Рајанер ги продолжува своите откажани летови до март 2018 година

Летовите се откажани до март 2018 година

Пред неколку дена за жал комунициравме дека Авиокомпанија „Рајанер“ откажал голем број летови закажани до 28 октомври. Па, денес знаеме дека Рајанер ги продолжува своите откажани летови не помалку од до март 2018 година. Што значи тоа? Кои ќе бидат другите 400.000 XNUMX најпогодени патници од ноември, додавајќи на веќе големата сума на откажувања за септември и октомври.

Така, тие го соопштија ова преку широко соопштение за јавноста што можете да го прочитате овде Истото во кое тие ја сумираат причината за наведените откажувања и аеродромите кои ќе бидат најмногу погодени од овие откажувања.

Денес „Рајанер“ има вкупно 400 авиони, од кои 25 ќе престанат да работат до означениот датум. Ова претпоставува дека во текот на претстојната зима, ќе откаже вкупно 34 рути, двајца од нив со вклучени шпански аеродроми. Ова веќе не е само за патниците кои ги купиле овие билети за лет, туку и за нискотарифната ирска компанија, бидејќи значително ги намали своите прогнози за раст.

За летото 2018 година, Рајанер планира да има флота од вкупно 445 авиони и тие веќе предупредуваат дека од нив, 10 од нив ќе останат невработени поради истото прашање што ги засега денес: нередот со одморите на пилотите.

Но, да дојдеме до најважното нешто: Кои шпански летови или линии се вклучени досега во овие откажувања? Според самата авиокомпанија, тие се Глазгов-Лас Палмас и Софија-Кастелон. Рајанер исто така осигури дека таквите патници веќе биле известени преку е-пошта „нудејќи им алтернативни летови или враќање на средствата“ за нивните билети. И, сите тие се обештетени со купони од 40 евра (80 во случај на кружни летови) за да можат да летаат со компанијата помеѓу октомври и март. Патниците кои ќе се одлучат за оваа последна опција, мора да го резервираат билетот во октомври.

Откажани рути за летање

И за шпанските читатели кои нè следат и за оние кои нè следат од надвор од нашите граници, тука се сите правци откажани од ноември до март 2018 година:

 1. Букурешт - Палермо
 2. Софија - Кастелон
 3. Ханија - Атина
 4. Софија - Меминген
 5. Ханија - Пафос
 6. Софија - Пиза
 7. Ханија - Солун
 8. Софија - Стокхолм (NYO)
 9. Келн - Берлин (SXF)
 10. Софија - Венеција (TSF)
 11. Единбург - Шчечин
 12. Солун - Братислава
 13. Глазгов - Лас Палмас
 14. Солун - Париз БВА
 15. Хамбург - Единбург
 16. Солун - Варшава (WMI)
 17. Хамбург - Катовице
 18. Трапани - Баден Баден
 19. Хамбург - Осло (ТРФ)
 20. Трапани - Франкфурт (HHN)
 21. Хамбург - Солун
 22. Трапани - Genенова
 23. Хамбург - Венеција (ТСФ)
 24. Трапани - Краков
 25. Лондон (LGW) - Белфаст
 26. Трапани - Парма
 27. Лондон (СТН) - Единбург
 28. Трапани - Рим ФИУ
 29. Лондон (СТН) - Глазгов
 30. Трапани - Трст
 31. Newукасл - Фаро
 32. Вроцлав - Варшава
 33. Newукасл - Гдањск
 34. Гдањск - Варшава

Прашања одговорени од Рајанер

Следно, ви оставаме некои од најчестите прашања што беа побарани до Рајанер во последните неколку недели со откажувањата:

 • Дали овој проблем со усогласувањето на А / Л ќе се повтори во 2018 година?
  Не затоа што A / L ќе биде доделен за целосен 12-месечен период во 2018 година.
 • Дали сите засегнати клиенти биле информирани за овие промени во зимското време?
  Да, сите погодени клиенти денес добиле известувања по е-пошта.
 • Дали овие клиенти за промена на времето имаат право на надомест на штета од ЕУ261?
  Не, бидејќи овие промени во распоредот се направени 5 недели до 5 месеци однапред, надоместокот EU261 не настанува.
 • Дали стапките ќе се зголемат како резултат на овој побавен раст?
  Рајанер ќе продолжи да ги намалува стапките. Серија продажби на седишта ќе се реализираат во наредните месеци, почнувајќи со продажба од 1 милион места викендов по цена од 9,99 € во еден правец.
 • Thereе има ли повеќе откажувања?
  Овој побавен раст значи дека ќе имаме резервни авиони и пилоти преостанати во текот на зимата и летото 2018 година. Во последната недела работевме повеќе од 16.000 летови со само 3 откажувања, 1 поради затворање на пистата и 2 поради неповолни пренасочувања.
 • Како можам да знам дали мојот лет е засегнат?
  Rе добиете е-пошта за промена на летот од Рајанер или во понеделник, 18 септември или денес, среда, 27 септември.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*