Апсолутно сè за островот Мафија во Танзанија

La Остров на мафијата Тој е дел од зачинетите острови на Танзанија, заедно со Занзибар y Бемба. Како еден од 6-те окрузи во регионот на Пвани, на Isla Мафија се управува од главниот остров, а не од Занзибар.

La Остров на мафијата никогаш не се сметало за дел од Занзибар. Според Националниот попис на Танзанија 2002 година, населението во областа на Мафија беше 40,801. Луѓето од Остров на мафијата главно се рибари; многумина исто така одгледуваат храна, но во мал обем.

Островот е добро место за нуркање, риболов или едноставно релаксирање.

Неоткриена плажа на островот Мафија

Историјата на островот Мафија започнува во осумнаесеттиот век. Островот некогаш играше многу важна улога во договорите меѓу луѓето од Далечниот исток и главниот остров, Танзанија. Тоа беше задолжителна станица за персиските бродови. На малиот остров во Чоле мњини, во близина на заливот на Холе, беше установа што претставуваше еден од најважните контролори на сребро и минерали на исток од Зимбабве.

Во средината на 1820-тите, градот на Куа или островот на Aniуани, бил нападнат од 80 кану од кои носеле канибали Сакалава Мадагаскар, кој јадел поголем дел од локалното население, а остатокот го земал како роб.

Според договор во 1890 г. Германија ја презеде контролата врз Мафија и изградени згради во Холе. Германија му платил на султанот Сајид Али бин Саид ал-Саид од Оман 4 милиони УСД за островот и дел од главниот брег. Во јануари, 1915 година, Мафија беше преземена од британските трупи како база за воздушни и морски напади.

Зајдисонце на островот мафија

Име Мафија, потекнува директно од арапскиот „морфије“, што значи „архипелаг“. Во 1995 година, островот Мафија доби финансиска помош од WWF да направи морски центар за дивина наместо да го направи островот туристичко одморалиште.

Округот на Мафија е поделена на 7: Балени, Jobобондо, Канга, Килиндони, Киронгве, Кигеани y Мибулани. Островот во Мафија Тој е дел од архипелаг на островите на Индискиот океан, опкружен со мали корали.

Ложа КинасиТоа е мала семејна гостилница со само 12 соби и со неверојатни градини на крајбрежјето. Тој беше дизајниран да ги понуди сите погодности што ги барате, вклучувајќи библиотека со локални информации, пијалоци навечер, базен, бар и часови за риболов.

Мирни води на островот мафија

Островот е еден од најмалку развиените во земјата и сепак е важен дел од историскиот процес. Инфраструктурата на Мафија тоа е сиромашно; има електрична енергија само во главниот град и во Унтетен, најтуристичката област. Малку куќи имаат вода за пиење. Ако сакате да патувате на островот, тоа можете да го направите во мали авиони од Дар ес Салам или со брод пристигнувајќи на Кисију.

Повеќето од населението на Мафија тоа е крајно сиромашно. Островот, како и многу други места на остатокот од брегот на Танзанија, страдаше од суши во последните три години. Иако риболовот стана многу важен во последните децении, тој е забранет на југот на островот.

Мафија нема весници, продавници за книги или библиотеки и луѓето главно зависат од информациите што ги емитуваат на радио. Сепак, современите телекомуникации почнуваат да се појавуваат. Пред неколку години, на некои јавни места се појави првиот сателит, овозможувајќи им да добиваат телевизиски канали. Неодамна е воведена мобилна телекомуникациска мрежа, сепак цената е многу висока. Во 2004 година, беа отворени првите 2 Интернет-кафулиња, користејќи сателитска технологија; еден во главниот град Килиндони а другиот во еден од хотелите во Унтетен.

Ова е веројатно почеток на процес на проширување, отворајќи нови можности барем за некои од локалните жители; не само да комуницираат преку е-пошта, туку и да ја користат мрежата како извор на информации.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*