Роаминг во странство: каде, кога и по која цена

Секој travelубител на патувања во XNUMX век знае дека носењето мобилен телефон со вас во вашите нови авантури е од суштинско значење, и не само во итни случаи. Споделувајте фотографии на социјалните мрежи, користете ја мапата, пронајдете локални ресторани за храна… За време на патувањето, паметниот телефон е продолжение на самиот себе. Но, што да правам со страшниот Роаминг?

Од 15 јуни 2017 година роаминг повеќе не е применлив во целата област на Европската унија. Ова значи дека конечно ќе можете да продолжите да користите вашите податоци и стапка на повик од која било земја членка како да сте во Шпанија. Всушност, програмата е наречена 'лутаат како дома"за понатамошно појаснување на корисниците.

Сепак, по оваа промена, сè уште има многу нерешени прашања, како што се цените што се применуваат, каде се валидни и дали има исклучоци. За дополнителен мир на умот, ќе разгледаме сè што влијае на роамингот барем во 2018 година. Но, ќе започнеме со разјаснување на основите на поимот: што е во роаминг.

Што е роаминг?

Крстарење со меден месец

El Роаминг е роаминг на податоци надвор од земјата потекло на договорот за телефонија. Тоа е, целата потрошувачка на повици, смс и мобилни податоци надвор од земјата во која обично живеете, каде што, според тоа, сте ја договориле стапката на вашиот мобилен телефон.

До промената на регулативата, сите мобилни оператори може да го задржат правото да наплатат доплата за користење на мобилниот телефон надвор од соодветните национални граници. И оваа дополнителна цена влијаеше во поголема мера на употребата на мобилни податоци за Интернет, што може да значи сметки од стотици евра ако не бидете внимателни. Земајќи ја предвид големата употреба што денес се дава на мобилниот интернет, роамингот несомнено станал дистопија.

Сега, со промените што ги применува европската регулатива, можете продолжете да ја користите стапката на мобилен телефон од која било земја на ЕУ точно исто како да сте дома. Што повеќе, нема да мора да правите промени или да ги активирате нема шанси; Вашиот оператор ќе препознае дека сте во земја-членка и ќе утврди каква стапка ќе важи за вас. Сепак, мора да земете предвид некои географски ограничувања и применливата политика според тоа каков тип на стапка.

Каде се применува „роаминг како дома“?

El нов роаминг Таа е применлива во сите земји на Европската унија на задолжителна основа од сите телефонски оператори. Тие исто така можат да одлучат дали да ја прошират оваа регулатива и на други земји кои и покрај тоа што не се дел од заедничкиот простор, имаат многу односи, блискост или се место за честа посета; тоа е она што се случува со Норвешка, Турција, Лихтенштајн или Соединетите држави.

Она што треба да го имате на ум е дека овој роаминг како дома тоа важи само откако ќе бидете надвор од вашата земја. Тоа е, меѓународни повици од вашата земја потеклото нема да има корист од домашната стапка, но ќе се примени соодветниот трошок утврден од вашиот оператор. Целта на оваа мерка е дека, кога патувате или се преселувате од една во друга земја од која било причина, да можете да го користите вашиот мобилен телефон без грижи. За да комуницирате со други земји од дома по најдобра цена, мора да најмите една меѓународна стапка на повик што ве компензира во цена и минути. Препорачуваме да го пронајдете оној кој најдобро одговара на вашите потреби, консултирајте се со овие телефонски зделки.

И што ако вашите патувања во странство се почести од обичниот еднократен одмор? Ете го ограничување на разумната употреба на податоците во странство за секоја тарифа. Така, ако се утврди дека корисникот поминува повеќе време во странство отколку во неговата земја на потекло, операторот ќе побара објаснување пред да аплицира. злоупотреба на доплата. Како curубопитен факт: оние луѓе кои секојдневно се движат меѓу границите за работа, ќе уживаат во втора сим картичка и вообичаена стапка под услов да се поврзуваат барем еднаш дневно од нивната земја на потекло. Јасен пример е роамингот применлив во Андора, каде што работат голем број шпански и француски вработени.

Роаминг во неограничени стапки на податоци

Велосипедизам со деца

Видот на стапката што ја договорил корисникот може да повлече специфични промени во примената на границите на роаминг.

Така, за оние кои имаат а телефонски пакет со одредена количина на податоци и повици, тие ќе бидат целосно почитувани додека се во странство. На овој начин, вашата потрошувачка ќе биде намалена од вкупната достапна нормално.

Во стапките што ги имате неограничени минути и податоци, роамингот ќе се применува со резервации, но, да, со износ што може да се спореди со придобивката што корисникот ја добива со овој вид на производ.

Стандардот утврдува со математичка формула дека операторот е должен да му понуди на корисникот двојно поголем резултат на поделба на цената на цената на цената со максималната цена за 1 GB утврдени со прописи (6 € / GB во 2018 година). На пример, ако имате неограничен пакет податоци и повици за 42,90 €, вашиот оператор мора да ви дозволи да потрошите најмалку 14,3 GB мобилни податоци.

За поголема јасност со потрошувачот, откако тие ќе влезат во дестинацијата, операторот ќе им испрати СМС со сите информации за роаминг што се применливи за нивната стапка.

Може ли да шетам со припејд картичка?

Во времето на изготвување на регулативата, користењето на при-пејд картички претставувало проблем за операторите. И дали е тоа роаминг за при-пејд, која нема фиксен надоместок или претходно дефинирана понуда за потрошувачка, беше голема компликација за да се предложи ефективен метод на контрола.

Конечно, во договорот се наведува дека корисниците кои го користат овој телефонски систем тие исто така ќе можат да имаат корист од роамингот во Европа со услови што ќе зависат од рамнотежата достапна за време на патувањето. Ако пред заминувањето во странство корисникот наплати 40 евра на својата картичка (што ќе важи и за зборување и за прелистување), најмалку 6,66 GB ќе бидат достапни за потрошувачка по национална цена.

Овој минимум што операторот треба да го понуди се пресметува со делење на салдото што корисникот го има на својата картичка со истата максимална цена од GB што беше земена во предвид за границите на роаминг во неограничени стапки на податоци.

Што се случува ако се нарушат условите за роаминг?

Роаминг мобилен

Ако сте вие ​​што правиме неправилна употреба или друго од она што е предвидено во регулативата, одговорот е јасен: мора да плаќаат вишок потрошувачка. На роаминг што може да се применат во стапките се следниве:

  • По повик: 0,032 € за минута.
  • Со СМС: 0,01 € по единица.
  • За мобилни податоци: 6 € по гигабајт.

Земајќи ја предвид релевантноста на услугата за податоци, овој дополнителен трошок ќе се намалува секоја година најмалку до 2022 година.

Од друга страна, ако беше операторот тој што применува неточни стапки за вас додека сте во странство, вие имате целосно право поднесе барање за роаминг да ви биде регулирано за вас. За да го направите ова, вообичаена работа е да одите во компанијата за да го направите прво релевантното тврдење. Ако не можете да го решите директно со неа, можете да одите на канцеларија за услуги на потрошувачи или, во поголема инстанца, до CNMC (Националната комисија за пазари и конкуренција). Ова е регулаторно тело кое надгледува дека телекомуникациските компании, меѓу другите, ги почитуваат издадените прописи.

Пронајдете ги информациите за роаминг на вашиот оператор

Дури и со сите информации утврдени со прописите, секогаш се препорачува пред да започнете со патувањето да проверите кои се условите за роаминг на вашиот оператор, и според земјата во која одите и според стапката што сте ја договориле или времето што ќе трае вашиот престој во странство.

За да го пронајдете, можете да отидете на веб-страницата на секоја компанија, каде што треба да се појават условите и условите за услугата. Овде ви оставаме список со страницата каде што можете да ги најдете сите информации за секоја од нив:

  • Роаминг во Мовистар: во рамките на делот за најчесто поставувани прашања во делот за услуги на клиенти во Мовистар.
  • Информации за роаминг во портокал: Во портокаловата помош, во делот за пребарување стапки за мобилни телефони, јасно ќе го најдете како најважен момент.
  • Стапки на роаминг Јоиго: Одете во поддршка на клиенти во горното мени, изберете „мобилен интернет“ од списокот на предложени теми и ќе најдете тема за интернет во странство.
  • Роаминг на Водафон: Itе го најдете на два начина: како уште еден производ во рамките на неговите стапки и во видлив пристап во менито за помош.
  • Роаминг Пепефон: Пристапувајќи до менито за помош, ќе ги најдете сите информации за роаминг во мобилната линија, најчесто поставувани прашања, како за повици, така и за потрошувачка и контрола на податоците.
  • Azzезел роаминг: Во просторот за помош на компанијата, одете на процедури и ќе ги најдете условите за роаминг Jazztel во складиштето на корисни информации.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*