Градови во Астурија со плажа

Llanes

најдете Градови во Астурија со плажа Тоа е многу едноставно. Всушност, некои од најдобрите песочни области на северот на Шпанија се наоѓаат во Кнежевството. Без да одиме понатаму, на Плажа Сан Лоренцо en Gijón Нема што да му завидува на Риазор во Ла Коруња или Сардинеро во Сантандер.

Сепак, ќе ги оставиме настрана астуриските градови на брегот, како што се Gijón o Авили, да се фокусираме на помалите градови кои, покрај прекрасните песочни брегови, имаат и други одлични атракции. Исто така, ќе ја започнеме нашата обиколка на источниот дел на Кнежевството да се движите кон запад додека ви ги прикажуваме оние градови во Астурија со плажи каде што можете да уживате во незаборавен престој.

Llanes

Плажа Торимбија

Плажата Торимбија, во Ланес

Овој град во источниот дел на Астурија веќе има национална и меѓународна слава за атракциите што ги нуди на посетителите. Неговите брегови се импозантни, со големи карпи и т.н шеговити. Станува збор за дупки кои настанале со ерозија во карпите во близина на морето. Кога плимата се зголемува, водата што ја придвижуваат брановите излегува под притисок низ овие дупки во спектакл што вреди да се види. Ве советуваме да го видите шегите на Прија, Арениљас и Сантиусте.

Но, ако се вратиме на плажите, градот Ланес има четири. Тие се оние на Ел Саблон, Торо, Пуерто Чико и Лас Мухерес. Меѓутоа, во неговата општинска област има многу други. Ве советуваме да ги посетите оние од Торимбија, Баро, Нимбро или Андрин. Но, пред сè, на Gulулпијури, што е спектакуларно. Затоа што е во внатрешноста на земјата, опкружена со зелени ливади. Морската вода преку пештера навлегува до брегот на песокот.

Од друга страна, не само што овој астуриски град ви нуди прекрасни плажи. Всушност, нејзиниот стар кварт е вклучен во Историски ансамбл на Вилата де Ланес. Опкружена е со остатоци од старите средновековни ѕидини со портал. И, откако ќе влезете внатре, ви препорачуваме да ги посетите следните споменици.

Историски ансамбл на Вилата де Ланес

Палата на Свети Никола

Палатата на Свети Никола

Историскиот центар на градот има верски споменици како што се Базилика Света Богородица Успение, чија изградба започнала во XIII век. Иако е претежно готски, првото нешто што ќе ви го разбуди интересот се неговите два разгорени романескни порти. Можете да ги видите и капелите на Сан Роке, Санта Марија де ла Гуија или Санта Ана.

Што се однесува до градежните градби, еден од симболите на Ланес е неговиот средновековна чување тринаесеттиот век. А до него се гледа палатите на Сан Николас, Посада Херера и Војводите од Естада, вториот импозантен барокен замок со две прекрасни кули. Но, најстарата куќа во градот што сè уште стои е онаа на Хуан Париенте, која датира од XNUMX век. Како куриозитет ќе ви кажеме дека таму спиел две ноќи Карлос Први кога пристигнал во Шпанија.

Од друга страна, надвор од стариот град, можете да го видите Црквата на Сан Салвадор, На Палата на грофот Вега дел Села и индиски дворци како што е куќата на Синфориано Досал или таканаречената Вила Флора. Но, можеби уште поубава е зградата на Казино Llanes, во модернистички стил, но со одлични барокни резонанци во својата орнаментика.

Рибадесела, уште еден од прекрасните градови во Астуриас со плажа

Рибадесела

Поглед на Рибадесела, еден од најубавите градови во Астуриас со плажа

Сега го напуштаме прекрасниот град Ланес за да влеземе во регионот и да стигнеме до друго чудо меѓу астуриските плажа градови. Станува збор за Рибадесела, позната низ светот по славните Меѓународно потекло на Села, кој секоја година собира илјадници луѓе од целиот свет.

Овој локалитет е познат и по тоа што во својот општински термин е на праисториска пештера на Тито Бустиљо, кој е наведен како светско наследство поради неговите пештерски слики, многу слични на оние на Алтамира.

Но, враќајќи се на темата за плажите, што не засега нас, ќе ви кажеме дека Рибадесела има три главни: Вега, Санта Марина и Ла Аталаја. Но, исто така, со други што ќе ги најдете во некои градови на советот. На пример, Терењес или Ел Портиело. Но, пред сè, се издвојува по својата убавина Плажата Гвадамија, спектакуларен природен базен кој, кога плимата е ниска, отвора широка површина на песок.

Од друга страна, Рибадесела има и интересни споменици кои ве советуваме да ги посетите. Меѓу религиозните, постои црквата Санта Марија де Јунко, романескна од XNUMX век, онаа на Сан Естебан и барокната капела Санта Рита.

Во однос на градежните објекти, ќе ги споменеме средновековни кули на Јунко и Сан Естебан де Лечес; палати како оваа во тесно семести, од XNUMX век и сегашно седиште на Градското собрание или на Алеа, и дворци како Коладо, каде што е роден сликарот Дарио де Регојос.

Кандас

Кандас

Заливот Кандас

Уште еден прекрасен град во Астурија со плажа, тој се наоѓа во централниот дел на Кнежевството, помеѓу Хихон и Авилес и на околу тринаесет километри од спектакуларното Кејп Пењас. Станува збор за старо рибарско село кое дури имало и традиција на китови.

Затоа има интересна музеј за конзервација и парк посветен на конзервните фабрики. Можете исто така да го видите Центар за скулптура на музејот Антон, посветена на кандазинот Антонио Родригез Гарсија, и доближете се до спектакуларното Поглед на Ла Формигуера. Што се однесува до објектите од интерес, ќе ги споменеме црквата Сан Феликс, необарокен стил и со соблекувалната на Христос од Кандас, заштитник на градот; испосникот Сан Роке; на Црквата Санта Марија де Пиеделоро, романескна и прогласена за историско-уметнички споменик и Паркот на скулптури во Сан Антонио.

Исто така, не заборавајте да пешачите до Фаро на селото Од него, ако денот е чист, дури и ќе го видите Хихон. Но, што се однесува до плажите, онаа од Дланката, која е урбана и има убаво шеталиште, и оние на Перлора.

Луанчо

Луанчо

Градот Луанко

На многу кратко растојание од Кандас, се наоѓа градот Луанко, уште една убавина меѓу градовите Астуриас со плажа и уште поблиску до Кабо Пењас. Во овој случај, покрај другите песочни површини во општината, се јавиле и двете урбани Санта Марија и Брегот, иако вториот исчезнува при плима.

Но, Луанко ви нуди и интересни споменици. Меѓу нив се издвојува црква Санта Марија, во која се сместени неколку барокни жртвеници. Во еден од нив е Христос на помошта, многу почитуван во градот бидејќи, според легендата, спасил некои морнари од Луанкин од бурата во XNUMX век.

Заедно со него го формира Палатата на Менендез де ла Пола, импозантна градба од XVIII век. На истиот период припаѓа и саат-кула а малку порано е на палатата Манзанеда. Сепак, куќа мори тоа е скапоцен камен на стилот арт ново изградена на почетокот на XNUMX век.

Луарка

Поглед на Луарка

Луарка, уште еден од најубавите градови на плажа во Астурија

Ние ја вклучуваме оваа вила овде поради нејзината прекрасна убавина, како и поради нејзините плажи. Во врска со овие, ги имате т.н. Прво и Второ и, веќе надвор од урбаното јадро, најсолидно од Туран, Лос Молинос, Санта Ана, Барајо или Портизуело. Во второто, можете да видите и карпи со каприциозни и изненадувачки форми како што е таканаречениот „нафтен камен“.

Но, неговите плажи не се единствените природни чуда што треба да ги видите во Луарка. На Градините на Фонте Баикса Тие сочинуваат ботанички скапоцен камен од осум хектари кој, иако е приватен, можете да го посетите. И, ако сакате да пешачите, качете се до Ставови на Чано или Ла Фуниар. Нема да зажалите. Погледот на Кантабриското Море и градот Луарка се единствени.

Од друга страна, кај Пунта Фосикон, која го затвора влезот на пристаништето, го имате монументалниот комплекс што формира светилникот, капелата Аталаја, гробиштата и остатоците од ѕидот од XNUMX век. Но, она што ви го нуди оваа прекрасна вила не завршува тука.

Во неговата околина го имате кулата виламорос, датиран во XNUMX. И, пред сè, многубројните Индиски куќи кои го отвораат патот. Тие се вистински чуда изградени на крајот на XNUMX век за да бидат сместени збогатените емигранти кои се вратиле од Америка. Задолжително видете ги Вилата Росарио, Вила Барера, Вила Екселсиор или Вила Тарсила.

Тапија од Казариего

Тапија од Казариего

Пристаништето Тапија де Касариего

Ја завршуваме нашата обиколка низ градовите Астурија со плажа во оваа убавина на западниот брег на Кнежевството. Доказ за тоа е што, ако во текот на зимата не надминува четири илјади жители, во лето населението му се зголемува експоненцијално.

Ова се должи на прекрасните плажи како онаа на Муралон, онаа на Палома, онаа на Серантес или онаа на Пењаронда. Но, Тапија има и прекрасни споменици. Меѓу нив, на Парохиската црква Свети Стефан, изградена на крајот на XNUMX век во неоготски стил. А покрај него, комплексот формиран од Средното училиште и Градското собрание, и двата исто така од XNUMX век.

Конечно, во општинската област има прекрасни палати. На пример, оние на Виламил и Лас Ногуеирас во Серантес, оној од Кампос во салаве и Канчио во Казариего. Вториот им припаѓа на потомците на Гонзало Мендез де Кансио, кој беше генерален капетан на Флорида и кој носеше пченка во Астурија.

Како заклучок, ви покажавме шест од Градови во Астурија со плажа поубав. Но, неминовно, оставивме и други на цедило. На пример, Вегадео o Кастропол, и двете во вливот Ео, Тројцата, Кудилеро o Колунга, со спектакуларната плажа Ла Грига. Зарем не сакате да ги знаете сите овие чуда?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*