Историја на Сината џамија во Истанбул

Една од најкласичните разгледници на Турција е познатата Сина џамија која се истакнува на небото на Истанбул. Импозантно, убаво, заоблено, има многу придавки за ова архитектонско и уметничко дело во исто време.

Патувањето во Истанбул никако не може да биде комплетно без посета на оваа вредна градба која УНЕСКО го вклучи во својата листа на светско наследство во 1985 година. За да се открие тогаш историја на Сината џамија во Истанбул.

Сината џамија

Нејзиното официјално име е Џамијата Султан Ахмед а била изградена на почетокот на XVII век (1609 на 1616), под владеењето на Ахмед I. Тоа е дел од еден комплекс, типичен комплексен, формирана од џамијата и други зависници кои можат да бидат бањи, кујна, пекара и други.

Тука е гробот на самиот Ахмед I, има конак и исто така а медреса, образовна институција. Нејзината изградба ја надмина уште една многу позната турска џамија, онаа на Аја Софија која е веднаш до вратата, но каква е неговата приказна?

Пред сè, мора да имаме на ум дека Отоманската империја знаела да си направи своја во Европа и Азија. Неговите упади во европскиот континент биле различни и стравувани, особено неговиот конфликт со Хабсбуршката монархија.

Во оваа смисла, конфронтацијата меѓу двајцата заврши во 1606 година со потпишувањето на Ситваторок мировен договор, во Унгарија, иако денес седиштето на фирмата остана во Словачка.

Мирот беше потпишан за 20 години и договорот Истиот е потпишан од надвојводата Матијас од Австрија и султанот Ахмед I. Војната донесе многу загуби на кои беа додадени други во војната со Персија, така што во таа нова ера на мир султанот решил да изгради огромна џамија за да ја ревалидизира османлиската моќ. Царска џамија не била изградена најмалку четириесет години, но недостасувале пари.

Претходните кралски џамии биле изградени со профитот од војната, но Ахмед, кој немал големи воени победи, земал пари од националната каса и на тој начин, изградбата која била помеѓу 1609 и 1616 година не била без критика од страна на муслиманските правници. Или не им се допадна идејата или не им се допадна Ахмед I.

За изградбата е избрано местото каде што стоела палата на византиските императори, само пред базиликата Света Софија која во тоа време била главната царска џамија во градот и хиподромот, и впечатливи и важни градби во стариот Истанбул.

Каква е Сината џамија? Има пет куполи, шест минариња и уште осум споредни куполи. Има одредени византиски елементи, некои слични на оние на Света Софија, но во општи линии следи традиционален исламски дизајн, многу класичен. Седефкар Мехмед Ага бил негов архитект и бил многу добар ученик на мајстор Синан, началник на отоманските архитекти и градежен инженер на неколку султани.

Неговата цел беше огромен и многу величествен храм. И тој го постигнува тоа! Внатрешноста на џамијата е украсена со повеќе од 20 илјади керамички плочки во стилот на Изник, град на турската провинција Бурса, историски познат како Никеја, во повеќе од 50 различни стилови и квалитети: има традиционални, има со цвеќиња, чемпреси, овошје... Горните нивоа се прилично сини, со повеќе од 200 шарени стаклени прозорци кои овозможуваат поминување на природна светлина. Оваа светлина добива помош од лустерите кои се внатре и кои, пак, имаа јајца од ној, бидејќи во минатото се веруваше дека тие ги плашат пајаците.

Што се однесува до декорацијата има стихови од Куранот изработен од еден од најдобрите калиграф во тоа време, Сејид Касин Губари, и на подовите има теписи донирани од верниците кои се заменуваат како што се истрошија. Од друга страна, долните прозорци, кои се отвораат, исто така со прекрасни украси. Секоја полу-купола пак има повеќе прозорци, околу 14, но централната купола собира 28. Прекрасна. Ентериерот е таков, навистина импресивен.

El михрад е најважното нешто внатре, изработен од фин мермер, опкружен со прозорци и со страничен ѕид обложен со керамички плочки. До него се наоѓа проповедникот, каде што имамот стои и ја држи проповедта. Од таа позиција е видливо за сите кои се внатре.

Во еден агол има и кралски киоск, со платформа и две соби за одмор што овозможуваат пристап до кралски театар или hünkâr Махфил поткрепен со повеќе мермерни столбови и со свој михраб. Во џамијата има толку многу светилки што изгледа како влез во рајот. Сите се украсени со злато и скапоцени камења и како што рековме погоре, во стаклените контејнери можеше да се видат јајца од ној и повеќе стаклени топки кои се изгубени или украдени или се во музеи.

А каков е надворешноста? Фасадата е слична на онаа на Сулејман џамијата, но тие се додадени аголни куполи и куполи. Плоштадот е долг колку самата џамија и има неколку аркади со места каде верниците можат да земаат абдест. Има централен хексагонален фонт и таму е историско училиште кое денес делува како информативен центар, на страната Hgaia Sofía. Џамијата има шест минариња: има четири во аглите, секој со три балкони, а има уште два на крајот од двор со само два балкона.

Овој опис можеби не е толку одличен како да го видите лично. Y имаш најдобар поглед ако се приближиш од тркачката патекаили, на западната страна на храмот. Ако не сте муслиман, тогаш треба да го посетите и овде. Тие препорачуваат да не им се дава важност на луѓето кои се лабави во влезот, се обидуваат да продаваат работи или да ве убедат дека не е потребно да се прави линија. Не е така. Останете со останатите посетители.

Совети за посета:

  • Најдобро е да се оди на сред утро. Има пет молитви дневно и затоа џамијата е затворена по 90 минути на секоја молитва. Избегнувајте го особено петок.
  • Влегуваш без чевли и ги ставаш во најлонска кеса што ти ја даваат на влез бесплатно.
  • Влезот е бесплатен.
  • Ако си жена, треба да си ја покриеш главата и ако немаш нешто свое, и таму ти даваат нешто бесплатно, да го покриеш. Вратот и рамената исто така мора да бидат покриени.
  • Внатре во џамијата треба да молчите, да не фотографирате со блиц и да не фотографирате или да гледате многу на оние кои се таму и се молат.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)