Филипинска гастрономија

Филипинска салата

Гастрономијата на Филипините е збир на кулинарски обичаи поврзани со жителите на Филипини, оваа кујна е под силно влијание и на кујните од Југоисточна Азија и на некои европски, како што е шпанската кујна. Како општо правило, Филипинците традиционално имаат три оброка на ден: алмусал (појадок), тангалијански (ручек) и хапунан (вечера). плус попладневна закуска наречена закуска. Иако тие исто така можат да јадат 6 пати на ден.

Под ова сакам да кажам дека на Филипините храната и целата нејзина гастрономија се поврзани не само со храната и нејзиното значење, туку и со дел од неа, нејзината култура и сите нејзини обичаи.

Предхиспанското влијание

Филипинска чинија со храна

Првото влијание на Филипините, во предхиспанското време, се забележува во подготовката на одредена храна со готвење во вода, парење или печење. Овие методи се применуваат на широк спектар на храна, почнувајќи од карабао (вода бивол), крава, пилешко и свинско месо, до школки, риби, мекотели, итн. Малејците одгледувале ориз во Азија од 3200 година п.н.е. Ц. Трговските патишта во предхиспанското време биле направени со Кина и Индија воведување на употреба на тојо (соја сос) и патис (сос од риба) во диетата на Филипините, како и методот на пржење и подготовка на супи во азиски стил.

Доаѓањето на Шпанците

Пристигнувањето на Шпанците предизвикало промена на некои кулинарски обичаи, воведување чили пиперки, сос од домати, пченка и метод на сотење со лук наречен чорба, што во моментов може да се најде дефиниран со овој збор во филипинската кујна.. Зачувување на некои јадења со оцет и зачини се користи денес и е метод воведен од Шпанците во локалната кујна..

Постојат адаптации на шпанските јадења во филипинската кујна и тие се многу популарни, како што е паелата, која во филипинската верзија е еден вид валенсијански ориз, локални верзии на хоризо, ескабеше и адобо.

Кинеско влијание

Филипинска храна

Во текот на деветнаесеттиот век, кинеската кујна започна да го врши своето влијание во форма на продавници за пекари или тестенини кои започнаа да се основаат на целата територија. Толку многу што понекогаш имињата се мешаат на овој начин што има ароз калдо (ориз и пилешко во супа) и морискета тостада (стар термин за синангаг или пржен ориз).

Појава на други култури

Од почетокот на XNUMX век, појавата на други култури донесе и други стилови и затоа, во моментов, се забележува влијанието на американската, француската, арапската, италијанската и јапонската кујна, како и воведувањето на нови кулинарски процеси.

Оброци на Филипини

Филипински ражничи

Како што можеби претпоставувате, Филипинците сакаат да јадат, затоа можат да јадат од 3 до 6 пати на ден, правејќи најмалку 3 целосни оброци и 2 закуски. Комплетен оброк обично е комбинација на ориз (парен или пржен) и барем еден оброк. Пржениот ориз обично се служи за време на појадок.

Најчестите методи за готвење на Филипините се адобо (варен во соја сос, лук и оцет), синиганг (варен со база на тамаринд), нилага (варен со кромид), гинатаан (варен со кокосово млеко) и пинаксив (варен во ѓумбир и оцет), сите користат една од следниве намирници: свинско, пилешко, месо, риба и понекогаш зеленчук.

Различни провинции на Филипините имаат свои специјалитети и јадења во кои секој нејзин жител ужива и сака да им го покаже на туристите кои пристигнуваат. Овие регионални деликатеси обично се подготвуваат за време на фестивалите (голем фестивал во чест на еден светец), а некои служат како главен извор на приход за локалитети што дури се извезуваат во други земји.

Улична храна

Ако одите на Филипини, ќе видите многу улични продавачи кои продаваат маис (слатка пченка), свинско месо во скара, пилешко и хлебните, чихарон (свинска кожа или уши, пилешка кожа или месо од органи), топчиња од лигњи, риби, лигњи, јајца, кикирики , познатиот Балут (сварен ембрион од патка кој се смета за деликатес), варени јајца, сендвичи со ориз ... и многу повеќе.

Храната на уличните тезги е поевтина отколку ако одите во ресторан, но хигиената на храната може да остави многу за да се посака, Значи, ако го цените вашето здравје, повеќе сакате да одите на потивко место за јадење за да ги пробате овие нови и различни јадења.

Дали знаете што е Пулутан?

Филипински јадења со храна

Пулутан е храна што се јаде со алкохолни пијалоци. Скоро сè што можете да најдете на менито во ресторан, што можете да купите за да јадете додека пиете алкохол. Најпопуларните пулутан се пржени компири со сос од домати, колбаси, бабо-токваат (пржено соја и тофу), кикиам, риба, лигњи или топчиња од пилешко, пржено пилешко, пржено пржено каламари (прстени од лигњи) и многу други јадења.

Да се ​​земе предвид

Ако патувате на Филипини, треба да знаете дека гастрономијата е различна од онаа на која сте навикнале во вашата земја, но дека со отворен ум можеби ќе можете да уживате, па дури и да повторувате. Покрај тоа, исто така, во рамките на нејзината гастрономија ќе можете да најдете јадења што ги претпочитаат туристите, морска храна, вегетаријанска храна, многу овошје и храна што можете да ги најдете во аголниот супермаркет.

Она што навистина е важно кога патувате на Филипини е тоа што знаете каде треба да јадете, запомнете дека хигиената на уличните тезги не е добра и може да зафатите гастроинтестинално заболување. Вреди да се плати малку повеќе и да се јаде храна со добар квалитет. Доколку престојувате во хотел, ве советувам пред да излезете на вечера или ручек во градот, побарајте совет од хотелскиот совет за популарни места за вечера или јадење и дека туристите кои биле претходно задоволни. Не одете сами без да ги знаете местата бидејќи како и на сите места, ако сакате да јадете по квалитетна цена, треба да знаете каде одите.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*