Кои градови да ги посетите во САД

Градови на Соединетите држави

Соединетите држави не се меѓу најтуристичките земји во светот, но киното претвори многу американски градови во светски икони или дестинации од соништата.

Иако земјата има многу природни убавини, меѓународниот туризам што го прима е претежно концентриран во нив, понови или постари, но сите со свои атракции. Ако се прашувате кои градови треба да ги посетат во САД, еве ја мојата омилена листа:

NY

NY

Очигледно е дека е на прво место. Тоа е туристичката Мека на извонредна земја и а космополитски град каде што можете и треба да направите малку од сè.

Меѓу најпопуларните атракции е Empire State Building, на Grand Central Terminal, На Зграда на Крајслер, на Катедралата Свети Патрик, Тајмс Сквер и Централниот парк.

Постојат меѓународно реномирани музеи како што е МОМА, Метрополитен музеј на уметноста o СРЕТНА, На Американски музеј на природна историја или Гугенхајм, но има и популарни страници како Мала Италија, Бруклин, на Островот Елис и Статуа на слободата, островот Кони, На Центар Линколн, Бродвеј театри и многу повеќе.

Тајмс Сквер

Неверојатната работа е што сигурно знаете барем 90% од сè што само го именував. Толку е познат Newујорк. Можете да ги купите Њу Јорк Сити Пас и посетете ги најпознатите иконски страници заштедувајќи 40% за уште шест атракции. Редовната цена е 193 УСД, но денес на веб-страницата ја купувате за 116 УСД.

Бостон и Вашингтон

Бостон

Бидејќи сме во Newујорк, можеме да ги посетиме Бостон и Вашингтон, два од најстарите и најисториски градови во земјата.

Од Newујорк најчестиот начин да се стигне до двата града е со воз, користејќи ја услугата Амтрак.

Размислувајќи за Бостон, ако го планирате патувањето најмалку петнаесет дена однапред, можете да добиете добри попусти на цената што започнува редовно од 49 долари.

Бостон ноќе

Бостон е типичен град во Нова Англија, необичен и софистициран. Можеш вози количка, има тури за разгледување и уживајте во гастрономски и етнички фестивали. Брегот е прекрасен за пешачење, има Крстарења по пристаниште на зајдисонце или на полноќ и во одредени периоди од годината можете да видите дури и китови.

El Арнолдор Арнолд, На паркови и јавни плоштади, На Музеј Изабела Стјуарт Гарднер затворената градина на црквата Троица, прекрасната Јавна библиотека, скоро музеј и италијанскиот кварт и еврејскиот кварт се исто така добри дестинации. Станува збор за одење.

Ла Каза Бланка

Ако зборуваме Вашингтон зборуваме за посета на Casa Blanca, На Капитол на САД и исто така многу бесплатни културни, природни и историски атракции. Во тоа време, на пример, цветањето на црешата започнува и градот е обоен во розево и бело. Ако сакате музеи Смитсонијанци тие се први и најдобри.

Вашингтон е скоро четири часа возење од ујорк. Можете да одите со воз, брзо, во услугата Ацела што трае три часа или во други што траат малку повеќе. Исто така со автобус, лесно и ефтино, полошо подолго.

И, се разбира, секогаш можеме да се пријавиме екскурзии од Newујорк до Вашингтон и Бостон.

Сан Франциско

Голден Гејт

Тоа е убав и убав град со неговите улици кои се креваат и паѓаат. Го видовме во многу филмови, така што во овој момент знаеме дека не можеме да престанеме да го посетуваме Мост Голден Гејт, Алкатраз, Кинескиот град, Коинтауер, неговите музеи, жичарницата и неговите трамваи.

Најдобриот поглед на морето е од Пристаниште 39, со своите ресторани и барови, во Рибарски пристан. Вреди да се вози од улицата Ломбард, со своите куќи и градини, прекрасниот парк Президиото и градините Јерба Буена.

За музеите постои Експлораториум, Музеј на азиска уметност, Еврејски музеј и Легија на честа Изграден во спомен на убиените војници во Првата светска војна, има уметност која датира пред повеќе од четири илјади години.

Њу Орлеанс

Њу Орлеанс

Овој град за мене има многу личност. На француски отпечаток го чувствувате во Францускиот кварт, но го чувствувате и во храната. Тоа е зелен, буен, сончев град.

Има многу музеи поврзани со историјата на земјата: Обичајна куќа на САД, Културен музеј во Бекстрит, Презвитер, Кабилдо, резиденција Лонг Ву, гробишта Сан Луис, резиденција Херман-Грима, неколку куќи од XNUMX и XNUMX век, стари насади и разни цркви.

Плантажа во Orу Орлеанс

Тоа е град на многумина фестивали, џез, кујна, литература, така што секогаш има што да се направи. А ноќе, дури и нема да ти кажам: има казина, барови, џез-клубови и ресторани.

Улицата Французи е добро место за почеток и ако одите на карневал, дефилето на Марди Грас Најдобро е ..

Чикаго

Чикаго

Познато е како Ветровит град и тој е трет град по број на жители во земјата зад Newујорк и Лос Анџелес.

Можете посетете ја кулата Вилис, втората највисока зграда во Северна Америка, со стаклена кутија што се чини дека виси во празнината, Фонтана Бакингем во Грант Парк, со своето шоу во боја и музика, направете А. возење на брод или возете панорамско тркало кај морнаричкиот пристаниште.

И Чикаго поседува прекрасна архитектура помеѓу класични облакодери и згради од XNUMX век. Надворешни простори, ако одите во добро време, исто така се препорачуваат: Милениумски парк, 606 година, стара железничка линија претворена во патека што минува низ различна кал Парк Меги Дејли и целиот брег со своите 33 плажи и долга патека што се протега по должината на работ на езерото Мичиган.

Лос Анџелес

Лос Анџелес

Овој град е во Калифорнија и датира од крајот на XNUMX век. Ако сакаш Холивуд Не можете да го пропуштите: знакот на ридот, Булеварот Холивуд со неговите театри и музеи, галеријата на Националната кино-академија и тури низ куќите на славните.

Не ги изоставувајте Греми музејот, Музејот на уметноста во Лос Анџелес, гробиштата, Музејот на холивудското наследство, Универзална студија, Дизниленд и многу повеќе.

Холивудски знак

Санта Моника Тоа е друга препорачана дестинација (море, плажи, карневал), истата Лонг Бич и центарот на Лос Анџелес. Постојат забавни паркови и исто така можете сведок на некои од тв емисиите направени тука како Елен Деџенерис или Вечерното шоу, на пример.

Лас Вегас

Лас Вегас

Лас Вегас, што можеш да кажеш за Мека на играта? Иако концентрира многу туризам, коцкањето не е единственото нешто што ќе го видите или направите во овој град среде пустина. Има емисии во казината, има барови, ресторани и ноќен живот без еднакви.

Но, исто така можете да излезете надвор од градот и пешачење, шетање низ Гранд Кањон и посета на браната Хувер. што горива овој град кој никогаш не спие со енергија, Езерска ливада и Гранд Гранс Клифс

Знак во Лас Вегас

Меѓу музеите го препорачувам Музеј за атомско тестирање, На Ботанички градини во Белаџо и нејзината уметничка галерија, Ајфеловата кула нудијќи одлични панорами, во парискиот казино хотел во Париз, Аквариум со три претстави на ден и очигледно, на познат градски знак што е на булеварот Лас Вегас. Фотографијата таму не може да изостане.

Се разбира, САД имаат многу други интересни градови, но ми се чини дека овие се најтуристички.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*