Што е сурфање на кауч

Слика | Пиксабеј

Сурфањето со каучи е начин да останете бесплатно каде било во светот, па ако сакате да патувате, но немате пари, ова може да биде најдоброто решение. Тоа е виртуелна заедница во која луѓето од целиот свет нудат бесплатно сместување на други патници или во форма на софа (каучот на англиски јазик) или просторија.

Како тоа функционира?

Постапката е едноставна. Оние кои се заинтересирани за овој тип на сместување, треба само бесплатно да се пријават на веб-страницата за сурфање со каучи и да создадат профил. На овој начин се гради глобална заедница која помага во рушење на бариерите, запознавање луѓе и истражување на светот.

Важно е кога поднесувате барање за престој, да се претставите и да го опишете вашиот интерес да ја знаете нивната земја, рутата што имате намера да ја направите и што сакате да научите за нивната култура.

Сурфањето со каучи работи само кога двете страни даваат и добиваат нешто: пријателство, интересни анегдоти и гостопримство.

Слика | Пиксабеј

Што друго нуди сурфање на каучи?

Не само сместување, туку и можност за средба со патници да испијат кафе и да им го покажат градот. Многу е добра опција ако, како домаќин, споделите стан со други луѓе кои не се воодушевени од приемот на вакви посети.

Предности на сурфање на каучи

  • Многу е ефтино: Целта на сурфањето на каучи е да спиете во затворени простории без да потрошите ништо, па затоа е многу економично. Сепак, се смета за aубезен гест да му дадете подарок на домаќинот или да го поканите на ручек еден ден.
  • Културна размена: Сурфањето со качулки ви овозможува да стапите во контакт со локалното население. Овој пристап овозможува да се дружат со луѓе од кое било место и социјална класа. Домаќините нудат поинаква перспектива на местото што го посетува патникот што инаку не би го имале. Истото се случува и обратно.
  • На кратко, сурфањето со каучи ви овозможува не само да стекнувате нови пријатели ширум светот, туку и да ги запознавате другите култури, традиции и начини на разбирање на животот на некој поп личен начин.

Недостатоци на сурфање на каучи

  • Неизвесност: На некој начин, сурфањето со каучи е лотарија затоа што никогаш не знаете со кого ќе наидете. И покрај тоа што имате систем на профили и препораки, има многу детали што нема да ги знаете за домаќинот или гостинот до моментот на соживот.
  • Помала слобода на дејствување: Иако има домаќини кои ја позајмуваат својата куќа како да е хотел (тие ве прашуваат само датумот на поаѓање и ви ги даваат клучевите), нормално кога учествуваат на сурфање со каучи се исто така заинтересирани да живеат со својот гостин и да прават некои активности заедно. На крајот на краиштата, не можете да се однесувате како да патувате тотално сами. Со прифаќање на нивната гостопримливост, мудро е да им дадете малку од вашето време.

Слика | Пиксабеј

Совети за подобро искуство

Донесе подарок

Од моментот кога домаќинот ќе го прифати барањето на сурферот, сурферот станува нивен гостин. Бидејќи ја нудите својата куќа, што помалку од тоа да му дадете подарок за да покаже благодарност. Можете да го прашате што би сакал да добие од вашата земја или директно да го изненадите. Тоа ќе биде детал што ќе го обожавате и прв чекор кон пријатен престој.

Купете си сопствена храна

Домаќинот ви дозволува да спиете под неговиот покрив, но не мора да плаќа за одржување. Затоа, штом пристигнете, побарајте супермаркет во близина и купете што ќе ви треба за време на вашиот престој. Дури и ако имате кујна на располагање, подобро е да не ја измачувате храната.

Соработувајте во она што можете

Каков минимум отколку да соработувате со сè што ви е на дофат за да го направите престојот што е можно попријатен за секого. Ако имате мал простор на софата во дневната соба, обидете се да ги организирате сите ваши работи и прашајте го вашиот домаќин во кое време станува. Сето ова може да изгледа многу очигледно, но секогаш е добро да се потенцира.

Кратка посета

Поговорката вели дека добро ако е кратко, двојно добро. Затоа е подобро да не се продолжува посетата подолго отколку што е потребно. Општо се смета дека три или четири дена е совршено време за сурфање со каучи, бидејќи ви овозможува да го откриете градот и да се сретнете со вашиот домаќин без да бидете заморни.

Добар став

Пред неочекуваното, одржувајте добар став. За сурфање на каучи, како и за патување, мора да имате отворен ум кон сите видови луѓе и искуства.

Така, накратко, сакам да ви пренесам дека со овој ресурс за сурфање е можно ефтино патување и оптимизирање пари, и дека покрај постигнувањето на таа економска корист, ќе можете да научите и да комуницирате со луѓе, што не би во спротивно направи.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*