Аргуинегин

Аргуинегин е прекрасно рибарско село сместено во југозападниот дел на Остров Гран Канарија. Исто така е најважниот град во туристичката општина Моган, со спектакуларни плажи и репутација на поседување најдобри зајдисонца на целиот остров.

Затоа, посетата на Аргуинегин ќе ви овозможи да откриете извонредни пејзажи на морето, а во околината и на планините; уживајте во вкусна кујна и размислете за спектакуларниот поглед, бидејќи на чисти денови можете дури и да видите Тенерифе и неговата покачена Теиде. Некои мали споменици ја комплетираат понудата што Аргуинегин ја има за вас. Ако сакате да го знаете ова прекрасно Канарско село, ве покануваме да не следите.

Што да видам и што да правам во Аргуинегин

Се верува дека населението веќе постоело во прехиспанска ера бидејќи неговото име веќе се појавува во „Ле Канарин“, хроника на освојувањето датирано од почетокот на XNUMX век. Со други зборови, тоа веќе било место населено со абориџини на островот. Останаа бројни примероци од ова.

Споменици

Токму општината Моган има разни археолошки локалитети од тоа време. Најважниот, деклариран Стоки од културен интерес Тие се оние на Ломо де лос Гатос, Кањада де Мар, Кастилети де Табаибалес, Когола де Венегера и Ломо де лас Кармелитас.

Од друга страна, во градот Моган ја имате убавата црква на Сан Антонио, изградена во XNUMX век, и исто така Изгорена воденица, што curубопитно е во совршена состојба. Тоа е стара мелница за брашно што навистина била запалена во XNUMX век од еден сосед. Но, денес е обновен и можете да го посетите. Покрај тоа, опкружен е со градина од кактуси украсена со типични предмети од областа. За него се вели дека е ветерница поголеми колку има во Гран Канарија.

Резерва Инагуа

Природен резерват Инагуа

Подеднакво, вреди да се посети бели куќи на градот Венегера, лежи на падините на Природен парк Нубло, и античките печки на наклон во природниот резерват Инагуа, во кој овој производ веќе бил добиен од канарските борови во XNUMX век.

Плажи во Аргуинегин

И Аргуинеген и соседните градови ви нудат прекрасни плажи со спектакуларен поглед. Иако сето тоа прекрасно, ве советуваме да одите особено на две. Првиот е Плажа Лас Марануелас, со своите прекрасни зајдисонца. И второто од Лаџилата, природен базен со морска вода каде што можете да направите бања за релаксирање.

Заедно со нив, го имате и тоа од Амадори, до кој се стигнува од туристичкото село во Порторико низ пријатна прошетка; тоа на Бик, повеќе интимни и диви; тоа на Паталавака; тоа на Анфи дел Мар или скоро девиците на Фријатите y Треперење, до кој можете да пристапите само по неасфалтирани патишта.

Пристаништето

Ако сте еден од оние кои уживаат во натопувањето на секојдневниот живот од местото што го посетувате, ве советуваме да се прошетате по пристаништето во Аргуинегин. Таму ќе го откриете целото движење на типично рибарско пристаниште и исто така можете да уживате во барови и ресторани.

Плажа Амадорес

Плажа Амадорес

Екскурзии и пешачење околу Аргуинегин

Ако градот Канар е прекрасен, неговата околина не е ништо помалку, со неколку природни паркови. Ние веќе ви кажавме за Облак и на Природен резерват Инагуа. Но, исто така можете да го најдете заштитениот пејзаж на Лас Комбрес, природните паркови на Пиланкони y Тамадаба или резервите на Марс y Гуигуи.

На овие прекрасни места имате спектакуларни места како природен споменик на Роке Нубло, чудна карпеста формација која се издига осумдесет метри од подножјето на таа планина. И исто така, Споменик на природата Бик, област специјално заштитена за нејзината единственост и орнитолошко богатство. Но, повеќе curубопитна ќе биде посетата на колосалниот Брана Сорија, со висок сто дваесет метри и кој е опкружен со палми. Импресивно е ова дело на човечкото суштество како патеката што се искачува кон неа: ликвидантен пат опкружен со прекрасни пејзажи.

Пазарот за болви

Друга активност што не можете да ја пропуштите во канарскиот град е нејзина Вторник пазар. Walkе прошетате низ редици тезги кои се прелеваат со овошје, сирења и зеленчук од околината и кои се вистинско уживање за сетилата. Ако сакате вакви места, имате друг пазар во Моган во петок.

Што да јадеме во Аргуинегин

Канарската гастрономија воопшто и Аргуинегин особено се базира на суровини извлечени од морето, но и на производи од блиските овоштарници. Во рестораните на пристаништето имате вкусно свежа риба на денот варен на скара или на скара. И, исто така можете да го пробате лимити испотени со зелено мохо или риба модар патлиџан.

Ропа вија

Тепсија со стара облека

Од друга страна, Кршен компир со мохо се класика низ архипелагот Канар, подготовките на козјо месо Тие се вкусни и чорби од риба одлично. Но, исто така можете да го пробате ропа вија, чорба направена со остатоци, но извонредна. Иако одговара на сè, вообичаено има месо или риба, наут, компир, црвена пиперка, кромид, ловоров лист, лук и мајчина душица.

Или можете да нарачате sancocho, што се прави со солена риба, обично корвина или черна, компири, сладок компир и мохо. Обично е придружено со гофио пела, брашно замесено со супа од самата риба.

Што се однесува до десертите, најдобрите се плодовите на областа. На пример, папаја со портокал, манго или јаболка од крем.

Кога е подобро да се посети Аргуинегин

Канарскиот град има топло време со благи зими и топли лета без вишок. Во првиот, просечните температури се околу деветнаесет степени Целзиусови, додека во вторите тие се околу XNUMX.

Браната Сорија

Брана Сорија

Затоа, можете да патувате во Аргуинегин во кое било време од годината. Но, препорачуваме да го сторите тоа помеѓу април и ноември за да можете да уживате во плажите и во сè друго што ви ја нуди добрата канарска клима. Покрај тоа, во јули го слави својот празник патрон, оние од Нашата дама на Кармен.

Како да стигнете до Аргуинегин

Аеродром Gran Canaria Сместено е дваесет и пет километри јужно од Лас Палмас и околу триесет и четири од Аргуинегин. За да стигнете до оваа последна локација имате автобуска линија. Но, ако претпочитате да изнајмите возило, ве интересира да знаете дека најбрзиот пат е автопатот GC-1, од што треба да отстапиш од GC-500.

Како заклучок, има многу што Аргуинегин може да ви понуди. Меѓу другото, прекрасни плажи, бујни пејзажи, вкусна кујна, прекрасна клима и слично поздравувајќи го квалитетот на својот народ. Зарем не ви се допаѓа да го посетите ова канарско село?

 

 

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*