Монголија, егзотичен туризам

Погледнете карта и пронајдете ја Монголија на неа. Не мешајте со кинеската територија, но таа е таму, многу близу. Монголија е земја без излез на море но има многу моќни соседи како Кина и Русија.

Дали сте чуле за Genингис Кан? Па, тој беше монголски и беше водач на една многу важна империја. Всушност, Кина имала монголски императори. Нејзината политичка историја е нешто бурна, но од 20-тите години на минатиот век тоа е независна земја и ако барате егзотични дестинации… Што мислите за ова?

Монголија

Тоа е огромна земја, но во исто време има многу малку жители на квадратен километар површина. Дури и денес многу од нив се номадски и полуномадски и иако мнозинството припаѓаат на монголската етничка група, има и етнички малцинства.

Во неговите предели доминира Пустина Гоби, пасишта и степи.  Неговите коњи се познати, со нив Genингис Кан ја формираше својата империја и тоа беше еден од неговите внуци кои ја основаа династијата Јуан во Кина, за што зборува Марко Поло во неговите раскази за патувања.

Монголите долго време се бореле со Манчу, друг од народите кои доминирале во кинеската империја, сè додека на крајот територијата не била поделена на независна република и кинеска територија наречена денес Внатрешна Монголија.

Нејзин главен град е Улан Батар, ладен град ако има кога е зима. Тие можат да направат -45 ºC! Очигледно, нема одење во зима освен ако не сакате да го искусите она што затворениците на Сталин мора да го доживеале во нивните драматични прогонства ... Економијата на Монголија се заснова на нејзините природни ресурси, јаглен, нафта и бакар во основа.

Како да стигнете до Монголија

Меѓународниот аеродром Genингис Кан се наоѓа на околу 18 километри југозападно од Улан Батор. Корејски Ер, Ер Кина, Монголски Ерлајнс, Аерофлот или Турски одржуваат редовни летови, меѓу другите компании, така Можете да пристигнете со директен лет од Германија, Јапонија, Хонг Конг, Турција, Русија и Кина и со врска од остатокот од светот.

Ако и вие сте авантуристи таму е познатиот Трансибирски воз, најдолго на светот. Од Пекинг до Санкт Петербург има скоро осум илјади километри и тоа е гранка на Транс Монгол што минува од руската граница преку Уланбатар до кинеската граница. Какво патување! Вкупно 1.100 километри што минуваат во Монголија. Да се ​​направи патувањето со овој воз е одлично искуство само по себе, надвор од дестинацијата. Тоа е како патувањето до Итака.

Многумина избираат да ја посетат турнејата Москва - Улан Батор - Пекинг. Помеѓу Москва и Улан Батар е пет дена, а од Пекинг до Улан Батор е 36 часа. Секој вагон има девет кабини со четири кревети и за малку повеќе пари добивате двокреветни кабини. Билетите се купуваат преку Интернет од страницата www.eticket-ubtz.mn/mn и мора да се купат еден месец однапред.

Но, кога да патувам во Монголија? Како што рековме зимата е многу сурова. Времето тука е екстремно, но сонцето секогаш грее и тоа е многу добро. Монголија ужива во повеќе од 200 дена сонце, па нејзиното небо останува сино скоро цела година. Убавица. Како и да е туристичката сезона е од мај до септември иако мора да имате предвид дека климата варира во зависност од дел од земјата. Дожд врне многу од јули до август, Да навистина.

Одлично време за одење во Монголија е во средината на јули. Има многу луѓе, но вреди затоа што е кога Национален фестивал Надам за што ќе зборуваме подоцна. Конечно, дали ви треба виза? Некои земји не, но тие не се мнозинство. Како и да е визата се обработува во амбасадите и конзулатите И ако нема една во вашата земја, можете да аплицирате за една во вашата соседна земја што ја има или да ја набавите по пристигнувањето, но тоа е комплицирано од јазикот.

Туристичката виза е 30 дена и откако ќе го добиете, важи да се користи во наредните три месеци што треба да се издадат. Во постапките тие бараат писмо за покана, па ако одите на организирана турнеја, прашајте ја агенцијата. До крајот на 2015 година некои земји беа ослободени од виза, но тоа требаше да го промовира туризмот (Шпанија беше на таа листа), но наводно промоцијата веќе заврши, па потврди пред да патуваш.

Што да видам во Монголија

Гледајќи ја Монголија на мапа, можеме да ја поделиме на различни региони според кардиналните точки. Главниот град е во централното подрачје и сигурно ќе биде ваш портал, затоа еве список на што да видите во Улан Батар:

 • Плоштад Сухбатар. Тој е главниот плоштад и ја има статуата на ова момче во средина, многу познат патриот. Околу него се наоѓаат театарот за балет и опера, Културната палата и Парламентот, на пример.
 • Манастир Ганда. Го зазема своето место од 1838 година, но порано беше во срцето на главниот град. Од тогаш порасна многу и денес во него се сместени околу 5 будистички монаси. Будизмот страдаше под комунизмот и беа уништени пет храмови на предметниот манастир. Со падот на Советскиот Сојуз, сè беше опуштено, манастирот беше обновен и денес има многу живот. Има Буда висок 40 метри.
 • Музеј на национална историја. Најдобро е да се впие историјата на земјата од камено доба до XNUMX век.
 • Национален музеј на природна историја. Истото, но да се запознаат во длабочина со флората, фауната и географијата на оваа далечна земја. Скелетите на диносаурусите не недостасуваат,
 • Музеј на палатата Богд Кан. За среќа Советите не го уништија во деструктивната чистка предводена во 30-тите. Ова беше Зимската палата Богд Кан и денес е музеј. Зградата датира од XNUMX век, а Богд Кан беше последниот крал и живиот Буда. Во неговите градини има шест прекрасни храмови.

На кратко, ова е она што го нуди градот, но на периферијата може да го знаете следното дестинација:

 • Национален парк планина Богд Кан. Тој е јужно од главниот град и всушност е планински комплекс со пештерски цртежи и разновидност на флора и фауна. Внатре е стар манастир од 20 век со околу XNUMX храмови и славен поглед на долината.
 • Национален парк Горки-Тереj. Оддалечен е 80 километри од градот и нуди многу надворешен туризам како што се пешачење, јавање коњи, планински велосипедизам и повеќе. Тоа е прекрасна долина со чудно обликувани карпести формации, врвови покриени со бор, и зелени ливади преполни со диви цвеќиња.
 • Природен резерват Ган Галут. Најдоброто место ако сакате животни, езера, планини, реки, па дури и мочуришта. Сè во истата резервација.
 • Природен резерват Хустаи. Оддалечен е 95 километри од главниот град и таму живеат последните диви коњи во светот. Познати се по името на коњите Пржевалски, по полскиот истражувач кој ги видел во 1878 година, и откако денес речиси исчезнале, тие се заштитен вид.

Во оваа прва статија за Монголија се фокусираме на обезбедување информации за земјата, како да стигнете таму, што треба да добиете и најатуристичките места во главниот град и околината. Но, како што рековме, Монголија е огромна, така што ќе продолжиме да ја откриваме заедно.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   santiago dijo

  Здраво Мариела, како си? Како прво, благодарам за белешката и податоците што ги објавувате. Планирам следната година да го направам транс-сајбер од Русија до Пекинг (прецизно Москва) и би сакал да останам неколку дена во Монголија. Но, она што ме интересира во Монголија е руралниот туризам, далеку од градот. Дали имате други информации за ова? Како да можете да кампувате во тие познати шатори, или слични работи.
  Однапред ви благодарам за помошта. Јас веќе ги запишав погодните датуми за патување и писмото со препорака за да можам да внесувам, клучни податоци.
  Поздрав од Аргентина.
  Сантијаго