Вади Рум, посета на јорданската пустина

Пустина Вади Рум

Поставување филм, пустина со девствен изглед, место за соживот на култури низ вековите, сето ова и многу повеќе Вади рум или вади рум. Оваа пустина е заштитено подрачје со голема вредност, кое исто така е светско наследство на УНЕСКО и се наоѓа во Јордан. Всушност, патувањата во Јордан скоро секогаш треба да поминат низ оваа прекрасна пустина.

Денес Вади Рум стана одлична туристичка дестинација, со туризам кој сепак е контролиран, бидејќи тоа е заштитено подрачје. Ако сакаме да уживаме во уникатно искуство во пустина, дефинитивно мора да одиме во Вади Рум, бидејќи денес може да се направат многу работи, од возење со автомобил до возење со камила. Откријте го Вади рум!

Како да стигнете до Вади Рум

Пустина Вади Рум

Двете главни почетни точки за да се дојде до пустината Вади Рум се од една страна Петра и од друга Акаба. И во двата случаи има автобуси и може да се преговара за цени на такси, со патување од час или час и половина за да се стигне до пустината. Ако одиме директно во Амам, главниот град, со авион, тогаш патувањето е нешто подолго, околу четири часа. Можете да изнајмите автомобил, што ќе биде многу корисно доколку сакаме да ги видиме главните места во Јордан, како што се Петра и Вади Рум, иако исто така би имало и јавен превоз. Од Петра има автобуси и исто така има добра цена да се вози такси меѓу неколкумина, се додека за цената се преговара однапред, не смееме да ја заборавиме пикареската со туристи во сите видови земји и тука цената не е фиксна, а повеќе да преговараме за да избегнеме изненадувања.

Сместување во Вади Рум

Сместувањето во Вади Рум е нешто чудно, бидејќи нема да најдеме типични хотели или пензии. На Бедуинските заедници честопати самите управуваат со резервите и активности, но има и центар за посетители каде може да се направат резервации. Најмногу препорачано е секогаш комплетно искуство со бедуините во типичните шатори во селата, нешто што може да се резервира директно со нив. Од друга страна, оние кои сакаат нешто пософистицирано или мислат дека нема да се прилагодат на шаторите, можат да останат во туристички камп, со уште полуксузни опции со приватни кабини со базен. Имајте на ум дека она што е внатре во резерватот е управувано од локалното население, од племињата бедуини, бидејќи има и логори надвор од него, но во непосредна близина. Во секој случај, искуството за спиење во тивка пустина под светлината на theвездите ќе биде незаборавно за секого.

Пустински активности

Jeип во пустина

Ова е шлаг на тортата при посета на пустината Вади Рум, бидејќи денес тоа е место каде можете да направите разновидни и многу забавни активности.

Трекирање во пустина

Едно од прекрасните искуства што може да се живее заедно со бедуините на резерватот е пешачење во пустината да открие траси што ги следат луѓето што живеат таму со векови, во потрага по пасишта и трговски патишта. Можно е да се изберат правци во зависност од капацитетот на групите, да се прават долги, да кампуваат под starsвездите.

Возење со камила

Ова е нешто типично што може да се направи во многу области на Египет и Јордан. На Јавањата со камили се нешто егзотично за многу туристи, па дури и повеќе ако може да се направат во пустината.

Тура во 4 × 4 или четири

Постојат неколку начини да се направат брзи и удобни тури низ пустината, покривајќи големи области за да уживате во поголема површина. Во овој случај можете изнајмување џипови и четворки да прават тури со водич. Удобно искуство за оние кои не се подготвени да одат премногу на пустинското сонце.

Кралски воздушен спортски клуб во Јордан

Овој кралски клуб промовира воздушни спортови во земјата, подобрувајќи ја посетата на места како Вади Рум. Постојат неколку опции ако зборуваме за воздушно искуство. Постојат летови со балони во корпи со различна големина, во зависност од потребниот капацитет, како и летови со микро светло, па дури и со авион. Гледањето на пустината од воздух може да биде нешто што не може да се опише.

Други работи што треба да се направат во Вади Рум

Археолошки остатоци

Во оваа пустина има многу повеќе од активности и песок. Тоа е пустина која е населена стотици години и во која можете да најдете остатоци од човечки присуства, како на пр петрографите на некои карпи. Мораме да бараме и можеме да ги побараме бедуините, бидејќи тие сигурно ги познаваат областите. Покрај тоа, нешто што не треба да го изгубиме во пространоста на пустината е да можеме да уживаме во прекрасно зајдисонце.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*