Чад

Слика | Гардијан Нигерија

Не многу патници се осмелуваат да патуваат во Чад. Конфликтите и терористичките напади значат дека туризмот не цвета со иста брзина и интензитет како и во другите земји на африканскиот континент. Затоа, здравствените, транспортните и туристичките инфраструктури се доста несигурни. Сепак, токму отсуството на сето ова ги турка најсмелите патници да патуваат во Чад во потрага по авантура.

Зошто да патувате на ова далечно место кога е толку опасно? Аргументите во прилог вклучуваат оази на северните пустини, шарм на крстарење по езерото Чад или големи стада диви животни во националните паркови.

Пустина Енеди

Пустината Сахара е најголема во светот. Преполн е со дини, кои ги прекинуваат само карпести формации како што се Саланскиот атлас, планините Ахагар или планините Тибести. Сепак, пустината Енеди со својот уникатен каменест пејзаж е веројатно најспектакуларниот агол на Сахара.

Меѓу неговите атракции можеме да ги наведеме пустинските езера, планините, слотовите кањони, праисториските пештерски слики и античките морски лакови кои сега се наоѓаат во морињата на дините, кои се формирале кога Езерото Чад се прошири.

Езерото Чад

Уште многу повеќе километри од Нџамена, ќе го најдете она што некогаш беше едно од најголемите слатководни езера во светот.

До раните 70-ти, езерото Чад беше како море во Африка што го делеа неколку земји како Нигер, Нигерија, Чад и Камерун. Иако неговата површина може да биде 25 км000 на врвот на сезоната на дождови, малку по малку езерото пресушува и во последните четири децении изгуби 2% од својата површина, со разорни еколошки и социјални последици што ги предизвикува рибарите и земјоделците.

Гауи

Во овој град, прекрасните насликани куќи од кал се импресивни, додавајќи боја на монотониот пејзаж на темно кафеави тонови.

Национален парк Закума

Слика | Пиксабеј

Закума се наоѓа веднаш јужно од Сахара како најсеверен дел од големите национални паркови на континентот и Тој е еден од последните примери на суданско-сахелискиот екосистем.

Пејзажите на овој национален парк се уникатни, комбинација на отворени простори со мочуришта, савански шуми и грмушки.

Иако граѓанската војна и ловокрадството ја уништија фауната во областа, популацијата на животните порасна неверојатно и сега има големи стада биволи, роан антилопа и елен. Покрај тоа, голем број птици живеат во мочуриштата Закума и скоро половина од жирафите Кордофан во Африка живеат во овој парк, што го прави ова место волшебен пејзаж.

Други животни кои живеат во паркот се гепард, леопард и забележана хиена, како и големи стада слонови.

Сарх

Тука патникот може да ја открие најзелената и најпријатна страна на песочниот Чад и да се релаксира покрај реката Чари. Главниот град на памукот во земјата не е ништо повеќе од место што заостанува, пријатен и поспан град под сенката на огромни дрвја. Регионалниот музеј Сарх прикажува античко оружје, музички инструменти и маски. Во текот на ноќта, нилските коњи честопати се полеваат на бреговите на реката Чари.

Како да патувате во Чад?

За да влезете во Чад, потребно е да добиете виза. Оваа земја нема амбасада во Шпанија, затоа визата мора да се побара во Париз во амбасадата на Чадија. За ова, ќе треба да се презентираат, покрај другите документи, пасошот со минимална важност од 6 месеци, сертификат за вакцинација против жолта треска и писмо со покана.

Земајќи ја предвид деликатната состојба во Чад, од безбедносни причини, препорачливо е да обезбедите информации за контакт и да ја известите шпанската амбасада во Камерун за патот и престојот во Чад.

Безбедност во Чад

Во моментов не е препорачливо да патувате во Чад, освен ако не станува збор за случај од крајна потреба. Ако патникот сепак реши да влезе во земјата, погодно е да се избегнат сите погранични области поради ризик од вооружени напаѓачи и особено на границата со Нигер, поради терористичката закана од Боко Харам.

Санитарни мерки

За да патувате во Чад, задолжително треба да се вакцинирате против жолта треска. Министерството за надворешни работи препорачува вакцинација против хепатитис А и Б, тифусна треска, дифтерија и менингитис, како и вакцината против тетанус. Слично на тоа, препорачливо е да се следи профилактички третман против маларија пред да патувате во оваа централноафриканска земја и да ги преземете потребните мерки на претпазливост против комарците.

Еднаш во земјата, препорачливо е да се преземат одредени мерки за хигиена на храната: секогаш консумирајте вода во шише, избегнувајте мраз и сурово овошје и зеленчук без лушпа.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*