Нова Англија

нова Англија 1

Име Нова Англија Тоа ни дава идеја за историјата на оваа американска земја, не мислите? Тоа е дел од САД на брегот на Атлантикот каде што се населиле првите доселеници од Англија, пуританците.

Нив ги следеа други, а денес е историски регион со своја култура. Секогаш велам дека ако одите во Њујорк, можете да направите подолго патување и да го запознаете овој дел од земјата, кој е многу убав.

Нова Англија

Нова Англија

Како што рековме, тоа е регион на брегот на Атлантикот каде што доселениците се населиле на почетокот на XNUMX век. Се јавија познатите отци-аџии кои пристигнаа на американскиот брег со брод Мајски цвет. Денес, најпатрициските семејства во САД се токму оние кои потекнуваат од тие авантуристи.

Се разбира, овие земји веќе биле населени. Во овој случај за Алгонкиски американски Индијанци дека со доаѓањето на Европејците ќе имаат свои комерцијални контакти со Англичаните, Французите и Холанѓаните.

Денес Нова Англија Населен е со околу 15 милиони жители кои се дистрибуирани во шест држави: Вермонт, Масачусетс, Род Ајленд, Конектикат, Њу Хемпшир и Мејн. Тој е дом на двата најпрестижни универзитети во земјата, Харвард и Јеил а исто така и седиште на МИТ (Технолошки институт во Масачусетс).

Градови во Нова Англија

Предел тоа е планинско, со езера, песочни плажи на бреговите и некои мочуришта. Тука се и Апалачки планини. Во однос на климата, таа е разновидна бидејќи додека некои делови имаат влажна континентална клима со студени зими и свежи и кратки лета, други страдаат од топли и долги лета. Она што е вистина е тоа есента е едно од најубавите периоди од годината да ја посетите Нова Англија за окер, златни и црвени бои на дрвјата.

Конечно, во однос на нејзината популација, речиси 85% е бело. Ние нема да ја правиме таа разлика, според мое мислење расистичка, на разликување на белците од Хиспано и нехиспано, но можете да замислите какво е мнозинството. А потомците на оригиналните Индијанци? Па тогаш, благодарам: 0,3%.

Бостон е најголемиот град на Нова Англија, нејзиното културно и индустриско срце и најстариот голем град во земјатаес. Тука се во најголем дел, но огромното мнозинство, англосаксонци со британско потекло и ја претставуваат базата на Демократската партија.

Туризам во Нова Англија

Есен во Нова Англија

Има атракции за секого, за парови и за семејства со деца или дури и за соло патници. Историјата, уметноста и гастрономијата се добра комбинација за секого. Нова Англија е атрактивна цела година, секоја сезона има свои убавини.

Есенските бои се прекрасна работа, планините изгледаат како да светат црвеникаво и окер, па дури има и патници кои доаѓаат од целата земја за да ги разгледаат овие слики. Во зима паѓа снег и време е за спорт и скијачки патеки. Летото е владеење на плажите и сонцето.

Во оваа смисла, еден од најпознатите крајбрежни региони е Кејп Код, Масачусетс. Нејзините плажи се песочни и имаат дини, убавина. На другиот крај го наоѓате Дупки за пливање во Вермонт формирана во старите мермерни каменоломи исполнети со кристално чистата вода на планинските потоци.

Бостон

Кога зборуваме за градовите што треба да ги посетите, постојат одредени скапоцени камења што не можете да ги пропуштите. Освен Бостон, кој е голем град, остатокот од градовите од регионот се со средна големина и лесно може да се истражи пеш, со брод или со јавен превоз.

Ги имате крајбрежните градови Њу Хевн, Провиденс и Портланд и во внатрешноста на Бурлингтон, богатство. Токму во овие градови ќе ја видите историјата на регионот, од колонијалното време, преку наследството на бродската индустрија, до денес.

Бостон е главен град на Масачусетс и легендарен американски град. Овде не можете да го пропуштите Слобода Трајl, патека долга три милји која поминува 16 точки од историски интерес и опфаќа два века од американската историја. Почнувајќи од Бостон Комон, патеката поминува покрај Државната куќа, патеката на црното наследство, местото на таканаречениот масакр во Бостон, салата Фанеј, УСС Уставот и многу повеќе.

Стара државна куќа

Бостон исто така ви го нуди научен музеј Со повеќе од 400 експонати, на Аквариум во Нова Англија со четирикатен резервоар, на Музеј на уметност и Детски музеј, само да наведам неколку. И во однос на историјата, има многу згради отворени за посета: на Стара јужна средба за состаноци каде што се состанувала Чајната партија пред војната против Англија, на Библиотеката Џон Ф. Кенеди, Бункер Хил…

Портланд

Во случај на Портланд, државата Мејн, Тоа е голем град сместен на полуостров. тоа е град помеѓу модерното и историското со прекрасен поглед на водата и реновиран сектор како што е Старото пристаниште, денес вратено во некогашниот сјај, но претворено во простор за одмор: ресторани, кафетерии, продавници, апартмани, рибни пазари, пристаниште за крстарење.

Провиденс, Род Ајленд, ги одразува три и пол века од американската историја. Нејзиното италијанско соседство е забавно, но Источната страна има многу историја со своите згради од колонијалниот период во викторијански и грчки стилови на преродба. Претходно затнатите реки Woonasquatucket и Providence сега се претворени во прекрасен парк. Воден парк, а во лето водените текови се седиште на WaterFire, огнови, најмалку 100, кои пливаат во водите.

Промисла

Њупорт, исто така во Род Ајленд, е домот колонијален град со своите богати дворци изградени во XNUMX век од индустриски магнати: Мермерна куќа, Елмс, Росеклиф, Кршачите. И ако ви се допаѓа навигацијата овде функционира Поморски центар за подморско војување и Музејот на Поморскиот воен колеџ.

Портмут, во Њу Хемпшир, може да биде и прозорец кон минатото ако го посетите Музејот на Strawbery Banke, со своите куќи и градини кои ги илустрираат тие времиња. Исто така, постојат девет острови лоцирани на околу шест милји од брегот на Њу Хемпшир и Мејн Острови на ShoalsНекогаш база за рибари и повремени пирати, денес е летна дестинација. И ако сакате подморници, задолжително посетете го Музеј и парк УСС Албакор.

Ново пристаниште

Друг популарен град во Нова Англија е Бурлингтон, во Вермонт, кој се наоѓа на источниот брег на езерото Шамплејн. Тоа е мешавина од Монтреал и Бостон. Нејзините стари згради се прекрасни и кога има пазар тоа е задоволство бидејќи е многу живописен и голем, со повеќе од сто тезги. А во близина, во Шелбурн, плажата е одлична. Њу Хевн, Конектикат. Тоа е исто така историска дестинација, дом на Универзитет Јеил и неколку многу добри музеи.

Бурлингтон

Градовите како Хартфорд, Њу Лондон, Спрингфилд, Ворчестер, Манчестер или Конкорд ќе останат во нафтоводот, сите дестинации кои ја имаат таа атрактивна комбинација на историја, природа и култура толку типична и шармантна за Нова Англија.

Соединетите Американски Држави не се во моите Топ 5 земји за посета, но мислам дека има одредени региони кои вреди да се посетат и Нова Англија е една од нив.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*