Куќа на славните

Слика | Пиксабеј

Сонот на секој fanубител на филмот е да патува во Лос Анџелес за да ги посети сите агли на градот theвезди, оние места што ги имаат видено безброј пати на филмот и телевизијата и каде се снимени некои од најдобрите кино-сцени.

Една од овие атракции што треба да ја видите во Лос Анџелес е Булеварот на славните, најпопуларниот тротоар во светот. Со повеќе од 2.500 starsвезди посветени на најголемите имиња во индустријата за забава, секоја година илјадници луѓе ја посетуваат во потрага по името на нивните омилени уметници, за да ги почестат оние што веќе не се таму и да направат сувенирна фотографија на такво место иконичен како овој.

Дали знаете кога е создаден Холивудскиот патека на славните? И, кој ја доби првата starвезда во овој конкретен свод? Дали знаете која категорија има најмногу starsвезди и онаа со најмалку? Следно, ги откривам сите тајни на Булеварот на славните.

Потекло на Патеката на славните

Постојат две теории за причината зошто е одлучено да се создаде овој амблематски булевар во Холивуд. Првиот датира од 1953 година кога тогашниот претседател на Стопанската комора на Лос Анџелес, Е.М. Стјуарт, сакаше да му оддаде почит на светот на кинематографијата инспириран од декорацијата на ресторанот Хотел Холивуд, од чиј таван висеа starsвезди со имиња на различни уметници .

Второто не носи во 1958 година кога Холивуд го ангажираше уметникот Оливер Вајсумлер за да помогне во реновирањето на градот и да го направи попривлечен за туристите и Ангеленос. Се вели дека за создавање на Холивудскиот тротоар на славните бил инспириран од мала несреќа што ја имала актерката Констанс Талмаџ кога погрешно зачекорила во ново асфалтирана област и оставила трага на својот лов на земја. И така започна традицијата!

Која беше првата starвезда на Булеварот на славните?

Како и да е, од 50-тите години на минатиот век, повеќе од 2.000 starsвезди се депонирани на земја, а во средината на 90-тите Патеката на славните мораше да се прошири, бидејќи стана премногу мала. Но, првата од сите starsвезди беше доделена на актерката anоан Вудвард во 1960 година.

Падот на Патеката на славните

Поради деградацијата на населбата помеѓу 1960 и 1968 година, Булеварот на славните падна во заборав и не беа додадени нови starsвезди. Меѓутоа, по нејзината реорганизација, му беше даден нов поттик и за да ја врати својата озлогласеност, инаугурацијата на секоја starвезда беше придружена со церемонија на која почесниот требаше да биде присутен.

Слика | Овен Лојд Википедија

Кој е најпознатиот потег на Булеварот на славните?

Повеќето од нив се кондензиран булевар Холивуд, иако има и многу starsвезди кои се инсталирани на улицата Вајн.

Цената на вездите

Задолжително е лауреатите да се грижат за одржување на theвездите на Булеварот на славните. Бројка што денес е околу 30.000 200 американски долари. Иако цената може да обесхрабри многумина да имаат своја starвезда, вистината е дека тој е многу популарен булевар меѓу уметниците, примајќи околу 10 номинации годишно за да додадат нови ликови на обемната листа. Избрани се само околу XNUMX% од номинираните.

Поради полемиката што понекогаш постоела во врска со изборот на почесници, во моментов постои комитет поделен во пет категории што ги избира луѓето кои ќе имаат aвезда на теренот во Лос Анџелес.

Слика | PxFuel

Видови категории

  • Камера: Придонес во филмската индустрија.
  • Телевизија: Придонес во светот на телевизијата.
  • Грамофон: Придонес во музичката индустрија.
  • Микрофон: Придонес во светот на радиото.
  • Маска: Придонес во театарската индустрија.

Која категорија има се помалку starsвезди?

Досега 47% од starsвездите на Патеката на славните припаѓаат на филмската категорија и помалку од 2% се наградени за придонес во театарската индустрија.

Дали има Шпанци со везда?

Така е. Во категоријата кино Антонио Бандерас, Хавиер Бардем и Пенелопе Круз се шпански актери кои имаат своја starвезда на Булеварот на славните иако Првиот кој доби еден беше Julулио Иглесијас во категоријата музика во 1985 година. На оваа листа е и тенорот Пласидо Доминго.

И првиот анимиран лик што го примил?

По повод педесетгодишнината, Мики Маус стана првиот цртан филм што добил starвезда во 1978 година. Оттогаш, други ликови за да се добие тоа беа Снежана, Багс Бани, Симпсонови, Доналд Дак, Шрек, Луда птица и Кермит жабата, меѓу многу други.

Дали има некој што повторува starвезда?

Колку и да изгледа неверојатно, повторувачка личност и единствената славна личност која има пет starsвезди на Булеварот на славните е каубојскиот пејач и актер Geneин Аутри.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*