Бадалона

Бадалона има особеност да биде еден од градовите апсорбирани од проширувањето на голем град, во неговиот случај Барселона. Сепак, таа продолжува да биде независна општина и четврти по население град четврти Каталонија.

Покрај тоа, неговото потекло се враќа во нај апсолутната антика, како што е прикажано од Останува иберискиот и лаетанскиот јазик откриени во нивната околина. Сепак, тој е создаден како град од Римјаните околу 100 п.н.е. под името на Баетуло. Всушност, градот има и едно од најважните наследства од ерата на Латинска ера во Шпанија. Ако сакате да дознаете повеќе за Бадалона, ве охрабруваме да продолжите да читате.

Што да видам во Бадалона

Токму римските остатоци се една од најголемите атракции на каталонскиот град. И, покрај нив, прекрасни плажи, прекрасни паркови и добар сет на споменици. Toе ги посетиме сите овие интересни места.

Понт дел Петроли, симбол на градот

Понт дел Петроли

Фабрика Понт дел Петроли и Анис дел Моно

Овој пешачки мост, кој оди 250 метри во морето, во моментов е еден од амблеми од каталонскиот град. Изграден е во 1965 година за големите танкери со нафта да го оставаат својот товар во резервоарите изградени за оваа намена.

Како iosубопитност, ќе ви кажеме дека мостот требаше да биде срушен во 2001 година, но тој беше спасен од уривање од страна на група луѓе од Бадалона предводени од готвачот за пециво. Хосеп Валс. Во моментов, тоа е одлична област за да вежбате нуркање во вода и, пред сè, за да шетате уживајќи прекрасни зајдисонца.

Манастир Сант oniерони де ла Мутра

Сант Jerерони де ла Мутра

Манастир Сант oniерони де ла Мутра

Овој манастир ќе го најдете од другата страна на автопатот. Таа е една од готски накит на провинцијата Барселона. Неговата прва конструкција датира од XNUMX век, иако подоцна се проширила со додавање на намотка, црква, кујни и подрум. Исто така, истакнува а одбранбена кула што се користеше за да се спречат пиратски напади од крајбрежјето.

Индустриска Ла Бадалона

Фабрика Анис Дел Моно

Внатре во фабриката Анис дел Моно

Каталонскиот град ви нуди и широко индустриско наследство фалсификувано кога се разви во оваа смисла во текот на XNUMX век. Меѓу овие згради се издвојува стара фабрика на Анис дел Моно, кој денес е музеј за традиционалната елаборација на овој пијалок.

Исто така вреди да се посети фабрика на Помошното трговско-индустриско друштво, модернистички објект изграден во 1899 година од Хаиме Ботеј и Гарига, кој исто така беше градоначалник на градот. Зградата требаше да биде наменета за стрип музеј. Сепак, проектот е привремено запрен.

Паркови, автентичните зелени бели дробови на Бадалона

Може ли Солеи да паркира

Може ли паркот Solei i Ca l'Arnús

Една од најголемите атракции на каталонскиот град е неговиот голем број паркови. Вкупно 96 хектари на градот се зелени површини и автентични бели дробови за неговите жители. Меѓу нив Може ли Солеи и Кал Ар'нс да паркираат. Оваа автентична ботаничка градина има и езеро и мал замок, кули како што е оној од Види и Вода па дури и гротото.

Заедно со ова, се и другите паркови во градот оној на Туро Ден Каритг, лоциран на рид; оној од Монтигала, совршен за прошетка; оној на Гран Сол, со некои азиски видови; оној од Нуева lореда, со спортска опрема и оној од Каза Барига.

Плажи

Плажа Барса Марија

Плажа Барса Марија

Градот има пет километри плажи кои имаат најдобри услови за уживање во бања и со најкомплетна опрема, така што вашата посета на нив ќе биде пријатна. Меѓу нив, ќе ги споменеме плажите на Барса Марија, дел Кристал, на рибарите, на станицата y де ла Мора.

Соседството Далт де ла Вила

Куќата Планас

Куќа Планас

Тоа е името дадено на стариот град Бадалона, со векови вистински нервен центар на градот. Како што може да претпоставите, во него имате неколку споменици од голема убавина. Меѓу нив, остатоци од римскиот амфитеатар en Карер де Лес Ерес.

Но, пред сè, скапоцениот црква Санта Марија, со импресивна ренесансна фасада и импозантна камбанарија. И, многу блиску до него, Торе Вела, прекрасна палата од типот на палата која датира од XNUMX век. Во тоа се издвојуваат нејзината фасада од плочка и неговата готска визба.

Конечно, не го напуштајте стариот дел од градот без да ги видите неговите аристократски куќи во стилот Нуцентиста и Модерниста. На пример, Ca l'Amigó, Може Clapés и Куќа Планас.

Музејот на Бадалона

Музеј Бадалона

Парчиња музеј Бадалона

Веќе ви кажавме за големото археолошко наследство пронајдено под тлото на каталонскиот град. Добар дел од овие остатоци се изложени во импресивен музеј кој ве пренесува на улиците на Баетуло во XNUMX век п.н.е.

Некои од накитите прикажани на околу 3400 квадратни метри се топли извори, На decumanus или главната улица и, пред сè, на Венера од Бадалона, статуетка од 28 сантиметри датирана од времето на основањето на градот.

Куќата на делфините и градината на Квинто Лициниј

Куќата на делфините

Делфин куќа

Со влезот во музејот стекнувате и право да ги посетите овие два објекти. На Делфин куќа исто така е под земја и го носи името на скапоцениот мозаик од делфин Тие го красат своето езерце за да соберат дожд. Беше огромна домус Римска кула од скоро осумстотини метри, иако денес можете да видите само околу триста.

Од своја страна, на Градина на Квинто Лициниј може да ве разочара малку. Она што го гледате денес е еден вид базен кој, во своето време, сигурно бил полн со растенија и цвеќиња. Сепак, можете да добиете идеја за тоа како беше виртуелна рекреација понудени од објектот. На ова место, Табула болница, еден вид договор што потврди Петти Лициниј како заштитник на Баетуло и што можете да го видите и во музејот.

Римското минато на Бадалона било толку важно што секоја година градот го развива Магна Челебрацио, за време на кои латинските трупи шетаат низ нејзините улици и местата на занаетчии од тоа време се поставени во нејзините агли.

Како заклучок, тоа ви нуди многу Бадалона. На неговото важно римско наследство мора да додадете скапоцени споменици, големи паркови и прекрасни плажи. Ако го посетите овој град, нема да зажалите. Исто така, ако сакате да го искористите вашето патување и да извршите други активности, консултирајте се со нашите список на најдобрите водни паркови во Каталонија.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*