Перу ќе го ограничи пристапот до Мачу Пикчу за да го заштити од масовен туризам

Мачу Пикчу

Неодамна разговаравме за тоа како локалната самоуправа во Венеција презеде низа мерки за заштита на плоштадот Свети Марко од масовен туризам од 2018 година и се чини дека нивниот пример ќе биде следен и во други делови на светот, како што е Мачу. Пикчу во Перу .

И тоа е дека најпознатата тврдина на Инките е на работ на колапс поради огромните редици за влегување и излегување, за купување билети или едноставно за одење во тоалет. Големиот прилив на туристи кои секојдневно го посетуваат Мачу Пикчу ги натера властите да ги зголемат ограничувањата за пристап до местото.

Овие мерки беа усвоени откако Унеско предупреди да го запише Мачу Пикчу на светската листа на наследство во опасност доколку не бидат преземени мерки. За што се работи?

Зошто беа преземени овие чекори?

Во 1983 година Мачу Пикчу беше прогласен за светско наследство од страна на УНЕСКО. Во тие рани години, тврдината Инка поздравуваше нешто повеќе од сто илјади посетители годишно. Но, сè се смени во 2007 година кога беше признато како едно од новите 7 чуда на современиот свет од швајцарската компанија New Open World Corporation. Осумстотини илјади билети се продадени таа година и сè се забрза до минатата година кога прими 1.419.507 посетители. Спектакуларно зголемување на посетите тешко сварливи.

Унеско gave даде на владата во Перу период од две години да го подобри управувањето со конзервацијата на градот или во спротивно ќе го вклучеше Мачу Пикчу во светската листа на места со наследство во ризик. Пред да заврши таа вратоврска и на радост на сите, презентираните мерки беа доволни во очите на Комитетот да не го вклучи споменикот на тој список.

Врв Мачу Пикчу

Ова се новите правила што стапија на сила на 1 јули и вклучуваат:

  • Забрането е влегување во Мачу Пикчу без водич.
  • Секој водич може да земе најмногу 16 лица.
  • Воспоставени се два часа за посета. Прва група од 6 наутро до 12 часот на пладне и втора група од 12 часот до 17:30 часот.
  • Билетот дава право да остане само четири часа внатре во страницата. Во тоа време, можете само да заминете и повторно да пристапите еднаш за да отидете во услугите.
  • Основно е да се добие влез во Мачу Пикчу пред посетата преку официјалната веб-страница.
  • Бесплатно влегување за граѓаните на Куско е само во недела.
  • Не е дозволен пристап до Мачу Пикчу со стапчиња за селфи, чадори, музички инструменти, колички за бебиња, животни и храна и пијалоци.

Што е Мачу Пикчу?

Тоа е град на Инките, чие име значи стара планина и ја носи од локацијата на која се наоѓа. Се верува дека архитектонскиот комплекс опкружен со водни канали, платформи и храмови бил изграден во XNUMX век од страна на Инките Пачачутек. Во свое време тој бил важен административен, верски и политички центар. Денес нејзините урнатини се сметаат за културно наследство на човештвото од страна на УНЕСКО.

Мачу Пикчу, Перу

Каде се наоѓа?

Сместена на 112 километри северозападно од Куско, во провинцијата Урубамба, тврдината е опкружена со водни канали, храмови и платформи.

Архитектура и историја

Мачу Пикчу е поделен на два сектора: земјоделскиот што ја сочинува мрежата на платформи или вештачки тераси и урбаниот што ги исполнувал административните функции и бил составен од плоштади и згради како што се Храмот на Сонцето, Храмот на трите прозорци , Главниот храм и секторот Кондор.

Овие конструкции имаат класичен стил на Инките: трапезоидни врати и прозорци или камени wallsидови со правоаголна форма споени без употреба на амалгам.

Неговите конструкции го следат класичниот стил на Инките: згради со полиран камен wallsид во правоаголна форма, споени заедно без употреба на амалгами, трапезоидни врати и прозорци. Неговата величествена архитектура се состои од околу 140 структури низ целата тврдина.

Мачу Пикчу беше откриен благодарение на истражувачот Хирам Бингам III кој ја бараше последната престолнина на Инките Вилкабамба. Години подоцна сетот ќе биде прогласен за „Историско светилиште на Перу“ во 1981 година.

Како да стигнете до Мачу Пикчу?

За да стигнете до Мачу Пикчу, можете да изберете две рути: преку патеката Инка или со железничка пруга до Агуас Калиентес и од таму со автомобил или пешачење додека не стигнете до планината каде што се наоѓа тврдината.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*