Обичаи на Аргентина

Аргентина во основа е земја на имигранти, Иако нејзината географија е толку обемна, што во зависност од тоа каде ќе одите, ќе можете да стапите во контакт со обичаите што не доаѓаат од европската имиграција, туку од домородните народи и латиноамериканските соседи.

Така, Аргентинските обичаи се разновидни и сигурно ќе го најдете оној кој најмногу ви се допаѓа во однос на гастрономијата, дружеубивоста или однесувањето. Дали одите во Аргентина? Добро време е ако сте Европјани затоа што девалвацијата на пезосот беше голема со оваа последна влада и промената многу добро ќе ве фаворизира.

Аргентински гастрономски обичаи

Прво храна. Постојат некои видови храна кои се типични за Аргентина и кои може да се сметаат за нејзин заштитен знак, дури и кога се консумираат во други земји во регионот. Јас зборувам за асадо, дулче де лече и емпанада.

Аргентина отсекогаш била агро-извозничка земја, а недостатокот на сериозна индустријализација стана нејзин главен проблем за развој, затоа кравите, пченицата и сега сојата се оние што ги населуваат нејзините богати влажни пампаси. Месото е вкусно, многу квалитетно, токму заради пасиштата, така нема Аргентинец кој не подготвува асадо барем еднаш неделно. Класик е викендите со семејството или пријателите.

Овде, говедското месо има различни резови и различни имиња во зависност од местото на земјата. Половина, лента за печење, задник, задница, матамбре. Хоризо леб, хорипан, леб со крв колбас, морципан. Ахурите не можат да изостанат ниту на аргентинска скара: колбаси, гуштер, бубрези, колбаси во крвта, шинчулини (цревата). Добар мајстор за скара станува професионален со текот на времето, скара по скара, предизвик по предизвик, па ако имате среќа да сретнете еден, ќе ја јадете најдобрата скара во вашиот живот.

Со што е придружено толку многу месо? Па, со салати или чипс, леб на денот, неколку вкусни сосови (сос од чимичури и креол), и да се земе хепатопротектор и потоа да се одмори и да се вари. Празник за непцето!

Друг од гастрономските обичаи е карамела, слатка направена од млеко и шеќер, темно кафеава и многу слатка. Аргентинците го сакаат тоа и нема слатки или пециво што нема дулче де лече.

на сметкиНа пример, типичните слатки тесто што ги прават пекарите и се продаваат од единицата или десетина, имаат многу варијанти со дулче де лече и истите се сладоледи и слатки (alfajores, бонбони, чоколади).

Верувајте ми, ако го пробате, ќе го обожавате и ќе сакате да однесете дома некои од овие добрите производи што се продаваат во сите киосци и супермаркети. Конечно, емпанади. Емпанадите се прават во многу делови на Латинска Америка, а овде се особено популарни сорти од северна Аргентина. Тој север кој е многу поблизу до Боливија и Перу и затоа неговите јадења или дури и неговиот јазик имаат многу од тие делови.

Постои разновидност на емпанада по провинција но во основа тие се од месо или хумита (пченка, пченка), печени или пржени. Loversубителите на Емпанадас ги претпочитаат дома, правејќи тесто и полнејќи дома, но во големите градови таа традиција е изгубена и денес можете да ги купите во која било продавница во која се продаваат емпанади и пици.

Дури и Буенос Аирес се карактеризира со продажба на огромна разновидност на емпанади што не се гледа во ентериерот: шунка и сирење, зеленчук, со сланина и сливи, со виски, пилешко и обемна и слично.

Конечно, во однос на пијалокот, не можете да го игнорирате брачниот другар. Тоа е инфузија направени од лисја на растение наречено јурба мате (лисјата се сечат и мелат), спакувани и продадени. После тоа, секој Аргентинец има другар дома (помал или поголем контејнер, направен од дрво, стакло, керамика или суво тикво, на пример) и сијалица за да ја испие инфузијата.

Јербата се става внатре, се додава топла вода без вриење и се пие, по можност во здраво друштво затоа што духот на партнерот е социјален, тој е споделен.

Аргентински социјални обичаи

Аргентинците се многу отворени, пријателски и дружеубиви луѓе. Ако им се допаѓате, немаат проблем да разговараат, да ве поканат во нивната куќа и да излезат со вас. Буенос Аирес е многу голем град со ритам повеќе од главниот град на светот, па луѓето заминуваат од среда. Градот има многу ноќен живот, многу барови и ресторани, но Аргентинците многу сакаат кино и театар и шетаат по улица дури и навечер.

Во соседствата вообичаено е да се видат групи пријатели кои разговараат во зори, како седат на некој агол или на плоштад. Градовите во внатрешноста на земјата имаат дури и повеќе социјален живот од Буенос Аирес затоа што во многу од нив, особено на север, сиестата е света, така што работното време е скратено по пладне.

Потоа, бидејќи градовите се исто така мали и никој не живее многу далеку, можете да излегувате секој ден дека следниот ден секогаш има време да се одморите малку.

Додека во другите делови на светот ретко се случува луѓето да паднат ненајавени во куќата на некој пријател тука често е да се посетува пријател без предупредување. Тие ringвонат на ellвончето и воилата. Никој не е навреден, никој не мора да ја проверува агендата. Дури, средбата во куќите е вообичаенаМожеби да јадам, а потоа да излезам, можеби на скара. Пријателите се секогаш продолжение на семејството. Семејство кое, од друга страна, е секогаш многу близу до Аргентинецот.

Во недела, на пример, вообичаено е семејството да се собира на ручек. Обичајот е типичен за имигрантски град и иако асадо е типична храна, па и тестенините. Аргентина доби значителна имиграција од Италија, така што има многу потомци на Италијанци кои тие сакаат тестенини. Додека генерацијата на нонови Обичајот да се собирате околу сад со равиоли или тестенини со сос е многу чест. Друг добро почитуван обичај е да јадете њоки или њоки на 29-ти во месецот.

Кои се тогаш аргентинските обичаи? Асадо, емпанада, дулс де лече (не заборавајте да го пробате сладоледот од овој вкус), другар (со билки, сладок или горчлив, иако традиционалниот е секогаш горчлив), разговори со пријателите, излети за пиење пиво или вечен разговори за кафе каде што Аргентинец може да го реши светот со талкање помеѓу политичките идеи каде што, очигледно, перонизмот е секогаш во воздухот, без разлика на кого тоа му се допаѓа.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*