Вистинското храбро срце: Вилијам Валас во Стирлинг, Шкотска

Вилијам кула во Шкотска

Патувањето во Шкотска мора да биде многу интересно. Постои специфичен град во кој можете да патувате за кој сигурно нема да жалам, мислам на градот Стирлинг, кој се наоѓа на помалку од 1 час со воз од Единбург.

Стирлинг Тоа е прекрасен шкотски град, кој ве враќа назад во времето на борба меѓу Шкотите со нивните „килтчиња“ (апостолки) и Англичаните.

Најзначајниот момент за посета е замокот, стариот затвор и секако импозантниот споменик изграден во спомен на Шкотскиот ослободител Вилијам Валас; кого сите го познаваме Филм за храбро срце, Со Мел Гибсон на протагонистот. Ако сте го гледале овој филм, ќе знаете колку е импресивен и ќе сакате да можете да го оживеете, па дури и да почувствувате дека сте внатре во филмот.

Национален споменик на Валас

Национален споменик на Валас

El Национален споменик на Валас, инаугуриран во 1869 година, тоа е голема кула висока 67 метри, во која низ нејзините различни подови, тие ги објаснуваат животот и битките на Валас за независност на Шкотска. Можете ли да замислите колку мора да биде импресивно? Идеално, не е дека го замислувате, туку го посетувате и го гледате со свои очи!

Кулата се наоѓа на рид, до кој можете да пристапите со бесплатен минибус, кој ги носи луѓето во групи од околу 20 лица. Тој е многу брз, бидејќи се работи за патување од само 5 минути. Додека чекате, можете да уживате во малата продавница за сувенири и секако, не заборавајте да ја направите типичната фотографија со статуата на Мел Гибсон, карактеризирана како Валас во Храброто срце.

На различните катови на кулата

Влез во споменикот Вилијам

Во првиот кат ќе го најдете мечот на Валас, што патем е огромно, бидејќи велат дека Валас бил многу високо момче. Преку панели и видео со вистински ликови, тие ви ја раскажуваат приказната за наследникот на Валас, Роберт де Брус. Во битка на мешање, Валас, командувајќи со 16.000 50.000 луѓе, победи армија од XNUMX XNUMX луѓе на кралот Едвард Први. Оваа голема победа за Валас го направи херој и служеше да ја добие поддршката на благородниците и да биде назначен за чувар на Шкотска. Се разбира, и како што веќе знаеме, Валас беше предаден и убиен на начин на кој е подобро да не се сеќавате, го гледате филмот.

Во втор кат, се наоѓа таканаречената соба на хероите на Шкотска, за луѓе познати по своите битки или по нивните пронајдоци или откритија.

Статуа на Валас

Во трет кат, се раскажува приказната за изградбата на споменикот, што беше доста контроверзно, бидејќи тие не се согласија каде да го изградат.

И на крајот, ќе стигнете до покривот, каде што можете да уживате во спектакуларен поглед од живописниот град Стирлинг, неговиот замок и реката Форт, кои го врамуваат. Клучна точка за добри фотографии.

Ах, важен факт, споменикот на Валас е најскапиот, околу 8 евра; затоа е погодно да ја започнете посетата во замокот, бидејќи со влезот во замокот ви даваат А. 20% попуст за влез во споменикот Валас. Значи, заштедувате малку пари за да купите сувенир.

Вилијам Валас, реалност или мит?

Лик на Вилијам Валас

Постојат луѓе кои сметаат дека Вилијам Валас бил само мит затоа што не се пронајдени многу записи кои ја поддржуваат целата негова приказна. Секако не е познато дали тој бил од благородно или кралско потекло.

Постојат многу претпоставки за тоа кога и каде сте родени, кои биле вашите родители, или дали сте биле во брак или слободна. Неговиот датум на раѓање е земен во 1.272 година, но нема цврсти докази што го поддржуваат овој датум.. Всушност, постои опсег на датуми помеѓу 1.260 и 1.278. Се вели дека неговиот татко бил Сер Малком Валас од Елдерсли во Пајсли и дека тој бил потомок на Велшанецот Ричард Валас или „ле Валеис“. Но, со сигурност не се знае кој бил неговиот татко. Постојат сомнежи помеѓу споменатиот човек и Алан Валас.

Се вели дека тие дошле во Шкотска за да служат во куќата на кралот Давид Први во раниот дел на 1297 век. Она што е познато е дека тој имал двајца браќа: Малком и Johnон, а не се знае дали бил оженет или не или имал деца. Се смета дека убиството на шерифот од Ланарк во XNUMX година било одмазда за убиството на неговата можна сопруга Марион Брајдфуте.

За Валас се вели дека имал силна волја, која беше извонредна личност, исплашена и способна брзо да се прилагоди и научи.

Знаме на Шкотска

Тие го опишуваат како висок човек со одлично тело и весел изглед со пријатни одлики, широки рамена и големи коски. Со див изглед, широки колкови и раце со силни и цврсти нозе. Иако ова се само претпоставки затоа што не се знае точно како тој изгледал, иако низ историјата на неговата личност има неколку портрети. Но, претставите што постојат покажуваат дека е решен човек кој носи шлем на змеј, за кој се смета дека се однесува на потеклото на семејството Валас во Велс.

Иако филмот Храбро срце се базира на познатата историја на Вилијам Валас и точно е дека има многу историски неточности во филмот, не би било можно да се снима филм заснован на вистината затоа што нема договор во целина вистината., само неколку детали. Она што е сигурно е дека неговото наследство преживеало и дека неговата приказна е присутна во животот на многу луѓе. и од таа причина, до денес многу туристи продолжуваат да го посетуваат Вилијам Валас во Стирлинг.

Значи, ако сакате да дознаете повеќе за овој лик и да ја видите кулата, пејзажите и сè што има врска со овој лик, тогаш не можете да ја пропуштите можноста да го организирате вашето следно патување во Шкотска, бидејќи сигурно нема да зажалите. Дали ви се допадна филмот што го играше Мел Гибсон Храбро срце? Па, уште повеќе ќе сакате да ја откриете целата вистина!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Ранмачан dijo

    здраво, слушнав за оваа статуа и станав curубопитен да знам дали е вистина. Би сакал да ми објасниш како да одам во Шкотска и препораки. Ве молам, испратете ми е-пошта на е-поштата што ја дадов. Благодарам