Абориџини групи на Африка

Пигми во Африка

Историски, тоа е африканскиот континент кој на крајот им дава човечки живот на останатите, правејќи го тоа под миграциски процес кој траеше со милениуми за да го достигне нивото како што го знаеме денес. И покрај ова, сè уште можеме да зборуваме за групи африкански абориџини кои траат во овие земји од многу далечни времиња, што е наша цел во оваа пригода да запознаеме неколку од овие групи.

На овој начин во прв степен секогаш ќе мора да зборувате за присуството на пигмии, кои за возврат, исто така, се сметаат за први доселеници, исто така, на сите АфрикаЕдна од нивните најголеми особености е што тие имаат големина што обично не достигнува метар и половина, освен тоа треба да се напомене дека тие обично се наоѓаат во џунгла региони.

Покрај тоа, ние исто така ја наоѓаме како друга важна група грмушки на пустината Калахари, што според историчарите и археолозите нивната важност лежи во фактот дека тие се многу слични по генетика со првите африкански имигранти.

За оваа прилика ќе завршиме со упатување на семити, кои имаат главна карактеристика од важност, опфаќајќи ги сите локални арапски групи, кои, како што може да се погоди, завршуваат да се разгрануваат во уште неколку.

Повеќе информации: Африкански абориџини

Фото: Пасош3

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*