Ибица со деца

Далт вила и Ибица

Кога ќе помислиме на Ибица, првото нешто што ни паѓа на ум е остров полн со дискотеки, пабови и заливи каде што доаѓаат убави луѓе од целиот свет за да уживаат во неверојатните летни забави. Сепак, островот Питиуза е толку повеќеслоен што нуди и разни алтернативи за уживање во престојот со семејството. Ви претставуваме 5 планови за запознавање на Ибица со деца. Не пропуштајте!

Шноркел

Ибица има одлични услови за нуркање, особено од јуни до октомври. Видливоста во водата е многу добра, а подводниот век е навистина разновиден и шарен. Некои од животните што може да се видат, меѓу нив се скуши, групите, зраци, јагули, баракуди, ракови, октоподи, медузи, морски платики, јастози или морски желки.

Ако времето го дозволува тоа и сакате да знаете што живее во водите на Ибица, можно е да се излезе на пат за да се види Посидонија, морско растение ендемично на Средоземното Море кое беше прогласено за светско наследство од страна на Унеско. и чие постоење е од суштинско значење за заштита на крајбрежјето и водите на островот да останат кристално чисти.

Откривањето на оваа област на Ибица со деца е план што тие ќе го сакаат. Прво започнувате со работилница за објаснување, а потоа со брод земате за да стигнете до местото за нуркање.

Други интересни места за нуркање на Ибица се во заливите и заливите на северот, како што се Кала Ден Сера, Кала Мастела или Ес Поу де Леле.

Слика | Википедија

Хипи пазар на Лас Далиас

Овој пазар е една од најважните туристички атракции на островот. Сместено е во Сант Карлес, на север, и се отвора во текот на целата година за продажба на достапни ракотворби како што се облека, обувки или накит, како и антиквитети, украсни предмети, книги, темјани, плочи, слики или музички инструменти. Покрај тоа, можете исто така да добиете масажа или да ја дознаете иднината со букви.

Маркетот во Лас Далиас има ресторан чие мени комбинира различни светски кујни, како и понуда на вкусни природни сокови, пијалаци и коктели. Одлично место за јадење на Ибица со деца бидејќи можат да вкусат различни видови јадења од други земји и слатки.

Слика | Exit.com

Може ли пештерата Марча

Со стара повеќе од 100.000 години, Can Marça е импресивна пештера лоцирана на северот на островот во Порт де Сант Микел и претставува една од нејзините главни туристички атракции. Пештерата Кан Марса се наоѓа пред заливот и близу до островите Ферадура и Мурада.

Во минатото се користеше како скривница за стока на шверцери и сè уште може да се видат ознаките со кои тие ги обележаа влезот и излезот. Од 80-тите години, Дали Марса може да стане една од најважните туристички дестинации на Ибица.

Разгледот низ пештерата трае приближно 40 минути и ни овозможува да ги набудуваме каприците на природата благодарение на дејството на минувањето на времето. Сталагмитите и сталактитите создаваат остри украси кои еден ден произлегле од водата што течела низ местото, иако сега е суво.

Една од најистакнатите делови од посетата се одвива на надворешната прошетка по карпите што води кон влезот на посетителите. Цената на билетот е 10,50 евра за возрасни и 6,50 евра за деца од 4 до 12 години.

Слика | Ибица Хром

Аквариум Кап Блан

Сместен во градот Сант Антони, во внатрешноста на природната пештера се наоѓа аквариумот Кап Блан кој има приближна површина од околу 370 м2 и каде живеат различни видови животни, одделени во резервоари за риби според нивната компатибилност. Покрај тоа, тој е активен центар за обновување на видовите.

Во аквариумот Кап Блан можете да видите автохтони морски видови како што се јагули, зраци, платика, јастози, групите или јагули. Постојат и желки кои лекуваат од повреди предизвикани од мрежи и чамци. Сепак, покрај живи животни, можете да видите и колекција примероци на јајца од ајкула, морски сунѓери, гастроподи, бивалви и други морски без'рбетници.

Влезот за посета на овој аквариум има цена од 5 евра за возрасни и 3 евра за деца од 4 до 12 години. Посета на овој аквариум на Ибица со деца ќе им овозможи да видат друга страна на островот и да научат колку е важна грижата за животната средина.

Далт Вила

Историски центар на Ибица

Далт Вила е историски центар на Ибица. Неговиот спектакуларен walиден комплет стои на рид и може да се види од многу километри далеку и по море и по копно. Интрамуралното соседство е преполно со стрмни улици и тесни калдрми сокаци кои водат кон погледи со прекрасен поглед.

Некои од најистакнатите интересни места во Далт Вила се катедралата Санта Марија, градското собрание, црквите Сант Кристофол, Санто Доминго и l'Hospitalet и бројни палатински куќи. Покрај тоа, средновековниот кварт концентрира добар дел од музеите во градот, како што се епархиски, археолошки, современи уметности и пуге, меѓу другите.

Добар начин да ја запознаете Ибица со деца е преку театарските посети организирани од Градскиот совет секоја сабота попладне во годината. Тие ќе го сакаат тоа!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*