу убава локација.

Пресметајте дека авантура со санки од еден час може да чини околу 70 евра, сафари од три часа 146 евра и Сафари на северните светла, исто така три часа, исто така 146 евра.

вози санки со Дедо Мраз

И уште поспецијално, се смета за доста искуство да се премине Арктичкиот круг па се одржува на состанок не повеќе од 30 минути за 35 евра. Во градот Рованиеми линијата на Арктичкиот круг го преминува селото Дедо Мраз, кој се наоѓа за возврат на околу осум километри од центарот на градот. Добро е означен па посетителите ја преминуваат означената линија и добиваат посебен сертификат.

Премин на Арктичкиот круг

Ако сакате животински искуства, лами, алпаки, ирваси и така натаму, можеш и ти посетете ја фармата за џуџиња да се направи прошетки и прошетки. Оваа локација е непосредно пред Парк де лос Хаски и е отворена секој ден од 11 до 5 часот. Билетите можете да ги купите претходно онлајн или да ги купите на лице место. Се е околу 30, 40 или 50 евра. Истото ако ги сакате типичните снежни кучиња, привлечните хаски.

фарма за хаски

Можете да одите да ги запознаете и да ги допрете, можете да фотографирате или да одите на санкање. Вкупно на Парк Хаски Има 106 кучиња и во зимските денови, кога е навистина студено, трча само 500 метри.

Од друга страна, селото Дедо Мраз нуди и а снежен парк за возење мотоцикли 4×4, топли извори И во божиќните прашања, многу повеќе. Како што? Ти би требало посетете ја поштата на Дедо Мраз, кафулињата и рестораните што има во селото и на Елфска академија. Нема рамен затоа што тука е она што се учи занаети и некоја античка магија.

Книжните џуџиња читаат и организираат книги од сите големини, играчките џуџиња учат како да прават играчки, џуџињата од сауна ги учат тајните на ритуалните сауни и Џуџињата на Дедо Мраз конечно подготвуваат сè за Бадник.

Елф академија

Сите тие се пријателски расположени и сите се забавни. Идејата е да бидеме со нив, да видиме како живеат и да учествуваат во секојдневниот живот на божиќниот елф на академијата, а сето тоа додека божиќните подготовки се одвиваат во Арктичкиот круг. еднаш дипломирал студентите добиваат оценка што ја симболизира научената мудрост и секако, дипломата станува збор.

Конечно, мора да се каже дека би можело да се грижите за еколошките последици што ги создава толку многу туризам, но... Селото Дедо Мраз се обидува да направи одржлив развој и борба против климатските промени. Бидејќи кооперативното село сочинува 50% од туризмот во и околу Арктичкиот круг, тоа го сфаќа прашањето многу сериозно.

Карта на селото Дедо Мраз

 

Скоро целото сместување во селото е изградено помеѓу 2010 и 2020 година емисиите на јаглерод се ниски. Има специјални чаши и котлите го користат она што се вика зелена струја. Греењето на поновите кабини, на пример, се загрева со геотермална енергија а постарите со други системи кои се обидуваат да ја минимизираат секоја штета.

За да завршиме со нашата статија за Божиќно патување во Лапонија Ти оставам малку совети:

  • Добро организирајте го патувањето. Тоа е многу популарна дестинација и мора да организирате сè однапред. Цените во декември се високи, ако можете, ноември е подобар. Обилниот снег започнува во декември и погледите се подобри, но зависи од вас.
  • Грижете се за вашиот буџет. Ако не можете да си дозволите декември или ноември, Јануари и февруари се исто така добри опции. Ако сакате да се организирате, направете го тоа сами наместо во агенција бидејќи ќе заштедите многу пари.
  • Добро одлучете колку долго ќе останете. Мислам дека нема да се вратиш, затоа размисли да направиш сè и да си поминеш навистина добро. Ноктите пет ноќи Мене ми изгледаат доволни, меѓу трошоците и придобивките. Помалку од четири ноќи не вреди, ќе испадне дека сте направиле сè многу брзо.
  • Добро одлучете каде ќе останете. Очигледно главниот град во финска Лапонија, Најпопуларна дестинација е Рованиеми, но други препорачани дестинации нејзините Сала, Пиха, леви, Инари и Саариселка. Последните две се посеверно и пристигнувате користејќи го аеродромот Ивало. Леви е на северозапад и се стигнува преку аеродромот Китила, Пиха и Сала се стигнуваат од Рованиеми. А вистински бисер е Рануа, мал вистински фински град со 4 илјади жители и само еден час од аеродромот во Рованиеми.
  • Не штедете на палтото. Температурите може да се спуштат до минус 50ºC и секогаш се околу минус 20ºC, па затоа е сериозно студено.
  • Изберете ги вашите омилени новогодишни активности: посетете го Дедо Мраз, одете во сауна, возете санки...
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*