Пењалба де Сантијаго

Пењалба де Сантијаго е еден од оние градови што се чини дека ги имаат застана на време. Сместена е единаесетстотини метри висока во средината на планините на Регион Биерзо, во покраината ЛеонНеговиот средновековен изглед му донесе безброј признанија.

Од 2008 година е Средство од културен интерес во категоријата Етнолошки ансамбл и исто така е дел од мрежата на Најубави села во Шпанија. Ако сакате еден вид туризам различен од оној на големите агломерации, ве покануваме да уживате во убавината и спокојството на Пењалба де Сантијаго.

Што да видите и што да правите во Пењалба де Сантијаго

Градот е основан од манастир кој датира од XNUMX век и повеќе не постои денес. На местото што го заземало, сè уште можете да видите куќи за чија конструкција биле користени нејзините врежани камења и мермери. Но, вреди да се види целиот урбан комплекс на Пењалба.

Традиционални куќи

Главната атракција на градот Леонезе се неговите живописни куќи. Тие реагираат на традиционална архитектура на Биерзо. Планот е правоаголен, иако нивните агли понекогаш се заоблени, а се изградени со употреба на основниот материјал чеша од областа.

Тие исто така се обично двокатни. Приземјето се користеше како штала за добиток, магацин за земјоделски средства и винарија. Од своја страна, првиот кат беше самата куќа. И тоа е класично во неа а брокер или конзолен балкон, обично направен од дрво и понекогаш покриен со штици за да се избегне студот.

Пењалба де Сантијаго

Типични куќи на Пењалба де Сантијаго

Градот се издвојува Куќа на десеток, така наречена затоа што таму се чувал десеттиот дел од она што го собирале селаните за да се испрати во Епископијата во Асторга како почит.

Во секој случај, за вас ќе биде задоволство да одите по тесните и кривулести улици на Пењалба де Сантијаго, во кои се чини дека времето запрело и кое не може да биде поживописно.

Црквата Сантијаго де Пењалба

Сепак, главниот споменик на градот Леонезе е црквата Сантијаго де Пењалба, изградена во XNUMX век и која одговара на таканаречената уметност на пренаселување, име што неодамна му беше дадено на Мозарабичка архитектура.

Има план од латински крст со две капели во рацете и исто така со две апсиди, едната кај главата и другата во подножјето на крстот. Оваа curубопитност да се имаат две спротивставени апсиди е а вистинска реткост затоа што има само уште еден случај на Пиринејскиот полуостров: оној на црква Сан Чебријан де Мазоте, во провинцијата Ваladадолид.

Внатре во храмот Берчијано можете да видите и други iousубопитни елементи како што се астрални симболи со келтско потекло, мал галонска купола на арапско влијание и потковички лакови Визиготски стил. И, исто така, ќе видите гравури од штуко и слики на луѓе и животни. Од 1931 година, оваа црква е Историски уметнички споменик.

Црквата Сантијаго де Пењалба

Црква на Сантијаго де Пењалба

Околината на Пењалба де Сантијаго

Ако Пењалба де Сантијаго е прекрасна, околината на градот е уште поспектакуларна. Многу блиску до ова е пештера Сан Генадио, Бенедиктинец од XNUMX век, кој и се пензионирал како пустиник. Лежи во рамките на повикот Тебаида Берсијана. Оваа област на Биерзо е позната во однос на делот од Горниот Египет каде што се роди монашката традиција на Исток.

Оваа привилегирана област, која вклучува различни долини од Леон и логично и Пењалба де Сантијаго, е прогласена Picturesивописен пејзаж y Историско место.

Но, покрај тоа, градот Берсија се наоѓа во Долина на тишината, за возврат врамени со Планини Аквиланос. Името се должи на легендата. Ова вели дека, додека Свети Генадиј бил во целосна медитација, тој го слушнал шумот на реката Оза и тоа го вознемирило. Потоа и наредил да биде тивка и водата престанала да бучи.

Но, легендите настрана, она што ве интересира да знаете за планините Аквиланос е дека тие имаат прекрасни пешачки патеки. Меѓу нив се издвојува, оној што се искачува на своите главни самити како Моредеро y Главата на Маре. Излези од Пристаниште на портилините и има површина од дваесет и шест километри, така што не е прифатлива за секого. Но, пејзажите што ви ги нуди се импресивни.

Планините Аквиланос

Планини Аквиланос

Што да јадете во градот Берсија

После планинска рута како претходната, ќе мора да ги наполните батериите со добар оброк. Самиот град Леонезе има неколку ресторани кои ви ја нудат типичната гастрономија на Ел Биерзо.

Јадења како што е ботило, нејзината колбас пар екселанс, која се прави со различни делови на свиња и се готви со компири и хоризо. Исто така, од ова животно потекнува андрола. Од друга страна, нивните печени пиперки; на супа од пастрмка; на leonesa cachelada, кои се компири со хоризо; на пита со берсијана, кој исто така има сецкан компир и блитва, или тенџере со берсијана, што се прави со зеленчук и свински колбаси, вклучувајќи и ботило.

За десерт, имате прекрасни сорти на овошје како што се круша конференција О пипинско јаболко. Но, и колачи со Торта со костен од биерзо, На аџии, На крофни од берчијани и оревче. За да пиеме, не треба да ве советуваме добро вино од автохтоно име на потекло, една од најпопуларните во Шпанија.

Кога е подобро да се оди во Пењалба де Сантијаго

Како што ви рековме, градот Берсија е висок околу XNUMX метри. Поради оваа причина, во зима има чести врнежи од снег што ќе ви го отежнат шетањето. Исто така, тоа е многу студена сезона.

Нашата препорака е да одите во Пењалба де Сантијаго во пролет или лето. И ова не само затоа што времето е подобро, туку и затоа што деновите се подолги и ќе ви овозможат да работите повеќе работи.

Пештерата Сан Генадио

Пештера Сан Генадио

Како да стигнете до Пењалба де Сантијаго

Единствениот начин да патувате до градот Леонезе е по автопат. Треба да се искачиш Понферада а потоа оставете го ова покрај мостот Боеза и тргнете по патот кон Сан Лоренцо дел Биерзо, но во правец на Сан Естебан де Валдуеза.

Пред да стигнете до второто, треба да свртите лево на патот што поминува Валдефранкос y Сан Клементе. После овие, однесете друга раскрсница надесно што укажува Планини Валдуеза и тоа ќе ве однесе директно до Пењалба де Сантијаго.

Како заклучок, ако сакате да посетите живописен град на традиционални куќи на планините Леонезе, одете на Пењалба де Сантијаго, со својата црква од XNUMX век и нејзините импресивни планински пејзажи. И, откако ја ценивте целата нејзина убавина, уживајте во добар оброк базиран на гастрономијата на Ел Биерзо. Зарем тоа не е добар план?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*